Do zrobienia zostało znacznie więcej niż dotychczas udało nam się zrobić

Roman Bednarek
Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Filip Urbanek w wyremontowanym holu placówki
Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Filip Urbanek w wyremontowanym holu placówki Roman Bednarek
O tym, co się zmieniło w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach i co się jeszcze zmieni rozmawiamy z dyrektorem placówki Filipem Urbankiem

Ponad trzy lata kieruje pan Centrum Kultury i Sztuki, największą placówką kulturalną w Skierniewicach. Jak by pan podsumował w skrócie ten czas?

Właśnie zakończył się piękny koncert wokalistów pozostających od niecałych 3 lat pod opieką Anety Figiel to znaczy, że dziś mamy efekty intensywnej, świadomej pracy - w tym przypadku edukacyjnej. Tak właśnie widzę ten okres: jako czas wytężonej pracy we wszystkich przestrzeniach - budowania kadry firmy, rozwoju edukacji artystycznej i kulturalnej, wzbogacania oferty programowej, tworzenia narzędzi promocji, czas porządków gospodarczych, tworzenia warunków do pracy, remontów i inwestycji, szukania nowych źródeł finansowania działalności statutowej, itd. Mało jest przestrzeni, z którymi nie pracowaliśmy przez te lata. Zaszło wiele zmian.

I udało się zrobić to, co było do zrobienia?

Ta praca nigdy się nie kończy, jest procesem. Do tego czasami trudno mierzyć jej efekty, bo brakuje jasnych kryteriów. Jednak możemy się rozliczyć z bardzo wielu konkretów, zrealizowanych zadań, postawionych sobie ponad trzy lata temu celów. Pomimo tego do zrobienia pozostaje znacznie więcej niż zrobiliśmy.

Od czego zaczęliście?

Od zbudowania fundamentu do dalszej pracy - sprawnego zespołu. Równocześnie tworzyliśmy warunki do pracy, uporządkowaliśmy i udostępniliśmy kilkadziesiąt pomieszczeń do pracy. W tym samym czasie porządkowaliśmy sprawy administracyjne i kadrowe, mieliśmy bardzo dużo nadgodzin i niewykorzystanych urlopów, a więc mniejszą dostępność kadry. Narysowaliśmy sobie również wizję funkcjonowania firmy - miejsca integracji społeczno-kulturalnej z odpowiednim zapleczem, promującej wzorce kultury i prowadzącej proces edukacji artystycznej. Zmieniliśmy nazwę firmy na Centrum Kultury i Sztuki i zintegrowaliśmy wszystkie pięć jednostek, z których się składa. W pierwszej kolejności zajęliśmy się również promocją.

Co pan zmienił w systemie promocji i informacji?

Powstał dział promocji ze specjalistami łączącymi umiejętności grafików komputerowych, fotografów, znawców social mediów, webmasterów i kilku innych. Stworzyliśmy stronę internetową, system newsletterów mailowych i smsowych, strony w social mediach, stałe comiesięczne ulotki „Co? Gdzie? Kiedy?” dostarczane w dużym nakładzie do mieszkańców. Wszystko ubraliśmy w spójną szatę graficzną, dodaliśmy nowe logotypy firmy i jednostek, które konsekwentnie pojawiają się we wszystkich materiałach, samochodach i budynkach firmy.

Dało to oczekiwane rezultaty?

Na większości imprez mamy pełne sale, często przed terminem wyprzedane bilety. Mamy bardzo duży rozwój zajęć z zakresu edukacji artystycznej i wielokrotnie brak miejsc na poszczególne zajęcia. To także duża zasługa instruktorów i trafionej oferty programowej oraz pracy całego zespołu firmy. Daje to nie tylko satysfakcję z faktu, że mieszkańcy doceniają nasze wysiłki, ale i konkretny wynik finansowy. Pieniądze, które wpływają do naszej kasy, możemy wykorzystać na kolejne działania.

CKiS to niejednowymiarowa instytucja, która łączy w sobie różne dziedziny i formy działalności...

I na tym polega trudność. W strukturach CKiS mamy kinoteatr Polonez z działalnością komercyjną i edukacją filmową oraz działalnością teatralną, jest Radio RSC, a więc medium rządzące się swoimi prawami; jest działalność impresaryjna i edukacji artystycznej, a poza tym świadczymy usługi nagłośnieniowe, reklamowe, wspieramy imprezy organizowane przez inne instytucje czy stowarzyszenia. Jest jeszcze Akademia Twórczości i Klub Konstancja oraz działalność dla dużej liczby odbiorców z różnymi potrzebami i w pełnej rozpiętości wiekowej.

Zwłaszcza w wymienionej przez pana edukacji artystycznej, zaszły - jak się zdaje - dość istotne zmiany?

Zaproponowaliśmy inny sposób funkcjonowania tego działu. W większości zlikwidowaliśmy stałe stawki godzinowe dla instruktorów, a także umowy o pracę. W to miejsce dajemy pełną promocję proponowanych zajęć, sale, sprzęt, materiały do zajęć. Zadaniem instruktora jest profesjonalne prowadzenie zajęć, do których ludzie będą się garnąć, gotowi wnieść odpowiednią opłatę za uczestnictwo. Z tych opłat właśnie instruktor jest wynagradzany, a więc im większą popularnością cieszą się jego zajęcia, tym wyższe jego dochody. To dobry system motywacyjny i naturalna selekcja najlepszych zajęć.

Typowy układ biznesowy. Łatwo się przyjął?
Na początku były pewne problemy, bo przecież nikt nie lubi zmian, ale z czasem nowy system został zaakceptowany. W tej chwili nie mamy już problemu z instruktorami, dojeżdżają do nas do pracy z innych miast, nawet z Warszawy i spoza niej. Rozwój pokazują nie tylko ilość nowych zajęć i uczestników, ale także liczby. Przed wprowadzeniem tego systemu mieliśmy rocznie znacznie poniżej 100 tys. zł obrotu w sferze działalności edukacyjnej, teraz jest to kwota bliska 500 tys. zł. Dzięki temu możemy dalej rozszerzać naszą ofertę programową.

Nie da się jednak rozszerzać oferty programowej w nieskończoność, bo przecież budynek nie jest z gumy, a gdzieś te grupy trzeba pomieścić?

Budynek przy Reymonta 33 to ponad 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni, około 70 pomieszczeń i 90 proc. z nich już przygotowaliśmy do wykorzystania. Sale udostępniamy na potrzebny czas - nie na wyłączność i np. jedną godzinę zajęć w tygodniu. Wykorzystujemy dotychczas niezagospodarowane przestrzenie na pierwszym piętrze czy sam hol. Udało się nawet wynająć część pomieszczeń innym podmiotom. Dzięki wielu wymienionym wyżej działaniom i wsparciu prezydenta miasta rozrósł nam się budżet - o ile na początku wynosił on trochę ponad 5 mln zł, to dziś przekracza 7 mln zł rocznie. Jeśli otrzymamy od urzędu miasta 3,2 mln zł rocznie, to my dokładamy z własnych dochodów ponad 4 mln zł.

Nowością są również tak zwane małe granty. Na czym to polega?

To program dofinansowania przez CKiS niewielkiego projektu kulturalnego-inicjatywy oddolnej, z którą może wystąpić każdy mieszkaniec miasta. Jeśli ktoś napisze taki projekt i zgłosi się do nas, a my uznamy, że jest wart uwagi, wspieramy go kwotą do 4 tys. zł i pomagamy przy realizacji. Dzięki temu zyskujemy kontakt z kreatywnymi ludźmi i aktywizujemy środowisko.

Swego czasu bardzo popularnym miejscem była piwnica od lat zamknięta. Mieszkańcy pamiętają o tym miejscu i dopytują, czy wróci do życia?

To priorytetowy plan sprzed trzech lat, którego dotychczas nie zrealizowaliśmy. Natomiast półtora roku temu wraz z urzędem miasta przygotowaliśmy wniosek o dofinansowanie inwestycji, odrzucony w pierwszej fazie.Prezydent Krzysztof Jażdżyk uznał jednak, że będziemy walczyć o te pieniądze i napisał protest, który został przyjęty. Nasz wniosek, opiewający na 4,5 mln zł, znalazł się na liście rezerwowej uzyskując wyższą niż projekty z głównej listy liczbę punktów. Istnieje więc duża szansa, że te pieniądze dostaniemy. Prezydent i rada miasta zarezerwowali w budżecie miasta dodatkowe 3,5 mln zł na realizację naszego projektu, więc możemy mieć do dyspozycji 8 mln zł. Część tych pieniędzy przeznaczymy właśnie na gruntowny remont piwnicy. Planujemy ponadto naprawić dach i zadaszyć patio, przebudować salę kameralną, która po tej inwestycji pomieści dwa razy więcej widzów. Chcemy też zakupić nowy sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy oraz urządzić i wyposażyć studio nagrań. Wyzwań jest więc przed nami niemało.

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Poli
Rezygnujemy również z udziału naszych dzieci w proponowanych zajęciach z tych samych powodow - ceny. ''Misja'' zniknęła z tego miejsca. Nie ma juz w tym miejscu ludzi kultury. Za poprzedników edukacja była dostępna i osiagalna dla każdego a nie dla wybrańców. Dom kultury jest pusty i martwy w stosunku do czasów za poprzednich dyrektorów. O kulturze osobistej i szacunku do człowieka to już nie wspomnę. Tu trzeba człowieka menagera ale z pasją i kultura we krwi (również ta osobistą), a nie managera ukierunkowanego na siebie. Dzisiejszy dom kultury nie odpowiada mi. Wolałam szare ściany ale wypełnione ludźmi Kultury. Ludźmi Kultury przez duże K.
P
Poli
Ten wywiad to jakaś laurka dla dyrektora zakrzywiajaca rzeczywistość. Dzisiejszy dom kultury to dom kultury dla bogatych. Rezygnujemy z udziału i tak w nielicznie ciekawych wydarzeniach ze względu na ceny biletów. W wiekszosci wydarzenia sa plaskie, nie zachecajace do udzialu. Chociażby ostatnia bozonarodzeniowa impreza w rynku to skandal pod kontem programowym i podanych propozycji. Najgorsze wydanie od lat. I tak jest ze wszystkim niezaleznie od kategorii wiekowej i rodzaju imprezy. A każdy wyjątek potwierdza regułę.
S
Srubka
A filmy nadal 2 na miesiac i w wakacje takze. Niezmiennie, permanentnie brak oferty dla mlodziezy w wieku 13-18. Pozniej tylko slychac ze mlodziez niegrzeczna a cos robic musi. W Skch trzeba grac w szachy, tanczyc, spiewac, plywac lub grac w noge.....
M
Menager Tomek
Ja też wspaniale zarządzam firmą. Jeśli urząd miasta podaruje 3,2 mln zł to jestem w stanie prowadzić działalność bez strat.
A
Anonim
Jakie zdjęcie i „poza” na nim , taki i cały dyrektorek ...

Prezydent powinien przyjrzeć się temu harcerzykowi , bo mobbing w CKiS sięgnął takich rozmiarów , że pracownicy chodzą po psychologach .

Sama poza do zdjęcia dużo mówi o tym człowieku .
h
hałaburdnik
A może tak zasiegnąc opini pracowników nt. pana(?) dyrektora i jego działań?Poza tym może ubrałby sie stosowniej i poze do zdjecia przyjął odpowiednią. Nie sugerującą ,że ma wszystkich w dupie
S
Skierniewiczanka
Fajnie, że tyle pozytywnych zmian. Za poprzednich dyr był tylko smutny, szary budynek i kilka skromnych imprez w roku. Powodzenia Panie Filipie, życzę dalszych sukcesów.
O
Oko
Oj, pycha kroczy przed upadkiem...
Dodaj ogłoszenie