Jak sprawdzić dewelopera? Przeczytaj prospekt informacyjny

Materiał informacyjny
Prospekt informacyjny od dewelopera to najważniejszy dokument, który pomoże Ci ocenić, czy naprawdę masz do czynienia z firmą stabilną i wiarygodną. Jeśli deweloper ma poważniejsze problemy, z łatwością odkryjesz to w Krajowym Rejestrze Sądowym. Najpełniejszy obraz da Ci jednak lektura prospektu informacyjnego oraz rzut oka na Księgę Wieczystą nieruchomości i wgląd do sprawozdania finansowego dewelopera.

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Najważniejsze informacje na temat dewelopera – takie jak siedziba, forma prawna i kapitał firmy – zweryfikujesz w Krajowym Rejestrze Sądowym. W KRS wyszczególnione są też wszystkie wierzytelności i zaległości, więc dowiesz się, czy firma ma płynność finansową, czy też jest niewypłacalnym dłużnikiem. Rejestr zawiera także informacje na temat toczących się przeciwko deweloperowi postępowań sądowych.

Jak sprawdzić dewelopera w KRS? Najprościej i za darmo zrobisz to internetowym katalogu na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – dzienniku publikowanym online przez Ministerstwo. Możesz też wystąpić do sądu o papierowy dokument, co kosztuje 30 zł.

Najwięcej informacji uzyskasz jednak z prospektu informacyjnego od dewelopera, czyli obszernego dokumentu, który jest dołączany do umowy deweloperskiej. Obowiązek jego sporządzenia i udostępnienia nakłada na inwestorów tzw. ustawa deweloperska z 2011 roku.

Prospekt informacyjny od dewelopera – dlaczego warto go przeczytać?

Jeśli jesteś zainteresowany konkretną inwestycją, poproś w biurze sprzedaży dewelopera o odpowiedni prospekt informacyjny. Dokument zawiera szczegółowe informacje – zarówno o deweloperze, jak i inwestycji. Składa się z dwóch części.

W części ogólnej znajdziesz najważniejsze dane o firmie i jej finansach oraz o stanie przedsięwzięć dewelopera. Przede wszystkim jednak sprawdzisz w niej szczegółowe informacje o interesującej Cię inwestycji, takie jak informacje dotyczące gruntu, budynku, finansowania, pozwolenia budowlane, harmonogram realizacji czy zabudowa planowana w promieniu 1 km od osiedla.

Z części ogólnej prospektu informacyjnego dowiesz się też, jak finansowana jest inwestycja – ze środków własnych czy na kredyt. Wbrew pozorom, ta druga opcja nie powinna Cię niepokoić, bo uzyskanie kredytu to znak, że finansowa strona inwestycji została zweryfikowana przez konkretny bank. Główna część dokumentu zawiera też informacje o tym, jak będzie działać rachunek powierniczy – czyli specjalny rachunek bankowy, który zwiększa bezpieczeństwo Twoich rozliczeń z deweloperem.

W indywidualnej części prospektu informacyjnego znajdziesz z kolei szczegółowe informacje dotyczące mieszkania, którego kupno rozważasz. Są to przede wszystkim:

  • standard wykończenia,
  • rzuty kondygnacji, wybranego mieszkania oraz garażu,
  • informacje o doprowadzonych mediach,
  • wzór umowy deweloperskiej,
  • cena lokalu.

Jeżeli informacje na temat finansów dewelopera wydają Ci się niewystarczające, żeby ocenić, czy masz do czynienia ze stabilną i wiarygodną firmą, nie wahaj się poprosić o wgląd do sprawozdania finansowego. Deweloper ma ustawowy obowiązek udostępnić Ci do wglądu sprawozdania za ostatnie 2 lata.

Wiarygodny deweloper to nie wszystko

Wiesz już, jak sprawdzić dewelopera. Jeśli zebrane o firmie informacje nie budzą żadnych podejrzeń, czas zweryfikować zgodność przedstawionych w prospekcie informacyjnym danych o inwestycji z zapisami w Księdze Wieczystej. Możesz to zrobić samemu przez internet, korzystając z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych – EKW, lecz najpierw musisz uzyskać od dewelopera numer Księgi Wieczystej.

Głównie chodzi o to, czy deweloper na pewno ma prawo do nieruchomości i w jakiej postaci (prawo własności lub użytkowania wieczystego). Z Księgi Wieczystej dowiesz się też o służebnościach oraz ewentualnych hipotekach, którymi obciążona jest nieruchomość.

Więcej informacji, jak sprawdzić dewelopera i nieruchomość przed kupnem mieszkania znajdziesz w poradniku przygotowanym przez firmę Mota-Engil Real Estate Management (https://mota-engil-re.eu/aktualnosci/jak-kupic-mieszkanie-10-krokow-do-wlasnego-m,news,4,173.php). Dowiesz się też z niego o innych ważnych aspektach zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, takich jak m.in.:

  • rodzaje umów zawieranych z deweloperem,
  • finansowanie mieszkania z kredytu,
  • standardy wykończenia mieszkań,
  • odbiór mieszkania od dewelopera.

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie – od dewelopera Mota-Engil Real Estate Management

Mota-Engil Real Estate Management to deweloper, który jest częścią grupy istniejącej na światowych rynkach budowlanych już od ponad 70 lat. W Polsce firma ma na koncie liczne zrealizowane inwestycje mieszkaniowe w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Deweloper stawia na nowoczesne i ergonomiczne rozwiązania oraz funkcjonalność mieszkań.

Cechą wspólną inwestycji jest również starannie przemyślana lokalizacja. Przykładem mogą być oferowane przez Mota-Engil Real Estate Management mieszkania na sprzedaż w Warszawie (sprawdź: https://mota-engil-re.eu/warszawa). Inwestycje wyróżniają się atrakcyjną lokalizacją w takich dzielnicach stolicy jak Bemowo, Mokotów, Wola, czy Wilanów.

Oferta dewelopera w Warszawie jest też bardzo zróżnicowana pod względem charakteru zabudowy i metrażu mieszkań. Dostępne są zarówno kawalerki oraz nieduże mieszkania, jak i większe lokale, aż po przestrzenne, 5-pokojowe apartamenty, czy przestronne domy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto