Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Depresja to nie jesienna chandra. Jak walczyć z depresją? Kiedy szukać pomocy specjalisty i jak ją znaleźć w ramach NFZ?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Depresja to poważna choroba. Nie wolno jej mylić z przejściową chandrą
Depresja to poważna choroba. Nie wolno jej mylić z przejściową chandrą 123RF
Depresja to poważna choroba. Nie wolno jej mylić z jesienną chandrą. Potrzebna jest fachowa pomoc i wsparcie bliskich. Kiedy szukać pomocy i gdzie można uzyskać ją bezpłatnie w ramach NFZ?

Depresja. Jakie są objawy tej choroby i kiedy trzeba szukać pomocy?

Smutek czy chandra mogą się zdarzyć każdemu. Ale już depresja to poważna choroba, która może mieć tragiczne skutki. Depresji nie można lekceważyć. Depresję trzeba i można leczyć, także bezpłatnie w ramach NFZ.

Na depresję choruje w Polsce około miliona osób. Najczęściej dotyka kobiety i osoby w wieku 55-65 lat, choć chorować mogą nawet dzieci. Depresja uniemożliwia normalne życie i bywa śmiertelna. Nie pozwala uczyć się, pracować, spotykać z bliskimi, a nawet spać.

Jakie objawy ma pacjent chory na depresję?

  • czuje się zmęczony
  • odczuwa przygnębienie
  • ma poczucie bezsensu życia
  • nie czuje przyjemności
  • może mieć zaburzenia apetytu
  • mogą pojawić się u niego wahania nastroju

Przyczyny wystąpienia depresji

Skąd się bierze depresja? Czasem jej powodem są traumatyczne sytuacje, na przykład wykorzystanie seksualne czy śmierć bliskiej osoby. Jednak czasem pojawia się ona bez nich. Duże znaczenie mają tu wrodzone skłonności, występowanie depresji w rodzinie, czy uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

Depresji nie można mylić z chwilowym przygnębieniem wywołanym trudnymi zdarzeniami czy z jesienną chandrą. Takie stany są przejściowe i zwykle szybko mijają. Depresję możemy podejrzewać jeśli smutek utrzymuje się ponad dwa tygodnie i mocno wpływa na nasze codzienne życie.

- Depresja trwa dłużej niż chandra, jest głębsza, przysparza też większych cierpień - mówi dr. Tomasz Kołodziejczyk, terapeuta MONAR-u z Łodzi.

Chory na depresję potrzebuje pomocy, ale mówienie mu, żeby przestał się smucić, nie pomoże.

Kiedy należy skonsultować się ze specjalistą?

- Gdy czuję, że coś jest ze mną nie tak, albo mówią mi o tym ludzie z mojego otoczenia – radzi dr Kłodziejczyk. Jak podkreśla terapeuta nawet jeśli okaże się, że nie mamy depresji, na konsultacji nic nie stracimy. - Lepiej zawsze to sprawdzić – mówi.

Chory na depresję potrzebuje mądrej pomocy bliskichPixabay

Gdzie szukać pomocy dla osoby chorej na depresję? Jak leczyć się w ramach NFZ?

Podejrzewając u siebie depresję w ramach NFZ możemy zgłosić się do swojego lekarza POZ, który pokieruje nas na dalsze leczenie. Możemy też udać się do psychiatry, do którego nie jest potrzebne skierowanie, w stanie nagłym nawet na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego. Z dziećmi można się zgłosić bez skierowania do ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Są w całym regionie łódzkim.

Wykaz ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej mających umowę z NFZ

Tu znajdziesz adresy i telefony poradni psychiatrycznych mających umowę z NFZ w województwie łódzkim

Pomocne mogą być ogólnopolskie telefony zaufania, na przykład Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie 116 123 czynny w godz. 14-22, czy też bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w ramach NFZ. Tu dowiesz się jak działa system w Polsce

Ważne jest też podejście bliskich. NFZ prowadzi kampanię uświadamiającą na temat depresji pod hasłem „Nie oceniaj - wspieraj”. Wciąż zdarza się bowiem, że osoby z problemami psychicznymi są stygmatyzowane. Tymczasem w krajach, gdzie zrozumienie depresji jest większe, częściej trafiają oni do specjalistów. W rozmowach z chorymi warto unikać banałów, wykazać cierpliwość i zrozumienie, stale zachęcając do aktywności i szukania pomocy.

Aktywność fizyczna pomaga zapobiegać depresji i łagodzić jej objawyPixabay

Jak zapobiegać depresji i łagodzić jej objawy stylem życia?

W dbaniu o zdrowie psychiczne i zapobieganiu depresji pomoże też właściwy styl życia. Warto zadbać o wypoczynek i co najmniej ośmiogodzinny sen o stałych porach, a także o kontakty z bliskimi.

Ryzyko wystąpienia depresji i siłę jej objawów można zmniejszyć przez regularną aktywność fizyczną. Już po 10 minut ćwiczeń nastrój może się poprawić. Ćwiczenia fizyczne zwiększają w organizmie poziom substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, takich jak endorfiny czy serotonina, redukują poziom stresu i napięcia, poprawiają pracę mózgu. Dobre formy aktywności to spacer, pływanie, jazda na rowerze, aerobik, ale też relaksacyjna joga czy tai chi. Trzeba pamiętać, że osoba w depresji może być niechętna takim aktywnościom. Warto ją zachęcać i ćwiczyć wspólnie, zaczynając nawet od 5-minutowego spaceru.

Nie bez znaczenia jest też dieta, bo wiele składników pokarmowych wpływa na nastrój. Źle działają potrawy bogate w cukier czy tłuszcze trans, dobrze- dieta bogata w witaminy, minerały i kwasy omega-3.

W komponowaniu diety pomóc może przygotowany przez NFZ bezpłatny plan żywieniowy poprawiający nastrój DASH Depresja. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, witaminę B12, cynk, selen i żelazo. Jest dostępny na stronie diety.nfz.gov.pl. diety.nfz.gov.pl

Tu znajdziesz bezpłatne plany żywieniowe przygotowane przez NFZ, w tym dietę DASH Depresja

Niezmiernie ważna jest profilaktyka zaburzeń psychicznych u dzieci. Warto dziecka słuchać, rozmawiać z nim, obserwować, dbać o zdrowie i – co ważne – spędzać z nim czas.

materiały prasowe

Mobilna strefa zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim w weekend 1-2 października

W pierwszy weekend października ( czyli w sobotę i w niedzielę 1 – 2 października) w godz. 10-19 w Tomaszowie Mazowieckim będzie działać mobilna strefa zdrowia. Na Placu Kościuszki będzie można skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich oraz farmaceutycznych a także otrzymać szczegółowe informacje dotyczące profilaktycznych programów NFZ.

Wszystkie badania będą dostępne bezpłatnie, organizatorzy zalecają jednak chętnym wcześniejsze przybycie i zarejestrowanie się na miejscu do wybranych specjalistów, spodziewają się bowiem dużego zainteresowania.

W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:

  • pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;
  • badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;
  • badanie EKG;
  • badanie USG płuc + konsultacja radiologa;
  • konsultacje dietetyczne;
  • konsultacje dermatologiczne;
  • mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);
  • konsultacja farmaceutyczna.
  • w sobotę w godzinach 10-15 dzięki obecności Narodowego Centrum Krwiodawstwa będzie możliwe oddanie krwi

Na stoisku Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie można:

  • uzyskać informacje w zakresie programów profilaktyki zdrowotnej dostępnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego,
  • otrzymać bezpłatną zdrową dietę z portalu diety.nfz.gov.pl
  • uzyskać wszystkie informacje o badaniach w ramach Programu #Profilaktyka40Plus
  • dowiedzieć się wszystkiego na temat funkcjonowania Internetowego Konta Pacjenta,
  • wyrobić kartę EKUZ,
  • uzyskać informacje na temat leczenia uzdrowiskowego,
  • uzyskać informacje na temat nowych aplikacji "Moje Fizjo Plus" oraz "Moje IKP"
  • uzyskać pomoc w założeniu Profilu Zaufanego,
  • dowiedzieć się, jak i gdzie się leczyć bezpłatnie

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska zapewni:

  • pomiar ciśnienia i tętna,
  • pomiar glukozy z krwi włośniczkowej,
  • saturacji,
  • temperatury,
  • BMI
  • konsultacja internistyczna ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości oraz instruktaż pierwszej pomocy przy użyciu fantomu do BLS, instruktarz samobadania piersi na fantomie piersi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Depresja to nie jesienna chandra. Jak walczyć z depresją? Kiedy szukać pomocy specjalisty i jak ją znaleźć w ramach NFZ? - Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto