Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienna depresja to nie bzdura. Jak z nią walczyć?

Redakcja
pixabay.com/zdj. ilustracyjne
Lek. med. Małgorzata Stokowska-Wojda podkreśla, że w czasie obniżonego nastroju warto zafundować sobie odrobinę przyjemności.

Czy jesienna depresja faktycznie istnieje?

Tak to prawda. Dowodem na to jest polityka zdrowotna krajów, które leżą bliżej koła podbiegunowego, jak np. kraje skandynawskie. W tych miejscach niewielka ilość słońca powoduje znacznie obniżony nastrój. Jest to taki naturalny smutek, przygnębienia, spadek energii do działania. Tak naprawdę, w okresie jesienno-zimowym o godz. 18 najchętniej położylibyśmy się do łóżka, podczas gdy w lecie o tej godzinie jeszcze mamy dużo więcej energii. Nie oznacza to jednak, że ten naturalny sezonowy smutek nie może się przekształcić następnie w poważną depresję.

Jak sobie radzić z tym obniżonym nastrojem?

Na przykład w Skandynawii, żeby przeciwdziałać skutkom oddziaływania depresji jesiennej, funkcjonują salony fototerapii, gdzie przebywa się w specjalnym świetle. W ramach systemu ochrony zdrowia istnieją też krótkie wakacje zimowe dla tych osób, które mogą w tym czasie wyjechać do ciepłych krajów, gdzie jest słonecznie. To sezonowe obniżenie nastroju traktowane jest w krajach skandynawskich bardzo poważnie.

A w Polsce jak możemy sobie pomóc?

Uważam, że w czasie tych krótkich dni to trzeba sobie robić takie małe przyjemności na poprawę nastroju. Ja na przykład piję herbatę z powidłami z pigwy, bo lubię. To jest drobiażdżek, ale stanowi taki zamknięty kawałek lata w słoiku.

Co jeszcze warto robić, aby przejść przez ten okres?

Warto pracować przy dobrym oświetleniu, bo szybko się robi ciemno. Niedocenianą metodą jest też ruch na świeżym powietrzu, bo ma działanie odstresowujące i powoduje lepsze natlenienie organizmu. To nie jest to samo co ćwiczenia na siłowni. Oprócz tego warto wspomagać się witaminą D3, która jest tzw. witaminą słońca. O tej porze roku wytwarzanie w skórze witaminy D praktycznie nie zachodzi, dlatego warto wyrównać jej niedobory. Co ważne, poprawia ona również naszą odporność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto