Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emigracja zarobkowa wciąż nas kusi

Roman Bednarek
Marzena Popińska dysponuje ofertą pracy w Holandii dla dwustu osób
Marzena Popińska dysponuje ofertą pracy w Holandii dla dwustu osób fot. Roman Bednarek
Kilkaset osób rocznie wyjeżdża do pracy za granicę, korzystając z ofert biura pośrednictwa w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Skierniewicach.

- W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej były Wielka Brytania i Irlandia. Te rynki pracy jednak już się nasyciły. W tej chwili popularne są Niemcy, Dania, Holandia i Norwegia - wyjaśnia Marzena Popińska, pośredniczka pracy zagranicznej.

Ciekawą ofertę dla młodych ludzi przygotował niemiecki rynek pracy. Współpracą z osobami, które ukończyły 16 lat, są zainteresowani pracodawcy z Turyngii. Wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa w programie Transnational-Dual.

- Młody człowiek podpisuje umowę z zakładem pracy. Uczy się zawodu przez trzy lata, otrzymuje wynagrodzenie, które wystarczy na koszty utrzymania. Po przyuczeniu otrzymuje stałe zatrudnienie - mówi Marzena Popińska.

Dość dużo ofert napływa z Holandii. Najczęściej poszukiwane są osoby do pracy w magazynach, szklarniach ogrodniczych i na produkcji.

- Mamy w tej chwili ofertę pracy na różnych stanowiskach w rolnictwie dla dwustu osób. Jednak Holendrzy są zainteresowani przede wszystkim ludźmi młodymi, ponieważ są mniej kosztowni. Pracownikowi, który ukończył 23 lata, trzeba już zapłacić co najmniej 1.400 euro miesięcznie - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Do biura pośrednictwa często zgłaszają się osoby, posiadające kwalifikacje np. hydraulika, zbrojarza lub spawacza, zainteresowane jednak tylko pracą w Norwegii. Tam bowiem specjaliści o takich umiejętnościach mogą liczyć na wysokie zarobki.

Marzena Popińska przestrzega przed tajemniczymi ofertami pracy za granicą, pojawiającymi się często w mediach.

- Niedawno zgłosiło się do mnie kilka osób, które odpowiedziały na ogłoszenie, oferujące pracę na platformie wiertniczej. Był podany tylko kontakt telefoniczny. Zadzwoniły i okazało się, że muszą wpłacić pewną kwotę pieniędzy. Gdy to uczyniły, otrzymały ankietę w języku angielskim i jej nieudolne tłumaczenie na polski. Do tego listę adresów internetowych firm, zajmujących się wierceniami, które zresztą okazały się fikcyjne. Ludzie desperacko poszukujący pracy często są załamani swoją sytuacją i ślepo wierzą w obietnice naciągaczy - podkreśla pani pośrednik.

Jest jednak sposób, aby uchronić się przed takimi sytuacjami. Przede wszystkim należy korzystać z usług agencji, posiadających certyfikat marszałka województwa lub wpisanych do krajowego rejestru agencji za-trudnienia. Ponadto wiarygodna agencja nie pobiera opłat za pośrednictwo, a jedynie za dodatkowe usługi, np. tłumaczenia dokumentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto