Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do gimnazjum OHP w Skierniewicach chodzi coraz mniej uczniów

Agnieszka Kubik
Uczniowie chodzący do gimnazjum OHP uczą się też nowego zawodu
Uczniowie chodzący do gimnazjum OHP uczą się też nowego zawodu fot. Agnieszka Kubik
Komendant Ochotniczych Hufców Pracy Andrzej Hycak obawia się, że wkrótce hufiec może zostać rozwiązany. Powód? Zbyt mała liczba uczniów uczęszczających do przyhufcowego gimnazjum.

Zdaniem Andrzeja Hycaka gimnazja nie chcą wysyłać uczniów z problemami do OHP, gdyż ten źle się kojarzy. Po drugie twierdzą, że dostają pieniądze unijne na edukację wyrównawczą i z problemem sobie jakoś radzą. Po trzecie wolą zatrzymać ucznia kolejny rok w tej samej klasie, bo jest niż i każdy uczeń jest na wagę złota. Wiadomo - idzie za nim subwencja oświatowa.

- Dyrektorzy są nam niechętni, a rodzic, kierując się stereotypowymi opiniami podkreśla, że lepiej szkoły nie skończyć, niż iść do OHP. Niektórzy wręcz OHP straszą, więc młodzież, która tu już trafi, poczytuje to jako życiową klęskę. A wielu uczniów bardzo dobrze sobie tutaj radzi i kończy szkołę z konkretnym zawodem - mówi Andrzej Hycak.

Komendant wyszedł z nowym pomysłem: utworzenia w każdym gimnazjum klas przysposabiających do nauki zawodu, nad którymi kuratelę sprawowałby OHP. Pismo w tej sprawie trafi wkrótce na biurko prezydenta miasta.

- Zebranie uczniów mających problemy z nauką w jednej klasie i przysposobienie ich do jakiegoś zawodu byłoby dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że to OHP załatwiałby dla nich praktyki - mówi Mariola Oporska, dyrektor Gimnazjum nr 3. "Za" pomysłem jest również dyrekcja Gimnazjum nr 1. - Trzeba tylko w szczegółach go dopracować, aby czymś atrakcyjnym przyciągnąć takiego ucznia - uważa Anna Biernat, wicedyrektor szkoły.

Miasto nie zajęło jeszcze stanowiska w tej sprawie. - W rozporządzeniu MEN z 2001 roku zapisano możliwość tworzenia oddziałów przysposabiających do pracy dla uczniów, którzy mają ukończone 15 lat, jeden rok uczęszczali do gimnazjum i nie rokują jego ukończenia w normalnym trybie - mówi Iwona Górniak, naczelnik wydziału edukacji. - Od tego roku szkolnego będziemy mieć większą możliwość analizowania wyników sprawdzianu w szóstej klasie szkoły podstawowej i przeanalizowania liczby uczniów, którzy otrzymali najniższą liczbę punktów. Dopiero po otrzymaniu takiej analizy zostanie podjęta decyzja o dalszych krokach w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto