Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Kultury Żydowskiej w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Nadchodzący weekend upłynie w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach pod znakiem kultury żydowskiej. W programie wydarzenia będzie można wziąć w warsztatach i koncercie oraz obejrzeć wystawy związane ze społecznością żydowską.

- „Yitn mitn fidl, czyli dni kultury żydowskiej w Regionie Łódzkim” to pilotażowy program, który jest współfinansowany z budżetu samorządu łódzkiego. Przez trzy dni będziemy przybliżać kulturę polskich Żydów. Organizatorzy zadbali o to by w programie każdy znalazł coś dla siebie – mówi Magdalena Majsterkiewicz, koordynatorka projektu „Dnia pamięci”.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek 2 grudnia od złożenia kwiatów na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Granicznej. W ten sposób oddany zostanie hołd ofiarą getta i żydowskim mieszkańcom miasta, nie tylko tym, których doczesne szczątki spoczywają na nekropolii.

Drugi dzień wydarzenia został przeznaczony na warsztaty. O godzinie 12 rozpoczną się zajęcia wokalne z Urszulą Makosz, natomiast o godzinie 15 Wiesława Rawska-Tejszerska nauczy jak wykonać wycinankę żydowską. Jak zapowiadają organizatorzy, będą to wyjątkowe warsztaty podczas których uczestnicy nie tylko stworzą własne wycinanki ale poznają też tradycje i przedmioty charakterystyczne dla kultury żydowskiej.

W niedzielę, 4 grudnia w samo południe Katarzyna Batarowska wspólnie z rabinem Dawidem Szychowiakiem zdradzą tajniki chanukowej kuchni. Udział w sobotnich i niedzielnych warsztatach jest bezpłatny. Jednak obowiązują zapisy pod adresem: [email protected]. Decyduje kolejność zgłoszeń.

- Wieczorem zapraszamy na wielki finał w postaci koncertu Urszuli Makosz z zespołem w składzie: Krzysztof Cyran (gitara), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Michael Jones (skrzypce, altówka, instrumenty perkusyjne, ravanhuta). W programie koncertu usłyszymy piękne, nastrojowe pieśni związane ze świętem chanuka - te uroczyste, pełne zadumy i wspomnień z dawnych czasów, jak i te radosne, w zabawny sposób mówiące o chanuce z perspektywy dziecka grającego w drejdla. Ze sceny wybrzmią dźwięki i słowa takich piosenek, jak: "O, ir klejne lichtelech", czy "Sevivon sov soc sov". Wieczór wzbogacą opowieści o chanuce oraz tradycyjne pieśni żydowskie w języku jidysz, hebrajskim i ladino – mówi Magdalena Majsterkiewicz.

Okazało się, że koncert cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że zdecydowano się przenieść go z atrium do sali koncertowej. Tutaj także obowiązują wejściówki.

Wydarzeniu towarzyszą dwie wystawy udostępnione przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie: „Śladami żychlińskich Żydów” „Szalom Asz i miasto jego młodości”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto