Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ennio" na rozpoczęcie nowego sezonu Dyskusyjnego Klubu Filmowego dla seniorów

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W poniedziałek (7 października) rozpoczął się nowy sezon Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Eroica" dla seniorów. Widzowie mogli zobaczyć film dokumentalny "Ennio". Okazuje się, że dokumenty cieszą się dużą popularnością wśród widzów złotego wieku.

Sezon specjalnym pokazów filmowych dla seniorów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Eroica" otworzył film dokumentalny o jednym z najsłynniejszych włoskich kompozytorów muzyki filmowej - Ennio Morricone. Ponad dwugodzinna produkcja w reżyserii Giuseppe Tornatore to tak naprawdę bardziej koncert niż film.
Współprace z włoskim muzykiem wspominają między innymi Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood oraz Quentin Tarantino. Dzięki pracy z ostatnim z wymienionych reżyserów Morrcione otrzymała Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za western "Nieawistna ósemka" i to właśnie z muzyką z tego gatunku filmowego chyba najbardziej kojarzą go widzowie.
Okazuje się, że publiczność Dyskusyjnego Klubu Filmowego dla seniorów jest nie tylko wielbicielami muzyki Ennio Morricone, ale także filmów dokumentalnych. Przed rozpoczęciem seansu koordynatorka spotkań, Agnieszka Skoczek, zapytała czy w listopadzie widzowie chcieliby zobaczyć inny dokument, tym razem o Simonie Kossak. Jej pytanie spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony widzów. Dlatego to właśnie filmowa biografia polskiej biolożki będzie pokazywana w przyszłym miesiącu w ramach cyklu. Co więcej z sali padała propozycja, żeby podczas poniedziałkowego sensu pokazać dokument przyrodniczy "Rzeka". Produkcja mówiąca o znaczeniu rzek w życiu człowieka była niedawno podczas wtorkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego, wtedy również cieszyła się dużym zainteresowanie. Cieszy się także Agnieszka Skoczek z faktu, że widzowie chętnie oglądają filmy dokumentalne:

- Przez wiele lat dokument pojawiał się sporadycznie w polskich kinach. Głównie kojarzony był z produkcjami telewizyjnymi. Od niedawna widać tendencję, że na duży ekran trafiają dokumenty o aktualnej tematyce czy interesujących postaciach. Lista takich filmów jest długa. Wiele z nich pokazywałam w Dyskusyjnym Klubu Filmowym, żeby wymienić chociażby "Duch śniegów", "Ostatnia góra", "Film balkonowy" czy "Polański. Horowitz. Hometown". Ten ostatni także w odsłonie dla seniorów. Publiczność za każdym razem dopisywała.

Na pytanie skąd tak duże zainteresowanie filmami dokumentalnymi, Agnieszka Skoczek odpowiada, że wynika to chociażby z ciekawego podejścia do przedstawionego tematu, który jest atrakcyjny dla współczesnego widza dzięki użyciu nowych rozwiązań technicznych, co widać zwłaszcza w filmach przyrodniczych. Nie bez znaczenia w przypadku filmowych biografii jest wybór bohatera i oryginalne podejście do niego przez twórców. Nie są to sztampowe i szkolne laurki, tylko opowieść, która porywa od pierwszej sekundy do napisów końcowych wciąga. Taka też jest biografia Simone Kossak.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto