Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa tragiczne w skutkach wypadki w gminie Skierniewice

Katarzyna Michałowska
KMPSP w Skierniewicach
Ostatnie dni w regionie skierniewickim obfitowały w wypadki. 1 lutego zdarzyły się aż dwa tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe.

1 lutego na drodze krajowej 70 w miejscowości Mokra Prawa w powiecie skierniewickim nastąpiło zderzenie motocykla z samochodem ciężarowym.

- Śmierć poniósł 33-letni motocyklista. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że doszło do zderzenia motocyklisty z pojazdem ciężarowym. Motocyklista jadący od strony Łowicza w kierunku Skierniewic z nieznanych w chwili obecnej przyczyn zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym scania - mówi Justyna Florczak-Mikina, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Skierniewicach. - Na miejscu policjanci prowadzili czynności dochodzeniowo-śledcze pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Skierniewicach. Dalsze postępowanie będzie wyjaśniało przyczyny i przebieg tego zdarzenia.

Tego samego dnia zdarzył się drugi wypadek. Nastąpiło zdarzenie z udziałem pociągu i samochodu osobowego na przejeździe kolejowym w Miedniewicach Topoli (ul. Bohaterów Westerplatte). Poszkodowana 57-letnia kobieta znajduje się w ciężkim stanie.

- Pojazdem osobowym podróżowała jedna osoba. Na miejscu działania prowadziły zastępy z JRG Skierniewice, OSP Skierniewice w zabezpieczeniu rejonu. Osoba poszkodowana została przewieziona do szpitala w Skierniewicach - powiedział kpt. Bartłomiej Wójcik, oficer prasowy KMPSP w Skierniewicach.

Wielu naszych czytelników skarży się na ten przejazd. Sugerują m.in. zainstalowanie dodatkowego oświetlenia. Wypadki zdarzają się tam dość często, poprzedni w sierpniu 2018 roku.

- Miasto interweniowało w tej sprawie do kolei. Wysyłane były oficjalne pisma, w których wnosiliśmy chociażby o doświetlenie przejazdu czy zmianę jego kategorii na przejazd strzeżony - mówi Przemysław Rybicki, rzecznik skierniewickiego ratusza.

Sprawę inaczej widzi PKP PLK S.A.

- Wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe zarządzane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są przejazdami strzeżonymi - w zależności od systemu zabezpieczeń, albo znakami, urządzeniami lub przez dróżnika - tłumaczy Karol Jakubowski, rzecznik prasowy. - Przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Bohaterów Westerplatte w Skierniewicach umożliwia bezpieczne przejechanie na drugą stronę torów w momencie, kiedy kierowca zachowa się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Przejazd jest wyposażony w znak „Stop” oraz w krzyż św. Andrzeja, które ostrzegają kierowców o zbliżaniu się do torów. Są znaki przy dojeździe do przejazdu. Zapewniona jest właściwa widoczność. Okoliczności zdarzenia z 1 lutego wyjaśnia specjalna komisja. Nie wiemy czemu kierowca nie zatrzymał się przed znakami i wjechał na przejazd - dodaje rzecznik.

Dalsza wypowiedź rzecznika:
Każdy kierowca powinien pamiętać, że niezależnie od tego do jakiego przejazdu się zbliża, zawsze najlepiej jest się zatrzymać i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg. Pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Nigdy nie wolno lekceważyć znaków oraz sygnałów ustawionych przed przejazdami ani zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa. Warto natomiast uświadomić sobie, że siły jakie powstają podczas gdy pociąg uderza w samochód osobowy są porównywalne do tych, które powstają gdy auto najeżdża na pustą puszkę po napoju. Aby się zatrzymać, samochód rozpędzony do 120 km/h, potrzebuje około 60-70 metrów. Pociąg jadący z tą sama prędkością zatrzyma się dopiero po 800-1000 metrów.

98% wszystkich wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w zeszłym roku spowodowanych było lekceważeniem przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpieczeństwa. Kierujący ignorowali znaki stop, włączone sygnalizatory i opadające rogatki. Znane są nam także przypadki kiedy zamknięte półrogatki były wymijane slalomem. Dla ograniczenia tych działań prowadzimy między innymi kampanie Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! (więcej na temat kampanii http://www.bezpieczny-przejazd.pl/) Spotykamy się z uczniami, organizujemy pikniki, aktywnie działamy w mediach społecznościowych, organizujemy seminaria dla instruktorów z ośrodków szkolenia kierowców. Od maja rozpoczęliśmy nową akcję znakowania przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami (http://www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/).

W ramach akcji #ŻółtaNaklejkaPLK oznakowaliśmy 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Na naklejkach podano indywidualny numer oraz telefony alarmowe. W przypadku awarii auta na przejeździe, zgłoszenie na nr 112 pozwoli precyzyjnie określić miejsce zdarzenia, a kolejarze szybko wstrzymają ruch pociągów. Jeśli kierowca jest świadkiem jakiś nieprawidłowości na przejeździe, korzystając z numerów do służb PLK może to szybko zgłosić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto