Jeden z najlepszych chórów w kraju

Roman Bednarek
Sławomir Trochonowicz i jego chór koncertowali również podczas skierniewickich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Sławomir Trochonowicz i jego chór koncertowali również podczas skierniewickich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości archiwum
Chór Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Skierniewicach zdobył drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Cantio Lodzensis w kategorii chórów szkół muzycznych drugiego stopnia.

Udział chóru w łódzkim konkursie zapowiadał jego szef i dyrygent Sławomir Trochonowicz jeszcze wiosną tego roku. - Przygotowywaliśmy się do niego intensywnie - mówi Sławomir Trochonowicz. - Najpierw musieliśmy przejść wstępne eliminacje, a więc przedstawić repertuar oraz nagrania wykonań. Przeszliśmy je i 18 listopada stanęliśmy przed jury.

W kategorii, w jakiej występował chór skierniewicki o palmę pierwszeństwa walczyło osiem zespołów. Zwyciężył chór poznańskiej szkoły muzycznej, specjalizującej się w wokalistyce, zaś zespół ze Skierniewic zajął drugie miejsce. - To ogromny sukces, ponieważ konkurencja była mocna, a my w tym konkursie braliśmy udział po raz pierwszy - cieszy się szef chóru.

Chór ze Skierniewic doceniło nie tylko jury - zaraz otrzymał propozycję wykonania oprawy muzycznej mszy w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, transmitowanej na żywo przez Program 1 Telewizji Polskiej.

Nie był to pierwszy sukces chóru prowadzonego przez dyrektora skierniewickiej szkoły muzycznej. W kwietniu tego roku zespół zdobył trzecią nagrodę w Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II Stopnia Regionu Łódzkiego. A jeszcze w tym roku czekają przed nim kolejne wyzwania - niewykluczone, że zimą sięgnie po nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. A później może weźmie udział w konkursach międzynarodowych? Czas pokaże.

Chór istnieje od dwóch lat. Śpiewa w nim 40 osób, a więc trzy czwarte składu szkoły muzycznej II stopnia.

Praca w chórze to dodatkowe zajęcie dla uczniów, wymagające czasu i wysiłku. Większość członków zespołu grało niegdyś w szkolnej orkiestrze dętej.

Wideo

Dodaj ogłoszenie