Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firma Sotralentz laureatem konkursu Teraz Polska

Roman Bednarek
Inżynier Artur Komorowski przy opracowanej przez siebie hybrydowej oczyszczalni ścieków
Inżynier Artur Komorowski przy opracowanej przez siebie hybrydowej oczyszczalni ścieków Roman Bednarek
Firma Sotralentz została laureatem konkursu "Teraz Polska" za oczyszczalnię z unikatowym rozwiązaniem.

Skierniewicka firma Sotralentz, produkująca przydomowe oczyszczalnie ścieków, została laureatem 21. edycji konkursu "Teraz Polska". Uznanie jurorów zdobyła unikatowa oczyszczalnia, produkowana w tej firmie.

- Jest to oczyszczalnia łącząca w sobie dwie metody oczyszczania ścieków: osadową i biologiczną. Dotychczas produkowane były dwa rodzaje oczyszczalni, oparte na jednej lub drugiej metodzie. Obydwie miały swoje wady i zalety - mówi Weronika Kiszkowska, specjalista do spraw marketingu w spółce Sotralentz.
Oczyszczalnie osadowe są dość tanie i efektywne, ale za to bardzo wrażliwe na ataki bakterii z zewnątrz, na przykład podczas nierównomiernego dopływu ścieków podczas nieobecności domowników w okresie weekendów lub wakacji. Natomiast oczyszczalnie ze złożem biologicznym są wprawdzie droższe w produkcji i nie tak efektywne jak osadowe, ale za to bardzo odporne na zmiany w środowisku.

- Można te dwie metody oczyszczania połączyć i otrzymamy wówczas efektywność osadu oraz odporność złoża biologicznego.- tłumaczy inżynier Artur Komorowski, autor pomysłu na oczyszczalnię hybrydową. - Takie połączenia dwóch sposobów oczyszczania obserwujemy w przyrodzie. Typową hybrydą są potoki górskie, dlatego płynie w nich tak czysta woda. Procesy oczyszczania zachodzą poprzez czynny osad, zaś złoże biologiczne powstaje na przykład na kamieniach w postaci przylegającej do nich śliskiej substancji.

Inżynier Komorowski opracował projekt i wdrożył go do produkcji.
- Seria przedprodukcyjna oczyszczalni hybrydowej powstała w naszej fabryce w Tomaszowie Mazowieckim. Potem był długi okres badań laboratoryjnych, zaś produkcję rynkową uruchomiliśmy w Skierniewicach - mówi autor projektu. - Pełną hybrydę w oczyszczaniu ma tylko nasza firma. Wprawdzie istnieją na rynku oczyszczalnie, które aspirują do miana hybrydowych, ale tak naprawdę niewiele mają wspólnego z naszym produktem.

Procesy oczyszczania, zachodzące w najnowszym produkcie, sterowane są programem komputerowym, zapisanym w mikroprocesorze, który wbudowano w oczyszczalni.

Hybrydowa oczyszczalnia ścieków, produkowana w firmie Sotralentz, jest droższa niż klasyczne. Najprostsza kosztuje około 6.000 zł, cena bardziej skomplikowanej dochodzi do 9.000 zł.
- Naszą zasadą jest, że oszczędności nie mogą wpłynąć na jakość produkowanych urządzeń, dlatego poddajemy je kosztownym badaniom laboratoryjnym, trwającym 9 miesięcy, po których uzyskujemy certyfikaty zgodności z normami polskimi i europejskimi. Istnieją wprawdzie producenci, którzy również poddają swoje produkty badaniom, ale mamy też do czynienia z nieuczciwą konkurencją w postaci oszustów z fałszywymi certyfikatami - podkreśla inżynier Komorowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto