Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak prezydent Skierniewic posuwa miasto (do przodu)

Sławomir Burzyński
Radny Jarosław Chęcielewski (siedzi pierwszy z lewej) słucha wystąpienia prezydenta
Radny Jarosław Chęcielewski (siedzi pierwszy z lewej) słucha wystąpienia prezydenta fot. Sławomir Burzyński
Jest to budżet prorozwojowy, który posuwa miasto we właściwym kierunku i jest zgodny z oczekiwaniami mieszkańców - tak prezydent Leszek Trębski zachwalał radnym projekt tegorocznego budżetu miasta.

Jak podkreślił, zakłada on wzrost dochodów miasta o 8 procent w porównaniu do minionego roku. - Chciałbym zwrócić uwagę na wzrost nakładów na utrzymanie czystości w mieście, a także na zieleń. Skierniewice jako stolica nauk ogrodniczych muszą być miastem zielonym - przekonywał prezydent.

Radni nie tylko słuchali. Niektórzy - głównie Jarosław Chęcielewski - zadawali dociekliwe pytania. Między innymi o to, dlaczego w budżecie nie ma słowa o uzdrowisku.

- Teren uzdrowiskowy na razie znajduje się w gminie Maków i dopiero jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w latach następnych znajdą się niezbędne zapisy, które w budowie uzdrowiska będą posuwały nas do przodu - prezydent sprecyzował kierunek posuwania.

- Dlaczego w planie nie ma wydatków związanych z terenem po byłej jednostce wojskowej w centrum miasta? - pytał dalej.

- Teren jest zarezerwowany pod targowisko, ale jego przeniesienie z placu Dąbrowskiego to koszt kilkunastu milionów, a dziś są inne priorytety - padła odpowiedź.

Było też pytanie o przyczyny wzrostu dotacji dla MZK i pływalni Nawa. Prezydent wyjaśnił, że po zakupie 6 nowych autobusów firma spłaca kredyt, co jest sporym obciążeniem, stąd zwiększenie dotacji. Z kolei Nawa odpowiada za utrzymanie orlików (rocznie kosztuje to 150 tysięcy za każde boisko), doszły też koszty utrzymania nowych hal sportowych.

- Sztuką było w tym roku dopiąć budżet - przyznał radny Chęcielewski, dając "duży plus za rewitalizację parku i podjęcie decyzji dotyczącej budowy DPS". - Jest to pierwszy rok kadencji, dlatego powinniśmy dać duży kredyt urzędowi miasta - stwierdził na koniec. Podczas głosowania uchwała budżetowa została przyjęta jednogłośnie.

Zaplanowane dochody Skierniewic wyniosą 165,2 mln złotych (w ub. roku 153,8 mln), a wydatki sięgną kwoty 194,4 mln złotych (w ub. roku 205,1 mln). Deficyt wyniesie więc 29,1 mln złotych.

Budżet zakłada utrzymanie ubiegłorocznego poziomu inwestowania w infrastrukturę drogową w mieście, na co pójdzie około 29 mln zł. Z tych pieniędzy rozpocznie się budowa dwóch obwodnic miasta (zakończenie obu inwestycji nastąpi w 2013 roku).

Na renowację i modernizację zabytkowych koszar miasto planuje wydać 9,5 mln zł, kolejne 5 mln pochłonie realizacja pierwszego etapu budowy nowej siedziby władz miasta (plac na zapleczu ratusza). Wśród inwestycji oświatowych najpoważniejszą jest budowa sali gimnastycznej przy LO im. B.Prusa (2,8 mln zł). Na rozpoczęcie rewaloryzacji parku miejskiego przeznaczono 2,5 mln złotych (potrzeba 14 mln).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto