Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już 27 proc. mieszkańców województwa łódzkiego skończyło 60 lat. Seniorów szybko przybywa, Łódzkie starzeje się najszybciej

Redakcja
Osoby, które skończyły 60 lat, stanowią 27,2 proc. mieszkańców województwa łódzkiego
Osoby, które skończyły 60 lat, stanowią 27,2 proc. mieszkańców województwa łódzkiego Pixabay
Jesteśmy krajem starych ludzi, a województwo łódzkie szczególnie się pod tym względem wyróżnia. W naszym regionie mieszka już ponad 671 tys. osób, które skończyły 60 lat. I będzie ich przybywać.

"Najmłodsze" województwa w kraju to małopolskie, podkarpackie, pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz wielkopolskie. W nich udział seniorów waha się od 23 do 23,3 proc. Na przeciwległym końcu - oprócz województwa łódzkiego - znalazły się takie regiony jak: Świętokrzyskie, Śląskie i Dolnośląskie, w których seniorzy stanowią od 26,2 do 27,2 proc. mieszkańców.

- Najstarszymi demograficznie regionami były i są te, gdzie niskiej dzietności towarzyszy odpływ ludności wynikający z jej osiedlania się w innych regionach czy krajach - zauważa prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, który przyjrzał się strukturze wiekowej mieszkańców kraju. - Na koniec 2018 roku w siedmiu województwach udział osób w wieku 60+ był wyższy niż 1/4. Z kolei nawet i regiony o najkorzystniejszej strukturze wieku i tak osiągnęły udział seniorów wyższy niż 23 proc. To ostatnie dziesięciolecie było okresem szybkiego wzrostu i liczby i udziału seniorów, wskutek osiągania takiego wieku przez kolejne roczniki powojennego wyżu demograficznego.

Zdaniem prof. Szukalskiego przyszłość przyniesie dalszy szybki wzrost liczby i odsetka seniorów. W 2030 roku aż 29 proc. ludności będą stanowiły osoby, które skończyły 60 lat. W sześciu województwach natomiast udział ten wyniesie przynajmniej 30 procent. Województwo łódzkie - jak wynika z obliczeń prof. Szukalskiego na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego - nie znajdzie się na czele tego zestawienia. W 2030 roku udział osób w wieku 60 plus w Łódzkiem wyniesie 30,9 proc. Wyższy będzie w województwach świętokrzyskim i opolskim, gdzie wyniesie odpowiednio 31,5 proc. oraz 31,9 proc.

Starzenie się społeczeństwa przekłada się także na inne zmiany demograficzne. Chodzi o tzw. podwójne starzenie się, feminizację i syngularyzację starości. Podwójne starzenie oznacza, że ze wzrostem liczby osób starszych powiązany jest bardzo szybki wzrost znaczenia osób bardzo starych (mających 80-90 lat), którzy mają specyficzne potrzeby zdrowotne, bytowe i społeczne. Feminizacja starości natomiast wynika z nadumieralnosci mężczyzn, zaczynając od 48 - 49. roku życia panie przeważają nad panami. Syngularyzacja starości to sytuacja gdy większość starszych osób mieszka w pojedynkę.

Od kilku procent do jednej czwartej ludności

Procentowy udział mieszkańców, którzy skończyli 60 lat, zmieniał się na przestrzeni wieków. W Królestwie Polskim w 1848 roku osoby w tym wieku stanowiły 3,4 proc. całej ludności. Mniej więcej 52 lata później ten udział - na ziemiach wchodzących w skład II RP - wyniósł 6,2 proc. W 1931 roku seniorzy stanowili 7,8 proc. społeczeństwa, w 1950 roku - 8,3 proc, a w 1970 roku - już 11 proc. Dwadzieścia lat później ten wskaźnik wzrósł do 12 procent, a w 2010 roku wyniósł 17 proc.

Wydłużyć życie ludzkie o pięć lat

Starszych osób będzie przybywać, a lekarze i naukowcy robią wiele, by nie tylko wydłużyć życie ludzkie, ale także zadbać o jego jakość. Takie starania podejmuje m.in. prof. Piotr Kuna, który w lipcu tego roku zrezygnował z bycia dyrektorem szpitala im. Barlickiego w Łodzi. To stanowisko zajmował od 2002 roku, a odszedł, gdy otrzymał grant w ramach IMI (Innovative Medicines Initiative), o który zabiegał od trzech lat.

- Komisja Europejska przyznała 123 granty na całą Europę, w tym jeden w Polsce - tak prof. Piotr Kuna uzasadnił swoją decyzję. - Partnerem jest nasza klinika uniwersytecka, została już podpisana umowa. Cel jest jeden: wydłużyć ludzkie życie o pięć lat w perspektywie 20-30 lat. Chodzi o wydłużenie życia w pełnym zdrowiu.

W ramach grantu odbędą się badania związane z zachorowaniami na cukrzycę, miażdżycę i choroby układu oddechowego, które są odpowiedzialne za ponad 80 proc. zgonów w Europie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto