Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dzikie” kontenery na używaną odzież i estetyczny problem

Marcin Niklewicz
Marcin Niklewicz
Kontenery na odzież używaną na dobre wpisały się w miejski krajobraz. Niestety, często nie poprawiają jego estetyki. Niektóre, zapomniane przez właścicieli i nieopróżniane miesiącami, ostatecznie trafiają na złom.

- Te pojemniki porozstawiane są gdzie popadnie, przy niektórych piętrzą się stosy ubrań - oburza się nasza Czytelniczka. - Problem ciągnie się już od wielu lat, dlaczego nikt nic z tym nie robi?

Chodzi o kontenery służące do zbiórki używanej odzieży. W Skierniewicach można zobaczyć je na wielu ulicach, ale przede wszystkim ustawiane są na terenie dużych osiedli mieszkaniowych, często w pobliżu śmietników. Zdecydowana większość należy do stowarzyszeń i fundacji, które deklarują, że środki uzyskane dzięki recyklingowi odzieży przeznaczane są m.in. na dożywianie dzieci, wsparcie najbiedniejszych rodzin i potrzebujących pomocy czy zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci. Zdarzają się jednak również kontenery komercyjne, których zawartość ma trafiać do sklepów z używaną odzieżą.

Okazuje się, że o niektórych właściciele... zapomnieli. O ile pojemniki, ustawione na podstawie umowy z zarządcą terenu (urząd miasta, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe) są dosyć regularnie opróżniane i opłacane, zdarzają się też „dzikie”.

- To problem estetyczny i organizacyjny - przyznaje Przemysław Rybicki z biura prasowego skierniewickiego ratusza. - Miasto przekazywało pisma do firmy, która była za te kontenery odpowiedzialna, wszystkie monity pozostawały jednak bez odzewu.

Podobny problem ma Zakład Utrzymania Miasta. Co jakiś czas „bezpańskie” kontenery są usuwane z przestrzeni miejskiej. Jednak kontakt z ich właścicielami, a często nawet ich ustalenie, jest utrudniony.

- Jeszcze nikt nie zgłosił się do nas w sprawie odbioru kontenerów, a w ostatnich latach uprzątaliśmy je już kilka razy, nawet teraz stoi u nas na placu kilka sztuk - potwierdza Piotr Majka, prezes ZUM.

Po kilku miesiącach bez odzewu od właściciela kontenery trafiają więc na złom, co pozwala choć częściowo pokryć koszty ich uprzątnięcia i przechowywania.

W praktyce również na ZUM spada ostatecznie obowiązek uprzątnięcia ubrań porozrzucanych wokół kontenerów ustawionych na terenach miejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto