W historii skierniewickich eliminacji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” nigdy nie napłynęła tak duża liczba prac. 221 z nich spełniały wymogi formalne i zostały zakwalifikowane do konkursu.
W ocenie jury w poszczególnych kategoriach najlepsze prace wykonali: Antoni Kowalski (klasy I-III), Aurelia Bombała (klasy IV-VI), Karina Cichocka (klasy VII-VIII) oraz Patryk Podkoń (szkoły średnie). Przyznano również nagrody specjalne. Nagroda Prezydenta Skierniewic trafiła do Kacpra Zielińskiego, Nagroda Dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic do Pauliny Gali, natomiast według internautów najlepszą pracę stworzyła Maria Dziąg.
"Moja Przygoda w Muzeum" w Skierniewicach. Inspirowali się Kopernikiem, Nowosielskim i Kotarbińskim
Jak zauważyła dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic, Agata Niedziółka, tegoroczna edycja konkursu plastycznego miała trzech, a nawet czterech patronów:
- To przede wszystkim patron tego roku, Mikołaj Kopernik. Jednocześnie jest to rok Jana Matejki, w których obchodzimy 130 rocznicę jego śmierci. My mamy artystę, Ireneusza Rolewskiego, który namalował kopię obrazu Jana Matejki „Rozmowa z Bogiem”, dawniej noszący tytuł „Kopernik”. Więc było czym się inspirować i w wielu pracach widać było tę inspirację.
Kolejnymi bohaterami konkursu byli Jerzy Nowosielski oraz Wilhelm Kotarbiński. Jak czytamy w katalogu towarzyszącemu wystawie: „W eliminacjach konkursu odbywających się w Skierniewicach chcieliśmy zwrócić uwagę na dwóch malarzy, których rocznicę przypadają w tym roku. Pierwszy z nich to Jerzy Nowosielski. Zafascynowany kolorem, abstrakcją, tworzył rozpoznawalne kompozycje. 175 lat temu urodził się Wilhelm Kotarbiński. Malarz, w którego twórczości odcisnął się akademizm, romantyzm, symbolizm, znany jest z obrazów przedstawiających sceny rzymskie i biblijne”.
W nadesłanych pracach dominowała postać polskiego astronoma. Jak podkreśla Marzena Rafińska z Muzeum Historycznego Skierniewic przewija się w nich często portret Mikołaja Kopernika znany z najstarszych obrazów.
- W pracach konkursowych pojawiały się również inspiracje Janem Matejki. Mamy niezwykłe prace, które są inspirowane Kotarbińskim połączonym z Kopernikiem oraz niezwykłe prace Nowosielskiego. Wystawa pokonkursowa jest bardzo Kopernikańska. Uczestnicy zrobili rewolucję kopernikańską w muzealnych wnętrzach. Jest bardzo Nowosielska i Kotarbińska.
Wystawę pokonkursową można oglądać do końca czerwca.
Eliminacje Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Moja Przy...
Narodowe Czytanie w Płocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?