Łączenie parafii w diecezji łowickiej ma objąć te mniejsze jednostki

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
W minioną niedzielę (21 lutego) w parafiach należących do diecezji łowickiej oczytany został „List pasterski Biskupa Łowickiego na Wielki Post 2021”. Przesłanie w nim zawarte poruszyło wielu wiernych. Mowa w nim bowiem o łączeniu parafii. Zmiany rozpoczną się w drugiej połowie czerwca.

Zmiany organizacyjne w parafiach

Początek listu Biskupa Andrzeja Dziuby nie wskazywał na rewolucję w parafiach należących do diecezji łowickiej. Dopiero piąty punkt listu poruszył wiernych. Już sam tytuł „Łączenie unią personalną parafii w diecezji łowickiej w 2021 roku” mógł wprowadzić w zdziwienie. Do tej pory tendencja była odwrotna. Od wielu lat tworzono nowe parafie i budowano kościoły.

Wiemy, że Msza święta jednoczy nas każdej niedzieli i każdego dnia w naszych parafiach. Pragnę, aby każda wspólnota parafialna miała swojego księdza proboszcza, który będzie głosił słowo Boże i niósł posługę sakramentalną. W tych wielkopostnych chwilach dzielę się z Wami koniecznością podjęcia niełatwych decyzji połączenia unią personalną małych parafii Kościoła łowickiego. - piesze do wiernych biskup łowicki.

Jakie zmiany od czerwca?

Biskup Andrzej Dziuba nie uściślił, co kryje się pod określeniem małych parafii. Czy dotyczy to parafii na wsiach, czy w miastach również? Takie decyzje nie zostały jeszcze podjęte w Kurii.

Zawarte w liście sformułowania nie mają charakteru imperatywnego, ale są podzieleniem się pasterską troską i (póki co) zamierzeniami, które w niedalekiej przyszłości mogą się zrealizować. Co do danych, jak wiele parafii może zostać połączonych na chwilę obecną trudno podać jako definitywne, gdyż sytuacja jest rozwojowa, chociażby ze względu na trwającą pandemię COVID-19, a do planowanych zwyczajowo zmian personalnych zostało jeszcze kilka miesięcy. Tradycyjnie w naszej diecezji dekrety dotyczące zmian personalnych wydawane są w drugiej połowie czerwca każdego roku – zapewnia ksiądz Zbigniew Kielan, Rzecznik Prasowy Diecezji Łowickiej.

Łączenie wynikiem braków kadrowych?

Biskup łowicki jako argumenty łączenia parafii podaje, między innymi, spadek powołań kapłańskich oraz przechodzenie kolejnych pokoleń księży na emeryturę. Pojawiają się również „nieprzewidziane wypadki losowe”. Biskup Andrzej Dziuba podkreślił w liście, że drastycznie spadła liczba wiernych uczęszczających na niedzielne msze, co też skłania do rozważań na temat łączenia parafii.

Zmiany będą stałe?

Biskup zapewnia wiernych, że zmiany mogą mieć charakter przejściowy i może mieć pozytywne skutki.

Takim działaniem, pragnę każdej z Waszych parafii zapewnić opiekę duszpasterską w sytuacji, w której przyszło nam żyć. Ufam, że decyzja o tym, aby dwie parafie miały jednego księdza proboszcza i by nadal istniały jako samodzielne placówki duszpasterskie, w perspektywie czasu również okaże się opatrznościowa. Wierzę, że proponowane zmiany będą obowiązywać przez pewien czas. Jeśli zmieni się sytuacja w diecezji, możliwe będą w przyszłości inne rozwiązania. - zwrócił się do wiernych biskup Andrzej Dziuba.

Trwają analizy, które parafie mają zostać połączone

W kurii rozmowy dotyczące ewentualnych połączeń parafii są na etapie bardzo wstępnym i poddawane są analizom. Nie będą to decyzje podejmowane „na gorąco” i każda ewentualna unia dwóch parafii będzie rozpatrywana na wielu płaszczyznach.

Jak wprost wynika z treści listu, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Dziuba, pragnie przygotować serca wiernych w odniesieniu do których może zostać podjęta decyzja o uniach personalnych na ewentualne późniejsze zmiany – mówi ksiądz Zbigniew Kielan, Rzecznik Prasowy Diecezji Łowickiej.

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie