Hotele w kłopotach. Mało gości, coraz wyższe ceny. Czy Polacy planują spędzić Święta i sylwestra w domach? Nowa ankieta IGHP

Emil Hoff
Emil Hoff
Nowa ankieta przeprowadzona wśród polskich hotelarzy wskazuje, że spora część Polaków planuje spędzić Święta i sylwestra 2022/23 w domu, a nie w ramach zorganizowanych pobytów w hotelach. Jak wygląda obłożenie w polskich hotelach obecnie, jakie są prognozy na najbliższe miesiące i jak wypadają ceny noclegów w porównaniu do minionych lat? Podajemy wyniki nowej ankiety.
Nowa ankieta przeprowadzona wśród polskich hotelarzy wskazuje, że spora część Polaków planuje spędzić Święta i sylwestra 2022/23 w domu, a nie w ramach zorganizowanych pobytów w hotelach. Jak wygląda obłożenie w polskich hotelach obecnie, jakie są prognozy na najbliższe miesiące i jak wypadają ceny noclegów w porównaniu do minionych lat? Podajemy wyniki nowej ankiety. Dariusz Gdesz / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne
W minionych latach święta Bożego Narodzenia i sylwestra Polacy coraz chętniej spędzali na zorganizowanych pobytach w hotelach i pensjonatach. Niestety, obecnie sytuacja nie wygląda dobrze dla polskich hotelarzy. Rezerwacji z miesiąca na miesiąc jest coraz mniej. Czy Polacy planują w tym roku spędzić Święta i sylwestra w domach? Jak bardzo wzrosły ceny noclegów w hotelach w Polsce w porównaniu do poprzednich lat? Nowa ankieta IGHP przynosi odpowiedzi na te pytania.

Spis treści

Polskie hotele z marnymi prognozami na Boże Narodzenie i sylwestra

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) przeprowadziła w listopadzie 2022 nową ankietę wśród hotelarzy. Dzięki niej wiemy już, jak wyglądała sytuacja na rynku hotelarstwa w październiku 2022, jaki jest stan obecny i jakie są prognozy na nadchodzące miesiące.

Ankieta jest miarodajna dla polskiego hotelarstwa. Odpowiedzi nadesłało 181 hoteli ze wszystkich województw. 65% przebadanych obiektów to hotele miejskie, co 150 pokoi (średnio 93). 34% to hotele biznesowe, 26% wypoczynkowe, a 40% określiło swój profil jako mieszany.

Niestety, IGHP nie ma zbyt dobrych wieści. Po sezonie letnim stan rezerwacji w polskich hotelach stale się pogarsza. Prognozy na listopad i grudzień są słabe, a na styczeń wprost złe.

Jak wygląda stan obłożenia hoteli w Polsce na Boże Narodzenie i sylwestra 2022/23? Czy Polacy planują spędzić grudzień w domach? Czy ceny noclegów nadal wzrastają i jak wyglądają w porównaniu do poprzednich lat? Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki ankiety IGHP.

Według ankiety IGHP, hotele miejskie (biznesowe) radziły sobie w październiku lepiej od pozamiejskich (wypoczynkowych). W grudniu 2022 trend będzie jednak
Według ankiety IGHP, hotele miejskie (biznesowe) radziły sobie w październiku lepiej od pozamiejskich (wypoczynkowych). W grudniu 2022 trend będzie jednak odwrotny. Szymon Starnawski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Zima 2022/2023: słoneczny urlop za granicą. Dokąd wyjechać by zwiedzić, wygrzać się i nie przepłacić? Kraje, terminy, ceny

Hotele z coraz gorszą frekwencją. W październiku 2022 Polacy zostali w miastach

Ankieta IGHP wskazuje, że od końca lata trwa spadek liczby rezerwacji w polskich hotelach. W październiku hotele przyjęły mniej gości niż we wrześniu. Powyżej 70% frekwencji odnotowało 33% ankietowanych, poniżej 30% zajętych miejsc – 14%. Najwięcej hoteli – 64% - zgłosiło umiarkowanie dobry wynik powyżej 50% zajętych miejsc.

W październiku 2022 Polacy wybierali głównie hotele miejskie / biznesowe. Pogoda nie zachęcała do organizowania urlopów i zatrzymywanie się w typowo wypoczynkowych hotelach podmiejskich.

Jeśli chodzi o hotele miejskie, statystyka frekwencji wygląda tak:

  • ponad 50% zajętych miejsc - 78% ankietowanych
  • poniżej 30% zajętych miejsc - 8% ankietowanych

Hotele pozamiejskie wypadły gorzej:

  • powyżej 50% zajętych miejsc - 38% ankietowanych
  • poniżej 30% zajętych miejsc - 14% ankietowanych.

Czytaj też: Termy w Polsce: idealne na jesienny weekend. Jaki wpływ na zdrowie mają gorące źródła? Ile kosztują bilety? 19 najlepszych term w Polsce

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Ceny noclegów w hotelach nadal rosną

Ankieta IGHP wykazała, że ceny noclegów w hotelach nadal wzrastają. W porównaniu do października 2019, w minionym miesiącu wzrost cen wyniósł aż 83%. Jeśli porównamy obecne ceny do tych z października 2021, wzrost wyniósł 85%.

Wzrost cen noclegów uwarunkowany jest gwałtownym podniesieniem się kosztów prowadzenia hotelu, na które składają się przede wszystkim gaz, prąd i żywność. Jak wynika z wcześniejszej ankiety IGHP, w niektórych miejscach media zdrożały w ciągu roku nawet o kilkaset procent. Wszystko to przekłada się na wyższe rachunki za noclegi, które zapewne zniechęcają wielu turystów do planowania wypoczynku w polskich hotelach, lub też do odkładania rezerwacji do ostatniej chwili w (złudnej) nadziei, że ceny spadną.

Ważnym czynnikiem, który osłabia zainteresowanie ofertą hoteli na Święta i sylwestra, są wysokie ceny noclegów, wymuszone wzrostem kosztów prądu, gazu,
Ważnym czynnikiem, który osłabia zainteresowanie ofertą hoteli na Święta i sylwestra, są wysokie ceny noclegów, wymuszone wzrostem kosztów prądu, gazu, żywności, podstawowych usług i płac. Szymon Starnawski /Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czy Polacy zostaną w domu na Święta i sylwestra 2022/23?

W przeprowadzonej ankiecie zapytano hotelarzy także o prognozy na nadchodzące miesiące, w oparciu o rezerwacje, których goście dokonali z wyprzedzeniem. Można dojść do kilku interesujących wniosków.

Przede wszystkim, prognozy na listopad, grudzień i styczeń są niestety złe dla większości polskich hoteli. Polacy wydają się niechętni do rezerwowania pobytu w hotelach. Choć nie wszyscy zostaną w domach w okresie świąteczno-noworocznym, to obecnie wiele wskazuje na to, że zrobi tak spora część mieszkańców kraju.

Obecnie aż 48% ankietowanych wskazuje frekwencję w połowie listopada poniżej połowy miejsc (w październiku było to w analogicznym okresie 35%). Tylko 18% hoteli zgłasza obłożenie powyżej połowy miejsc.

W grudniu 2022 sytuacja wygląda jeszcze gorzej: 76% hoteli ma poniżej 30% zajętych miejsc. Powyżej połowy zajętych miejsc zgłosiło tylko 7% ankietowanych.

Styczeń wydaje się w tej chwili najgorszym z nadchodzących miesięcy: aż 91% hoteli zgłosiło obłożenie poniżej 30%.

Co ciekawe, wydaje się, że Polacy chętniej rezerwują noclegi w hotelach na sylwestra niż na Boże Narodzenie. Wynika to częściowo z tego, że wiele polskich hoteli nie przygotowało w tym roku żadnej specjalnej oferty na Święta.

Czytaj też: Nowe uzdrowisko na mapie Polski. Przypomina popularne włoskie miasto i mieści się na Warmii i Mazurach

Frekwencja w hotelach na Boże Narodzenie 2022:

  • 33% obiektów bez oferty specjalnej
  • Frekwencja poniżej 30% - 36% ankietowanych
  • Frekwencja powyżej 70% - 8% ankietowanych

Hotele biznesowe w okresie Świąt cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż wypoczynkowe (odwrotnie niż w październiku). 61% hoteli biznesowych nie ma specjalnej oferty na Święta, 29% ankietowanych zgłosiło frekwencję poniżej 30%.

Hotele wypoczynkowe wypadają w grudniu lepiej: tylko 15% nie ma oferty specjalnej, obłożenie poniżej 30% zgłosiło tylko 25% ankietowanych.

Frekwencja w hotelach na sylwestra 2022/23:

  • 23% obiektów bez oferty specjalnej
  • Frekwencja poniżej 30% - 37% ankietowanych
  • Frekwencja powyżej 70% - 16% ankietowanych

Hotele biznesowe znowu wypadają na sylwestra gorzej niż wypoczynkowe. 50% nie ma specjalnej oferty, 29% ankietowanych zgłosiło frekwencję poniżej 30%.

Hotele wypoczynkowe cieszą się większą popularnością na sylwestra: zaledwie 4% nie sprzedaje oferty, poniżej 30% frekwencji zgłosiło 29% ankietowanych, ale tyle samo cieszy się wynikiem powyżej 70% zajętych miejsc.

Więcej Polaków decyduje się spędzić w hotelu sylwestra niż Boże Narodzenie. Mimo to przewidywana frekwencja w polskich hotelach na grudzień sugeruje,
Więcej Polaków decyduje się spędzić w hotelu sylwestra niż Boże Narodzenie. Mimo to przewidywana frekwencja w polskich hotelach na grudzień sugeruje, że znaczna część mieszkańców kraju w ogóle nie planuje ruszać się na dłużej z domów w okresie świąteczno-noworocznym. Na zdjęciu: przygotowanie do sylwestra w katowickim hotelu Monopol. Arkadiusz Gola/Polskapresse, 2016

Czytaj też: Mundial 2022: w tym hotelu zamieszkają polscy piłkarze. Cena za noc w tym luksusowym obiekcie nie jest mała

Hotele w kłopotach: podsumowanie

Obecna sytuacja ekonomiczna nie ułatwia życia hotelarzom. Gwałtownie rosnące ceny mediów i żywności powodują wzrost cen noclegów w hotelach, który odstrasza część gości.

Z miesiąca na miesiąc zainteresowanie Polek i Polaków wypoczynkiem w hotelu spada. Liczba rezerwacji na grudzień nie nastraja optymistycznie. Ankieta IGHP wykazała, że Polacy raczej niechętnie planują grudniowe pobyty w hotelach, a jeśli już, wybierają raczej hotele na sylwestra niż na Boże Narodzenie.

Choć nie wszyscy Polacy zostaną tej zimy w domach, to jednak dla dużej części społeczeństwa perspektywa Świąt i sylwestra spędzonych w domowych pieleszach wydaje się obecnie najbardziej praktyczna z ekonomicznego punktu widzenia.

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Hotele w kłopotach. Mało gości, coraz wyższe ceny. Czy Polacy planują spędzić Święta i sylwestra w domach? Nowa ankieta IGHP - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie