MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwiej o kartę EKUZ. Wyjeżdżasz? O tych zmianach musisz wiedzieć. Potrzebne jest tylko Internetowe Konto Pacjenta

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Jeśli wyjeżdżasz, to rób to z kartą EKUZ uprawniającą do opieki medycznej. Wprowadzono nowość, bo teraz wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz złożyć w aplikacji mojeIKP. Zobacz, na czym polegają zmiany i ułatwienia dla pacjentów

Spis treści

EKUZ dostępna w aplikacji mojeIKP

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), a także w Wielkiej Brytanii, na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego państwa.

Smartfon i stetoskop jako koncept e-zdrowia
Leczenie zagranicą będzie możliwe jak z kartą EKUZ za sprawą zastępującego ją certyfikatu Jamie Grill/Getty Images

Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne dla osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, a teraz będzie łatwiejsze. Odpowiednie rozwiązanie wprowadza Centrum e-Zdrowia. Wniosek o jej wydanie można złożyć za pośrednictwem aplikacji mojeIKP. Pacjenci mają również możliwość sprawdzenia etapu realizacji wyrabiania karty.

– W czasach tak wysoko rozwiniętej technologii powinniśmy z niej korzystać, aby ułatwiać sobie życie. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom z kolejnym projektem – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. – Od teraz w aplikacji mojeIKP będziemy mogli wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Zmiany w EKUZ

Aplikacja mojeIKP oferuje teraz możliwość uzyskania certyfikatu zastępującego EKUZ. Jest to duże ułatwienie dla osób, które nagle potrzebują leczenia za granicą, a z różnych przyczyn nie mają przy sobie karty. Według dyrektora Centrum e-Zdrowia Tomasza Jeruzalskiego dostęp do EKUZ w aplikacji mobilnej to jedno z bardziej oczekiwanych rozwiązań e-zdrowia.

– Zastąpiliśmy kolejny dokument papierowy, który musiał mieć podpis i pieczątkę pracownika NFZ, wygodną wersją cyfrową z elektronicznym podpisem. W efekcie, jeśli zapomnieliśmy o EKUZ, eCertyfikat otrzymamy znacznie szybciej, wprost na mojeIKP – powiedział Prezes NFZ Filip Nowak.

Nowością w mojeIKP jest możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ i sprawdzenia, na jakim etapie realizacji jest karta oraz kiedy dotrze. Można także sprawdzić termin jej ważności. Etap realizacji możliwy jest do sprawdzenia także w zakładce „Moje konto” na Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjenci mają także dostęp do szczegółowych informacji na temat realizacji e-zleceń na wyroby medyczne i ich naprawy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie.
Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łatwiej o kartę EKUZ. Wyjeżdżasz? O tych zmianach musisz wiedzieć. Potrzebne jest tylko Internetowe Konto Pacjenta - Strona Zdrowia

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto