Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interaktywna wystawa o produkcji szkła w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
„Od piasku do szkła” to interaktywna wystawa, której otwarcie będzie jednym z punktów oficjalnego zakończenia remontu Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Oglądać ją będzie można od soboty 19 marca w Sali Strakacza.

Wystawa „Od piasku do szkła” przybliżająca proces powstania szkła po raz pierwszy została pokazana w 2020 roku w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Od dłuższego czasu planowano pokazać ją w Skierniewicach, ponieważ miasto ma tradycje szklarskie. Przez ponad osiemdziesiąt lat w mieście działała huta szkła, a od kilku lat funkcjonuje zakład produkcji szkła.

- Wystawa opowiada w głównej mierze o procesie technologicznym powstawania szklanej tafli, od tytułowego piasku aż po szkło, które jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu oraz życiu codziennym. Na ekspozycji to zastosowanie będzie pokazane w szybach samochodowych, architekturze czy jako na przykład lustro fenickie (nie mylić z lustrem weneckim) – mówi Anna Boroń z sandomierskiego muzeum.

Na wystawie pojawiły się także skierniewickie elementy. W jednej z gablot prezentowane będą eksponaty związane ze skierniewicka hutą szkła pochodzące ze zbiorów Małgorzaty Lipskiej-Szpunar.

19 marca w trakcie „Wielkiego Otwarcia” w ramach wystawy prowadzone będą warsztaty dla dzieci i dorosłych ze szkłem w roli głównej oraz pokaz palenia szkła ognioochronnego. Dorośli widzowie będą mogli dowiedzieć się kilku faktów o szkle, z których do końca nie zdawali sobie sprawy:

- Na przykład dowiedzą się o szybach stosowanych w dachach samochodowych, które pod wpływem przepływu prądu stają się przezroczyste. Albo o szybach hydrofobowych, po których krople deszczu spływają bez problemu czy też antenach montowanych bezpośrednio w szybach samochodowych – mówi Anna Boroń, która dodaje: - Na etapie planowania wystawy bardzo zależało nam na tym, żeby był interaktywna, żeby widz mógł wejść w pełen kontakt z poszczególnymi stanowiskami. Wiele rzeczy się na ekspozycji się przyciska lub dotyka, sprawdza organoleptycznie. Oczywiście wszystko przy zachowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Wystawę będzie można oglądać do końca maja. Jednak nie będzie to oznaczało zakończenia obecności szkła w skierniewickiej przestrzeni miejskiej. Mówi Agnieszka Kubik-Śliczniak, zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach:

- Pozostałością po tej wystawie będzie utworzenie tak zwanego szklanego spaceru. Szukamy w tej chwili miejsc, w których staną tablice. Będą ustawiona w ten sposób, że będzie widać całą bryłę Centrum Kultury i Sztuki, a na tablicy będzie naniesiony nadruk browaru Strakacza. Patrząc będzie można porównać te dwa obiekty – dawnego i obecnego. Będzie kilka takich tablic.

Na tym nie koniec. Padła propozycja wybudowania miejskiej szklarni, gdzie mogłyby być uprawiane warzywa oraz zioła. W tym miejscu mogłoby odbywać się warsztaty. Natomiast 10 kwietnia na ogrodzeniu Instytutu Ogrodnictwa przy ulicy Konstytucji 3 Maja otwarta zostanie wystawa plenerowa związana z technologia wyrobu szkła.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto