Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krokusy wyprzedziły wiosnę i już szaleją w ogrodach. Jak zadbać o te wiosenne kwiaty, by kwitły przez lata? Na jedną rzecz zwróć uwagę

Anita Koszałkowska
Krokusy to jedne z pierwszych wiosennych kwiatów. Właściwie zakwitają już pod koniec zimy.
Krokusy to jedne z pierwszych wiosennych kwiatów. Właściwie zakwitają już pod koniec zimy. Katarzyna Laszczak
Krokusy to zwiastuny wiosny, w tym roku już się pojawiły. Mają wiele kolorów, są wytrzymałe, piękne i niezbyt wymagające. Z czasem mogą tworzyć piękne wiosenne łączki w ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać krokusy, kiedy je sadzić, czym nawozić. Podpowiadamy też, czy krokusy trzeba wykopywać i kiedy to zrobić.

Spis treści

Krokusy w ogrodzie

Krokusy mają sporo gatunków. W Polsce rośnie dziko m.in. szafran spiski, którego fioletowe łany można podziwiać do roku i niektórych miejscach w górach. Jednak w ogrodach najczęściej uprawiamy krokus (czyli szafran) wiosenny. Te krokusy mają sporo odmian ozdobnych, ciągle też przybywa nowych. Różnią się nieco wielkością, a także kolorami kwiatów, które mogą być białe, żółte, w różnych odcieniach fioletu, czy o paskowanych płatkach.

Gdzie sadzić krokusy?

Kwiaty te powinny rosnąć w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Doskonale prezentują się wiosną na rabatach i skalniakach, wokół drzew i krzewów, a także na trawnikach. Krokusy można też wysadzić jesienią do skrzyni i pojemników tarasowych. Kwitną one, w zależności od gatunku, w marcu i kwietniu.

Kiedy sadzić krokusy?

Aby cieszyć się wiosną pierwszymi, kolorowymi kwiatami, cebule krokusów trzeba posadzić poprzedniej jesieni. Najlepsze miesiące to wrzesień i październik.

Jak sadzić krokusy?

Cebule kwiatowe trzeba umieścić w dołkach o głębokości ok. 7−8 cm. Najlepiej wsadzić obok siebie cebule jednego koloru krokusów, by tworzyły jednobarwne plamy, choć można je też mieszać. Rośliny potrzebują dobrej, próchniczej ziemi. Jeśli w ogrodzie takiej nie ma, należy ją dosypać do dołków. Krokusy docenią też dodatek kompostu.

Uwaga! Nornice i myszy lubią podgryzać cebule krokusów. Aby uchronić cebule przed gryzoniami, można podczas sadzenia umieścić je w plastikowych koszykach. A jeśli ten sposób zawiedzie, cebule kwiatów można posadzić w 5-litrowych plastikowych butelkach po wodzie mineralnej (zróbmy w niej małe dziurki, żeby woda nie gromadziła się w pojemniku) – rośliny będą nieosiągalne dla szkodników.

Pielęgnacja krokusów

Krokusy nie wymagają niemal żadnej pielęgnacji. Jeśli rosną na rabacie lub skalniaku, to miejsca wokół nich warto pielić, kiedy mają liście. Jesienią warto obsypać je kompostem (lub pozostawić warstwę liści opadłych z drzew). Wczesną wiosną krokusy warto zasilić nawozem do roślin cebulowych lub granulowanym obornikiem, najlepiej owczym (taki nawóz bez trudu kupimy w poręcznych pudełkach). Uwaga: pamiętajmy, by nie ścinać liści, gdy przekwitną (usuwa się je, gdy same zaschną).

Czy krokusy trzeba wykopywać?

Krokusy, jak wiele roślin cebulowych, warto wykopywać, ale nie trzeba tego robić co roku. Wystarczy co kilka lat, a jeśli są regularnie nawożone – nawet rzadziej. Krokusy ładnie rozrastają się, tworząc kolorowe kępy, ale z czasem zaczynają wytwarzać coraz drobniejsze kwiaty. Wynika to z tego, że cebule są zbyt zagęszczone w danym miejscu. Wtedy warto je wykopać i podzielić.

Kiedy wykopywać krokusy i jak zadbać o cebulki?

Cebule krokusów wykopuje się około czerwca, bo trzeba pozwolić zaschnąć ich liściom. To niezmiernie ważne, bo liście gromadzą substancje odżywcze, które transportują do nowej cebuli, tzw. potomnej. Z niej w kolejnym sezonie zakwitną krokusy (stara cebula obumiera). Pamiętać o tym powinni także ci, którzy uprawiają krokusy na trawnikach. Aby przetrwały one do następnego roku, nie można skosić za wcześnie ich liści.

Wykopane cebule krokusów osuszamy – najlepiej na delikatnym słońcu, w przewiewnym miejscu. Usuwamy cebule uszkodzone. Pozostałe przechowujemy w suchym pomieszczeniu (w temp. ok. 20°C). Do ziemi wysadzamy krokusy ponownie jesienią.

Odmiany krokusów

  • Blue Pearl – błękitne z białym środkiem,
  • Golden Yellow – żółte,
  • Ruby Giant – ciemnofioletowe i niebieskie,
  • Zephyr – srebrno-niebieskie,
  • Zwanenberg Bronze – żółte kwiaty z brązowym środkiem.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto