Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Kongres Chopinowski

Redakcja
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje w dniach 25 lutego - 1 marca 2010 roku III Międzynarodowy Kongres Chopin 1810-2010. Idee - Interpretacje - Oddziaływania. Obrady odbywać się będą w dawnym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszy Międzynarodowy Kongres odbył się w Warszawie w 1960 roku pod egidą Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Drugi, zorganizowany w 1999 roku przez stowarzyszenie Polska Akademia Chopinowska, odbył się pod hasłem "Chopin i jego świat w kontekście kultury".

III Międzynarodowy Kongres w 2010 roku obejmować będzie szerokie spectrum tematyczne, zagadnienia koncentrować się mają jednak przede wszystkim wokół idei, jakie stały się inspiracją dzieł Chopina, interpretacji tych dzieł, a także ich oddziaływania na muzykę innych kompozytorów oraz na inne formy wypowiedzi artystycznych i działalności intelektualnej.

Najistotniejsze obszary tematyczne:
1. Osobowość, dziedzictwo, środowisko Chopina, biografia kompozytora, historyczne konteksty procesu twórczego Chopina, prądy estetyczne epoki i ich wpływ na Chopina.
2. Interpretacje muzyki Chopina, źródła, aspekty metodologiczne, historyczne i współczesne tradycje i style wykonawcze, analiza dzieła (w szerokim rozumieniu).
3. Promieniowanie sztuki muzycznej Chopina, jej rezonans w muzyce innych kompozytorów, oddziaływanie na literaturę i sztukę, wizerunek Chopina i odbiór jego muzyki w recepcji społecznej - w kategoriach historycznych i socjologicznych.
Podczas Kongresu oprócz oficjalnego programu sesji naukowych odbędą się koncerty, zostanie także otwarte nowe Muzeum Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich.

Najważniejsze wydarzenia:
- 25 lutego
godz. 10-10.30 otwarcie Kongresu
godz. 12.30-13 odsłonięcie tablicy pamiątkowej (Pałac Kazimierzowski)
godz. 13.30-14 Koncert (Pałac Kazimierzowski): J.S. Bach, Das Wohltemperierte Klavier, wyk. Katarzyna Drogosz, Lilianna Stawarz
- 26lutego
godz. 11-11.30 Artur Szklener: "Rhythm of variability in Chopin themes"
godz. 11.30-12 Ewa Dahlig-Turek: "The Mazurka before and after Chopin"
godz. 15.30-16 wykład Sławomira Wieczorka: "Chopin w stalinowskiej Polsce"
- 27 lutego
godz. 9-18 konferencja naukowa: "Promieniowanie sztuki muzycznej Chopina". W przerwie od godz. 14 do 14.45 w Pałacu Kazimierzowskim odbędzie się koncert
- 28lutego
godz. 9- 9.30 Alicia C.Levin Navigating the Virtuoso Mold: "Chopin's Professional Tactics in Paris"
godz. 9.30-10 Sandra P. Rosenblum: "Improvisatory or Purposeful? Divergent Pedalings in Original French and German Editions of Chopin's Later Works"
godz. 10-10.30 Martin Hansen: "Pedalling the Chopin Concertos: Chopin and the Stile Brillante"
- 1 marca
godz. 9-11 sesja panelowa: "Chopin we współczesnej kulturze",
godz. 11 - zamknięcie kongresu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto