Kolejne kapliczki zostaną odrestaurowane dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Kolejne zabytkowe kapliczki z naszego regionu zostaną odrestaurowane dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. To między innymi przydrożna kapliczka w Strugienicach w powiecie łowickim.

Blisko trzysta tysięcy złotych przeznaczył w tym roku Urząd Marszałkowski Województwie Łódzkiego przeznaczył na dotacje na odrestaurowanie zabytkowych kapliczek i pomników. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło trzydzieści siedem zgłoszeń. Na liście piętnastu obiektów, które doczekają się konserwacji, znalazły się dwa zlokalizowane w naszym regionie – przydrożna kapliczka w Strugienicach w gminie Zduny oraz drewniana kapliczka w Mokrej Prawej w gminie Skierniewice.

- Przydrożne krzyże, drewniane figury świętych czy pomniki są niezwykle ważne dla mieszkańców, bo stanowią część historii wsi i miast. Jako samorząd czuwamy nad tym, aby te cenne obiekty pozostały dla kolejnych pokoleń – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Program „Mała architektura zabytkowa” jest organizowany po raz trzeci

W sumie przez trzy lata na remont o konserwacje zabytkowych kapliczek i pomników Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przeznaczył blisko 850 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom udało się odnowić ponad trzydzieści obiektów.

W przypadku gminy Zduny w powiecie łowickim to będzie trzecia kapliczka odnowiona w ramach programu „Mała architektura zabytkowa”. W poprzednich latach dzięki dotacji z tego konkursu udało się odnowić dwa przydrożne krzyże w miejscowości Jackowice oraz w Łaźnikach. Teraz przyszła kolej na wspomnianą już kapliczkę w Strugienicach.

Do tej pory na terenie powiatu skierniewickiego udało się władzom poszczególnych gmin uzyskać pieniądze na remont aż czterech kapliczek. Teraz dojdzie do tej listy kolejna w miejscowości Mokra Prawa. Będzie to druga odrestaurowana kapliczna na terenie gminy Skierniewice w Sierakowicach Lewych. Pozostałe znajdują się w miejscowościach Jacochów oraz Maków (gmina Maków) oraz w Woli Pękoszewskiej (gmina Kowiesy).

- Bardzo dobry pomysł, żeby przeznaczyć urzędowe pieniądze na ten cel – mówi krótko jedna z mieszkanek Makowa, która codziennie mija odrestaurowaną w ubiegłym roku kapliczkę w jej miejscowości. - Osoby prywatne czy grupa osób nie byłaby w stanie przeznaczyć takiej sumy pieniędzy na remont kapliczki. A dzięki dotacji miejsce zostało odrestaurowane, wygląda pięknie i będzie mogło dzięki temu przetrwać przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie