Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec spółki FerCom

Sławomir Burzyński
Największa hala byłego FerComu jest wyprzątnięta
Największa hala byłego FerComu jest wyprzątnięta Sławomir Burzyński
Główna hala produkcyjna spółki FerCom jest już pusta. Po jej odnowieniu nowy właściciel może wstawiać swoje maszyny. Zakład przy ul. Zwierzynieckiej kupiła Spółka San Cayetano Polska.

Wcześniej na powierzchni 10 tys. mkw. produkowano materiały magnetyczne do cewek zespołów odchylania w kineskopach telewizyjnych i monitorowych. Spółka upadła, bo załamał się rynek odbiorców. Firmy elektroniczne masowo odeszły od kineskopów CRT, przechodząc na technologię płaskich ekranów LCD (ciekłe kryształy) czy PDP (plazma).

- Nie mogliśmy przestawić produkcji na części do płaskich telewizorów, bo ten popyt zaspokajają firmy dalekowschodnie, które produkcję uruchomiły już wcześniej. Dla nas zabrakło miejsca na rynku - tłumaczy Edward Papuga, prezes spółki FerCom. Firma ta powstała w 2006 r., na bazie skierniewickiego zakładu należącego do holdingu LG Philips Displays Poland, przejmując jego produkcję rdzeni magnetycznych.

Zakład zatrudniał około 200 osób. Załamanie nastąpiło już na przełomie roku 2007-2008.

- Mieli dużo umów, ale kontrahenci zaczęli się wycofywać, bo weszła inna technologia. Jeszcze w styczniu 2008 r. FerCom zatrudniał 87 osób, ale do zwolnień było przeznaczonych 53 pracowników - mówi Jolanta Krysiak z Powiatowego Urzędu Pracy.

Obecnie trwa ostatnia faza likwidacji zakładu. Zatrudnionych jest tylko kilku pracowników biurowych. Ma to trwać od 2 do 3 miesięcy. Największa hala byłego FerComu jest wyprzątnięta, puste są też biurka w budynku administracji. Dokumenty spakowano do dużych kartonów.

- Mimo wszystko cieszę się, że zakład nie poszedł na zmarnowanie, tylko będzie się tu odbywała produkcja - dodaje Edward Papuga, związany z firmą od 1975 r. (wtedy Zakład Rdzeni i Magnesów Ferrytowych Polfer).

Likwidacja FerComu była w ostatnim czasie jednym z większych upadków wśród skierniewickich firm. Obecnie pośredniak w Skierniewicach nie ma sygnałów o planowanych zwolnieniach grupowych, poza informacją dotyczącą zwolnień w skali ogólnokrajowej.

- Chodzi o TP SA, która zamierza zwolnić w tym roku 1.980 pracowników - wyjaśnia Jolanta Krysiak. - W Skierniewicach spółka telekomunikacyjna zatrudnia prawie 20 osób i część z nich również zostanie dotknięta zwolnieniami.

Spółka San Cayetano Polska w skierniewickim zakładzie zatrudni mniej pracowników niż poprzedni pracodawca. Mówi się o dziesiątkach, a nie setkach, jak dotychczas, miejsc pracy.

- W zakupionych halach będzie uruchomiona produkcja kartonowych opakowań nowej generacji, głównie na eksport. Spodziewamy się, że nastąpi to do końca 2010 r. - mówi Włodzimierz Gurnik, dyrektor generalny spółki San Cayetano Polska w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto