Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Urszuli Makosz zakończył skierniewicką odsłonę Dni Kultury Żydowskiej

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Skierniewicka odsłona trzydniowego (2-4 grudnia) wydarzenia „Dni Kultury Żydowskiej w regionie łódzkim” zakończyła się wyjątkowym koncertem związanym ze zbliżającym się świętem Chanuka. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach wystąpiła Urszula Makosz. Skierniewicka publiczność wychodziła zachwycona.

Za skierniewicką publicznością finał „Dni Kultury Żydowskiej w regionie łódzkim”. W ramach wydarzenia społeczno-kulturalnego zostały zorganizowane warsztaty z żydowskiej wycinanki oraz zajęcia kulinarne w oparciu o wegetariańskie przepisy przedwojennej restauratorski Fani Lewando. W atrium pokazano dwie wystawy związane z historią społeczności żydowskiej regionu łódzkiego. W tym miejscu miał odbyć się również finałowy koncert. Jednak cieszył się on tak dużym zainteresowaniem, że zdecydowano się go przenieść do sali koncertowej Centrum Kultury i Sztuki.

Na program koncertu składały się nastrojowe pieśni związane ze świętem Chanuka, z jednej strony podniosłe, pełne zadumy, nostalgii i wspomnień, z drugiej radosne oraz humorystyczne. Urszula Makosz wykonywała pieśni w trzech językach: jidysz, hebrajskim i ladino. Ten ostatni używany był przez Żydów sefardyjskich, osiadłych pierwotnie na Półwyspie Iberyjskim.

- Koncert to muzyczna podróż po całym świecie po ścieżkach związanych z kulturą żydowską. „Wisienką na torcie” będzie chanukowy akcent, ponieważ to piękne święto, rodzinne i niezwykłe już niebawem. Koncert pozwoli wejść w jego klimat – mówiła przed rozpoczęciem koncertu Urszula Makosz.

Muzyczny wieczór rozpoczął się od pieśni, autora utworów o żydowskiej codzienności, przepełnione radościami, miłością i szczęściem, natomiast w czasie drugiej wojny światowej o okupacyjnej rzeczywistości, krakowskiego barda Mordechaja Gebirdiga - „Kinder yorn”. W dalszej części koncertu publiczność mogła usłyszeć między innymi tango, muzyczną kłótnie rodzinną i narzekanie zięcia na teściową w języku ladino.

Pieśniarce na scenie Centrum Kultury i Sztuki towarzyszył zespół w składzie: Krzysztof Cyran (gitara), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina) oraz Michael Jones (skrzypce, altówka, instrumenty perkusyjne, ravanhuta).

Publiczność po wyjściu z sali koncertowej Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach nie kryła zachwycenia niedzielnym koncertem:

- Niezwykła muzyka, zupełnie inna od tej która na co dzień nas otacza. Mimo że nie znam żadnego z języków, w którym były śpiewane pieśni, można były zorientować się czy tekst jest przepełniony humorem, czy refleksją. Muzyka pozwoliła mi się wyciszyć, co jest istotne w ten przedświąteczny czas, bez znaczenia czy za chwilę będziemy obchodzili żydowskie czy chrześcijańskie święto. Do tego niesamowity głos Urszuli Makosz oraz gra muzyków. Jednym zdaniem – był to magiczny wieczór.

Organizatorem „Dni Kultury Żydowskiej w regionie łódzkim” był Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto