Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźny rak szyjki macicy. Dlaczego warto robić cytologię i szczepić się przeciw wirusowi HPV?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Cytologię można wykonać w gabinecie ginekologicznym, niektórych poradniach POZ, a czasem wykonuje się ją też w mobilnych "cytobusach"
Cytologię można wykonać w gabinecie ginekologicznym, niektórych poradniach POZ, a czasem wykonuje się ją też w mobilnych "cytobusach" Pawel Relikowski / Polska Press
Łódzki oddział NFZ zachęca pacjentki do regularnych badań cytologicznych. To szansa na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. NFZ refunduje też szczepionkę przeciw HPV.

Rak szyjki macicy. Choroba groźna, ale też wyleczalna

Rak szyjki macicy to groźna i podstępna choroba – daje objawy dopiero wtedy, gdy jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Połowa z 3 tys. kobiet w Polsce, które rocznie słyszą taką diagnozę, umiera. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem kobiety, aż do końca piątej dekady życia. Ale wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest w 99,9 proc. wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Cytologia. Co to za badanie i jak wygląda?

Najlepszym sposobem na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, lub nawet stanu przedrakowego, jest badanie cytologiczne. To bezbolesne i szybkie badanie. Ginekolog wkłada do pochwy pacjentki wziernik ginekologiczny i wkłada przez niego tzw. szczoteczkę cytologiczną. Pobiera nią komórki znajdujące się na ścianie i szyjce macicy. Pobrane komórki umieszczane są potem na szkiełku cytologicznym i oceniane pod mikroskopem. Badania nie należy wykonywać w czasie miesiączki. Najlepiej zgłosić się cztery dni po jej zakończeniu lub cztery dni przed rozpoczęciem kolejnej.

Cytologię można bezpłatnie wykonać w gabinecie u ginekologa mającego umowę z NFZ, a nawet w niektórych poradniach POZ. NFZ prowadzi Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ramach którego każda kobieta w wieku 25-59 lat raz na trzy lata ma prawo do bezpłatnego badania cytologicznego, a kobiety z grup ryzyka do badania raz na rok. Dodatkowo kobiety w każdym wieku mogą zrobić badanie u dowolnego ginekologa, który ma umowę z NFZ.

Powodów do badań jest wiele, z danych łódzkiego oddziału NFZ wynika jednak, że w czasie pandemii część mieszkanek regionu zaniedbała badana cytologiczne lub odkładała je na później. Nie wszystkie pacjentki to nadrobiły.

Dlatego NFZ zachęca, by wrócić do nawyków zdrowotnych sprzed pandemii.

- Placówki medyczne są tak zorganizowane, żeby wizyta dla pacjentów była bezpieczna. Priorytetem jest wykonanie badania i wyłapanie zmian na wczesnym etapie. To może uratować nam życie. Nie odkładajmy profilaktyki na później – podkreśla Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.

Listę poradni ginekologiczno-położniczych mających umowę z NFZ w swoim powiecie można znaleźć na stronie internetowej funduszu (www.gsl.nfz.gov.pl ) lub pod bezpłatnym, całodobowym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590. Warto pamiętać, że do ginekologa nie trzeba mieć skierowania.

Tu znajdziesz adresy i telefony poradni ginekologicznych w województwie łódzkim mających umowę z NFZ

Proste badanie ginekologiczne może uratować kobiecie życie
Proste badanie ginekologiczne może uratować kobiecie życie
Pawel Relikowski / Polska Press

Wirus HPV. Jaki ma związek z rakiem szyjki macicy?

Skuteczną metodą profilaktyki raka szyjki macicy są szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego zwanego w skrócie wirusem HPV. Większość zachorowań na ten typ nowotworu związanych jest bowiem z zakażeniem tym przenoszonym drogą płciową patogenem.

HPV to powszechnie występujący wirus. Szacuje się, że około 50-80 proc. kobiet i mężczyzn zostanie zarażonych wirusem brodawczaka ludzkiego przynajmniej raz w życiu.

Istnieje wiele typów wirusów HPV, część z nich wywołuje łagodne zmiany skórne takie jak brodawki i brodawczaki w okolicy narządów płciowych oraz innych części ciała. Ale są i takie, które wywołują poważniejsze zmiany, aż do groźnych nowotworów włącznie. U kobiet większość infekcji goi się samoistnie Ale w jednym na dziesięć zakażeń wirus powoduje zmiany przedrakowe lub nowotwory.

Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego może dojść w czasie stosunku płciowego, ale też w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby zakażonej. To oznacza, że prezerwatywa jako środek prewencyjny nie jest wystarczająca. Na dodatek wirus HPV jest też groźny dla mężczyzn, jest czynnikiem wywołującym u nich raka jamy ustnej, gardła, odbytu i prącia.

Szczepienie przeciw HPV. Kiedy wykonać i dlaczego warto?

Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70 proc. ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Dlatego warto się szczepić.

Szczepionka przeciw HPV jest najskuteczniejsza, gdy podana jest przed rozpoczęciem współżycia płciowego, bo do zakażenia dochodzi najczęściej w początkowym okresie aktywności seksualnej. Dlatego szczepić mogą się dziewczęta i chłopcy już od 9. roku życia.

Od ubiegłego roku jedna ze szczepionek – Cervarix - jest w 50 proc. refundowana przez NFZ. Pacjent zapłaci 138,18 zł za dawkę przy cenie detalicznej 276,36 zł. Po receptę na szczepionkę i zaszczepienie można zgłosić się lekarza rodzinnego w dowolnej poradni mającej umowę z NFZ.

Tu znajdziesz adresy i telefony poradni POZ w województwie łódzkim mających umowę z NFZ

Zdrowy tryb życia - też nie jest bez znaczenia

Jednym z elementów profilaktyki przeciwnowotworowej jest też prowadzenie zdrowego stylu życia. Specjaliści mają dla kobiet kilka ważnych zaleceń:

  • bądź aktywna fizycznie;
  • utrzymuj prawidłową masę ciała;
  • odżywiaj się zdrowo i racjonalnie, pij dużo wody;
  • nie pal papierosów oraz ogranicz spożycie alkoholu;
  • wykonuj regularnie badania profilaktyczne.
Groźny rak szyjki macicy. Dlaczego warto robić cytologię i szczepić się przeciw wirusowi HPV?
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Groźny rak szyjki macicy. Dlaczego warto robić cytologię i szczepić się przeciw wirusowi HPV? - Dziennik Łódzki

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto