Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto dziś wygrałby wybory w Lubuskiem? Wyniki sondażu

jar, kali
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października 2019
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października 2019 Marek Szawdyn
Badanie sondażowe przeprowadziliśmy od 23 do 29 sierpnia 2019 roku wśród mieszkańców Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Nowej Soli i pięciu wsi. Jak zagłosowaliby teraz w wyborach parlamentarnych?

Koalicja - 37 proc., PiS - 36 proc. Dwie najpopularniejsze partie idą niemal na remis.

Wyniki sondażu w woj. lubuskim. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się dziś, na jaką partię Pan/Pani oddałby głos?

Gazeta Lubuska: Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy

Badanie sondażowe od 23 do 29 sierpnia 2019 roku

  1. 37.00%
  2. 36.00%
  3. 15.00%
  4. 6.00%
  5. 3.00%
  6. 2.50%
  7. 0.50%

Polska Press Grupa/Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

Koalicja: będziemy mieli więcej głosów

- Poparcie w wyborach będzie dla nas większe - mówią w Koalicji Obywatelskiej. - Wolelibyśmy być pierwsi. Liczy się zwycięstwo - odpowiadają w PiS-ie. Do wyborów do Sejmu i Senatu zostało mniej niż półtora miesiąca.
- To jest wynik satysfakcjonujący. Sądzę jednak, że poparcie w wyborach będzie dla Koalicji większe. Gdy przekroczymy w regionie 40 proc., to będzie to dobry wynik – mówił nam w weekend senator Waldemar Sługocki, lubuski przewodniczący Platformy Obywatelskiej, która ma najwięcej do powiedzenia w Koalicji Obywatelskiej (jest w niej także Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni). W przeprowadzonym przez nas sondażu przedwyborczym Koalicja zdobyła 37 proc. Sondaż przeprowadziliśmy od 23 do 29 sierpnia wśród 500 Lubuszan. O sympatie wyborcze pytaliśmy w: Gorzowie, Zielonej Górze, Nowej Soli, Lubrzy, Brzeźnicy, Trzebiela i Kłodawy.

Jaki KO ma plan na to, by mieć wyższe poparcie. – Potencjał jest w tych, którzy nie chodzą do wyborów. Trzeba ich zachęcić, by poszli do urn – mówi W. Sługocki.
Koalicję częściej popierają kobiety (stanowią 53,2 proc. sympatyków tego ugrupowania), mieszkańcy miast (58,6 proc.) oraz osoby w wieku 45-59 lat. W tej grupie KO ma najwięcej swoich wyborców (28,8 proc.).

Trwa głosowanie...

Czy pójdziesz na wybory?

Ast: - wolelibyśmy być na pierwszym miejscu

Drugie miejsce w naszym sondażu zajęło Prawo i Sprawiedliwość.
- Pewnie zdobyliśmy ponad 30 proc. głosów – mówił naszemu dziennikarzowi poseł Marek Ast, przewodniczący tej partii w regionie, gdy przedstawialiśmy mu wyniki. PiS zdobył 36 proc.
- Wolelibyśmy być na pierwszym miejscu. To wynik poniżej średniej krajowej. Liczy się zwycięstwo – mówił M. Ast. Ta partia jako pierwsza zaprezentowała w Lubuskiem swoich kandydatów. Zrobiła to 16 sierpnia, trzy dni przed Koalicją.
Co można powiedzieć o statystycznym wyborcy PiS-u? Tę partię częściej wybierają kobiety (stanowią 55,6 proc. jej sympatyków), poparcie nieznacznie ma wyższe w miastach (51,9 proc). Najchętniej głosują na nią osoby powyżej 60. roku życia. Dodajmy, że PiS, podobnie jak Koalicja, najniższy odsetek sympatyków ma wśród osób w wieku 18-29 lat.
Trzecią siłą polityczną w regionie, według naszego sondażu, jest koalicja partii lewicowych, czyli SLD, Wiosny i Partii Razem.

Wontor: dobry wynik sondażu

- Do wyborów idziemy jako komitet Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale pod wspólnym logo Lewicy. Pojawi się ono zresztą na kartach wyborczych, tuż obok naszej nazwy – mówi Bogusław Wontor, przewodniczący SLD. Dzięki temu, że lewicowcy idą do wyborów jako komitet wyborczy Sojuszu, do przekroczenia progu wyborczego wystarczy 5 proc. W naszym sondażu zdobył trzy razy więcej.
- 15 proc. w Lubuskiem to wynik, który zachęca do jeszcze większej pracy. Chcemy, by był on wyższy – mówi Wontor.
- Mam nadzieję, że dojdziemy do 18 proc. – dodaje Anita Kucharska Dziedzic, liderka Wiosny.
Wśród popierających lewicę jest 54,2 proc. kobiet, także 54,2 proc. mieszkańców miast. Najwięcej sympatyków lewicowcy mają w gronie osób między 30. a 44. rokiem życia (33,3 proc.).
Czwarte miejsce w naszym sondażu zajął PSL. Jeśli chodzi tylko o tę partię, to w Lubuskiem wskazało go 6 proc. naszych respondentów. Ludowcy w naszym regionie idą jednak na podobnych zasadach co lewica. Na liście wyborczej będą też przedstawiciele Kukiz ’15 oraz Bezpartyjnych i Samorządowców. Ci ostatni dogadują się z PSL-em w poszczególnych regionach (wszyscy wchodzą w skład projektu Koalicja Polska). Może więc się tak zdarzyć, że w niektórych częściach Polski wszystkie ugrupowania wystartują razem, natomiast w innych osobno wystartuje PSL, a osobno Bezpartyjni i Samorządowcy. W naszym sondażu pytaliśmy więc o poparcie dla każdego z tych ugrupowań z osobna.
Bezpartyjni i Samorządowcy w Lubuskiem cieszą się 2,5-procentowym poparciem. Jeśli zsumujemy ten wynik z sondażowym rezultatem PSL-u, wychodzi 8,5 proc.

Mejza: jesteśmy zadowoleni

- To zdecydowanie dobry prognostyk. Pozwala przypuszczać , że projekt Koalicji Polskiej może zdobyć w Lubuskiem 10 proc. głosów – mówił nam w weekend Łukasz Mejza, jeden z liderów Bezpartyjnych i Samorządowców.
Dodajmy, że PSL to partia, której sympatycy to częściej kobiety (57,1 proc.), a co drugi sympatyk (czyli 50 proc.) to osoba w wieku 30-44 lata. Warto też zwrócić uwagę na to, że 64,3 osób popierających ludowców mieszka w miastach.
3 proc. w naszym sondażu zdobyła Konfederacja Wolność i Niepodległość.
- Oczywiście, że nie jesteśmy z tego wyniku zadowoleni. Kampania wyborcza dopiero jednak się zaczyna. Będziemy robić wszystko, aby przekonać wyborców do siebie. Będziemy chodzić po centrach miejscowości. Trzeba pokazać się wyborcom – mówi Krystian Kamiński, lider Konfederacji Wolność i Niepodległość. Tworzą ją głównie narodowcy i korwinowcy, czyli zwolennicy Janusza Korwin-Mikkego.

Jak głosowali mężczyźni i kobiety

Sympatykami tego ugrupowania są przeważnie mężczyźni (66,7 proc.), mieszkańcy miast (55,6 proc.) i najmłodsi wyborcy. 44,4 proc. zwolenników Konfederacji nie skończyło jeszcze 30 lat. Dodamy przy okazji, że w ostatnich dniach to ugrupowanie zrezygnowało ostatecznie z wystawienia kandydata do Senatu w okręgu złożonym z powiatów na północy Lubuskiego.
Ostatnie miejsce w sondażu zajęli Skuteczni Piotra Liroya Marca. To ugrupowanie wskazało 0,5 proc. naszych respondentów.
Wybory parlamentarne odbędą się w drugą niedzielę października. O północy z wtorku na środę (3/4 września) mija termin rejestracji list wyborczych do Sejmu i Senatu. Do 3 października zostaną one wywieszone w formie obwieszczeń w naszych miejscowościach. Z każdym dniem i tygodniem kampania będzie nabierała tempa. 28 września rozpocznie się emisja bezpłatnych programów wyborczych w telewizji i w radiu. Kampania wyborcza zakończy się 11 października o północy. Lokale wyborcze będą otwarte 13 października od 7.00 do 21.00.

KOMENTARZ
Siły dwóch głównych partii są wyrównane. Ale sznase na mandat mają też inne
O komentarz do wyników sondażu w województwie lubuskim poprosiliśmy socjologa, dra hab. Lecha Szczegółę, prof UZ z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego:

Województwo lubuskie od wielu lat lokuje się w paśmie województw, które krytycznie traktowały politykę dobrej zmiany, a wcześniej Prawo i Sprawiedliwość. Nasze województwo będzie teraz ciekawym poligonem walki wyborczej, która w tym roku będzie niewątpliwie ostra i brutalna. Bo wyniki sondażu pokazują, że Lewica ma szansę na drugi mandat, a Komitet PSL_i Kukiza’15 Koalicji Polskiej ma małą, ale jednak, szansę na posła z naszego regionu.
Siły dwóch głównych partii (Koalicja Obywatelska i PiS) są wyrównane , ale dane pokazują, że wielu wyborów w naszym regionie, zwłaszcza kobiety i osoby młodsze, są chwiejne w swoich deklaracjach. Właśnie głosy kobiet i młodszego elektoratu w Lubuskiem wyraźnie różnią się od średniej dla całej Polski. Istnieje więc pole do dobrej kampanii na dole, w środowiskach lokalnych. I chyba dane pokazują, że należy walczyć o kobiety i wyborców młodszych wiekiem.
Do tej pory wyniki wyborcze bardzo nas różniły od innych, zwłaszcza wschodnich, województw. Teraz różnica ta jest coraz mniejsza.
Byliśmy województwem w którym przez lata wysokie poparcie miało SLD, potem PO. Ale dziś PiS zdobywa coraz większe poparcie na wsiach i w małych miasteczkach. Krok po kroku ofensywa ideologiczna obozu władzy przynosi efekty. PiS zdobywa coraz więcej zwolenników na tzw. prowincji . Widać to wyraźnie na podstawie wyników sondaży w województwach: śląskim i dolnośląskim. Lubuskie nadal daje przewagę obozowi opozycji , ale ta przewaga jest z kadencji na kadencję coraz mniejsza. Lubuskie jest mniej katolickie i mniej rolnicze niż inne województwa. Ale też nie ma aglomeracji miejskich które są twierdzą Platformy i generalnie i antyPiS-u.

POLECAMY:SERWIS WYBORCZY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto dziś wygrałby wybory w Lubuskiem? Wyniki sondażu - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto