Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o zdrowie psychiczne? Leczenie depresji i innych chorób umysłu jest dostępne bezpłatnie w ramach NFZ.

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zaburzenia psychiczne należy leczyć. Można to zrobić bezpłatnie w ramach NFZ
Zaburzenia psychiczne należy leczyć. Można to zrobić bezpłatnie w ramach NFZ 123RF
Zadbajmy o swoje zdrowie psychiczne - zachęca łódzki oddział NFZ. Możliwości bezpłatnego wsparcia psychologicznego i leczenia zaburzeń psychicznych jest wiele. Pomóc też może profilaktyka.

Zdrowie psychiczne. Co ono oznacza i dlaczego jest takie ważne?

Zdrowie to nie tylko brak chorób fizycznych, ale też dobry stan naszej psychiki. Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne to nie tylko brak zaburzeń i chorób, ale też zdolność do rozwoju, samorealizacji, nawiązywania relacji i uczestnictwa w życiu społecznym.

Niestety nie zawsze jest to możliwe. Wielu osobom zdarzają się choroby i zaburzenia psychiczne. Są one dużo częstsze, niż się wydaje. W Polsce na zaburzenia depresyjne choruje około miliona osób. W roku 2020 opieką psychiatryczną objętych było w Polsce aż 1,2 mln osób, ponad 200 tys. leczyło się z uzależnień.

Najczęstszym zaburzeniem psychicznym jest depresja, ale pojawiają się też m. in. zaburzenia lękowe uzależnienia czy schizofrenia. Wszystkie te schorzenia można i trzeba leczyć.

Pomocy specjalisty należy szukać, gdy pojawiają się:

  • długotrwale obniżony nastrój
  • problemy ze snem
  • problemy z apetytem
  • przewlekły niepokój lub rozdrażnienie
  • trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków.

W Polsce trwa reforma opieki psychiatrycznej. Zgodnie z jej założeniem pomoc ma być udzielana szybko i jak najbliżej miejsca zamieszkania. Podstawą ma być opieka ambulatoryjna i praca w środowisku pacjenta.

Specjaliści są zgodni – szpital to w leczeniu psychiatrycznym to ostateczność.

Psychiatra i psycholog dostępni w ramach NFZ bez skierowania

Szukając pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w ramach NFZ można się udać bezpośrednio do psychiatry lub psychologa. Psychiatra to jeden z pięciu lekarzy specjalistów, którzy przyjmą nas na NFZ bez skierowania. Bez skierowania dostaniemy się też do psychologa dziecięcego, obecnie można też pójść bez skierowania do psychologa dla dorosłych na podstawie przepisów covidowych.

Bez skierowania można też zgłosić się bezpośrednio do jednej z poradni zdrowia psychicznego. Poradnie specjalistyczne dzielą się na psychologiczne i psychiatryczne. W obu pacjent znajdzie opiekę psychologa, natomiast w poradni psychiatrycznej dodatkowo może liczyć na opiekę lekarza psychiatry, który może zaordynować leczenie farmakologiczne.

Tu znajdziesz listy placówek oferujących pomoc psychiatryczną w ramach NFZ w woj. łódzkim

Gdzie szukać pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży?

Dzieci i młodzież – również bez skierowania - mogą się zgłaszać rodzicami do obecnych w całym regionie łódzkim ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej lub także do poradni psychologicznej.

Tu znajdziesz listę ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej

Centra Zdrowia Psychicznego. Pilotaż nowego rozwiązania także w Łódzkiem

W regionie łódzkim trwa pilotaż nowego rozwiązania – Centrów Zdrowia Psychicznego, w którym pacjent może szybko uzyskać pomoc bez skierowania - w sprawach pilnych nawet w ciągu 72 godzin.

Na razie w Łódzkiem działają pilotażowo trzy takie centra. Jeden jest w szpitalu w Bełchatowie (tel. 788 951 333), dwa kolejne są w Łodzi. Na Widzewie prowadzi je Centralny Szpital Kliniczny CKD ( tel. 42 675 72 25 lub 42 212 22 46), natomiast na Bałutach - szpital im. Babińskiego (tel. 42 715 59 18 lub 42 300 10 62).

Tu znajdziesz informację o Centrach Zdrowia Psychicznego i mapę ośrodków

W nagłych wypadkach można skorzystać z jednego z telefonów zaufania.

  • Pod numerem 116 123 w godz. 14-20 bezpłatny Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
  • Pod numerem 22 484 88 01 znajdziemy Antydepresyjny Telefon Zaufania, czynny w dni robocze w godz. 15-20.
  • Osoby niepełnoletnie mogą zadzwonić pod bezpłatny numer 800 12 12 12 Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

W razie wątpliwości co do wyboru odpowiedniej placówki zdrowia psychicznego zawsze można zadzwonić pod prowadzony przez NFZ bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800 190 590.

W walce o zdrowie psychiczne bardzo ważna jest profilaktyka. Warto więc zadbać o siebie, znajdując czas na wypoczynek, ośmiogodzinny sen o stałych godzinach, a także o aktywność fizyczną. Wytwarzane podczas wysiłku endorfiny poprawiają nastrój. Nie bez znaczenia jest też dieta. Zdrowy plan posiłków zawierających odpowiednie produkty zawiera przygotowany przez NFZ plan Dash Depresja. Znajdziemy go bezpłatnie na stronie internetowej www.diety.nfz.gov.pl.

Szczególna rola w walce o zdrowie psychiczne przypada rodzicom. Powinni oni dbać o regularny tryb życia dziecka, spędzać z nim razem czas i obserwować jego zachowanie. Każda niepokojąca zmiana jego zachowania powinna skłonić ich do szukania pomocy specjalisty.

Jak chronić dzieci przed depresją i zaburzeniami psychicznymi?

  • słuchać dziecka i szanować jego zdanie
  • rozmawiać z dziećmi o problemach, o tym, co dzieje się w szkole oraz poza nią;
  • obserwować i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w aktywności dziecka;
  • spędzać jak najwięcej czasu razem
  • pomagać organizować czas wolny, ograniczmy czas dziecka przed ekranem komputera;
  • pilnować prawidłowej higieny dnia – spania, aktywności fizycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto