Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania "Drugie Życie" w Szamotułach. Młodzież spotkała się z lekarzem transplantologiem [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach już po raz trzeci bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej pn. "Drugie Życie". Akcja za cel stawia sobie promowanie oświadczeń woli oraz świadomego dawstwa narządów. Spotkanie z lekarzem transplantologiem było jednym z działań podjętych przez młodzież w ramach tejże akcji.

W piątkowy poranek, 22 marca uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach spotkali się z dr n. med. Martą Sękowską, pracownikiem Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Urologii, Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Pani doktor przybliżyła młodzieży najważniejsze zagadnienia związane z przeszczepianiem narządów, opowiadając m.in. o regulacjach prawnych dotyczących tej kwestii (po śmierci od każdego człowieka można pobrać organy, o ile za życia nie wyrazi on jasnego sprzeciwu) i sposobie kwalifikacji dawcy oraz biorcy. Posiłkując się prezentacją multimedialną, ze szczegółami omówiła proces transplantacji i poprzedzające go przygotowania, zwracając uwagę na bardzo krótki czas, jaki dzieli moment pobrania narządu od finalnego zabiegu przeszczepienia organu. Czas ów, jak wyjaśniała, jest różny w zależności od rodzaju narządu, jednak absolutnie zawsze odgrywa on rolę kluczową, decydując o życiu lub śmierci.

Dr Sękowska poruszyła również ciekawy temat przeszczepiania organów od żywego dawcy np. w sytuacji, w której matka pragnie oddać nerkę choremu synowi. Wyjaśniała na czym polega przeszczep krzyżowy (metoda transplantacji polegająca na tym, że dwie obce sobie pary "wymieniają się" narządami; w przeszczepach krzyżowych w USA uczestniczy nawet 300 osób) i dlaczego dochodzi do odrzuceń przeszczepionych organów.

Uzupełnieniem jej wykładu była opowieść pana Marcina z Chodzieży, który w maju 2014 roku został poddany przeszczepowi nerki i w ten sposób - jak sam mówił - dostał drugie życie. Oprócz szczegółów dotyczących leczenia przed zabiegiem, codziennym oczekiwaniu na telefon ze szpitala i tę upragnioną wiadomość "mamy dla pana nerkę", gość opowiadał również o tym, jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi.

- Ja nigdy nie oddawałem krwi, nie spróbowałem zostać dawcą szpiku. Bardzo tego żałuję, bo przecież też mogłem komuś pomóc. Gorąco Was zatem namawiam - jeśli tylko możecie - oddawajcie krew, zostańcie potencjalnymi dawcami szpiku, pomagajcie - podkreślał pan Marcin.

Młodzież nagrodziła gości gromkimi brawami. Ich słowa z pewnością na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Wielu z nich postanowiło zresztą pobrać i wypełnić tzw. oświadczenie woli, wyrażające zgodę na pobranie organów po śmierci.

Uczniowie pracują już nad kolejnymi działaniami w ramach kampanii "Drugie życie". Ich głównym celem wciąż pozostaje obalanie mitów na temat transplantacji narządów i poszerzanie wiedzy w tym zakresie, a także promowanie wspomnianych oświadczeń woli.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto