Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czterej pancerni i pies w Tomaszowie. Wspominamy Franciszka Pieczkę, Gustlika [STARE ZDJĘCIA]

Dag
Narodowe Archhiwum Cyfrowe, Skansen Rzeki Pilicy, Archiwum Nasze Miasto
Nie żyje wybitny polski aktor Franciszek Pieczka. Zmarł w piątek po południu w wieku 94 lat. Dużą popularność i sympatię zdobył dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”, do którego sceny nagrywano także w naszym regionie.

Nie żyje wybitny polski aktor Franciszek Pieczka. Zmarł w piątek po południu w wieku 94 lat. Dużą popularność i sympatię zdobył dzięki roli Gustlika, sypiącego żartami członka załogi Rudy w serialu „Czterej pancerni i pies”. Wspominamy wybitnego aktora i sceny do serialu z jego udziałem, które powstawały w naszej okolicy.

Serial miał swoich miłośników i krytyków, także i za wschodnią granicą. - Pamiętam nasze pierwsze wielkie spotkanie z fanami Pancernych w Łodzi. Mieliśmy przejechać czołgiem ulicą Piotrkowską, ale jak władze zobaczyły te potworne tłumy… Pan sobie wyobrazi pół miliona ludzi przy naszej trasie przejazdu - wspominał Franciszek Pieczka w rozmowie dla "Dziennika Zachodniego". - Tłum, piski, euforia, kordony milicji… W końcu to stało się uciążliwe dla nas wszystkich - przywoływał wspomnienia aktor.

Tomaszów Mazowiecki i okolice w serialu „Czterej pancerni i pies”.

W tomaszowskim plenerze pancerni wspomogli oddział rotmistrza Kality w obronie mostu – w tej roli wystąpił zabytkowy most kolejowy (rozebrany w 2015 r.) na rzece Pilicy.

Z kolei Gustlik (Franciszek Pieczka) ćwiczył celność strzału po skróceniu lufy czołgu „Rudy” w sąsiedztwie położonej w gminie Tomaszów Mazowiecki kopalni piasku „Biała Góra”. Nad Pilicą (która wówczas na potrzeby filmu stała się Odrą) nieopodal tzw. Małych Grotach Nagórzyckich załoga czołgu 102 wbiła słup z godłem Polski. Rysunek orła uzupełniony został o góry – tworzył go Grigorij (Włodzimierz Press), który chciał dodać element krajobrazu Gruzji. Natomiast przy przystani OSiR na ul. PCK przez rzekę przedzierał się Tomasz Czereśniak (Wiesław Gołas).

Zaledwie kilkaset metrów od Skansenu Rzeki Pilicy, po drugiej stronie rzeki, na tomaszowskiej Przystani - na charakterystycznych umocnieniach brzegu rzeki, kręcone były w 1968 r. sceny do 14. odcinka, przedzierania się przez linię frontu Tomasza. Słynne słowa "Pyrkosz, pyrkosz i nie jedziesz" padły na drodze ze Spały do Konewki, a dawny PGR w Ujeździe to Fort Olgierd.

Szlak Czterech Pancernych wiedzie przez Tomaszów, pobliską Białą Górę, Spałę, Konewkę, Ujazd, Inowłódz i Poświętne. Szlak otworzyli członkowie toruńskiego Stowarzyszenia Klub Pancernych, które kultywuje tradycje serialu.

W sumie wielbiciele serialu znaleźli i oznaczyli dziesięć miejsc w Tomaszowie i okolicach, które w 1968 r. były scenerią podczas kręcenia drugiej serii serialu. Wszystkie miejsca można zobaczyć na tablicy, która stanęła w Skansenie Rzeki Pilicy. Można tu kupić także miniprzewodnik, z którym możemy kultowe miejsca zwiedzić.

Jednak największą atrakcją, jaka czeka na fanów pancernych w skansenie jest kultowy czołg T-34, odrestaurowany i uruchomiony dzięki współpracy tomaszowskiej placówki z Klubem Pancernych.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z serialowego planu i premiery serialu w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, a także słynnego czołgu T-34 w Skansenie, który brał udział w wielu inscenizacjach.

Źródło: Skansen Rzeki Pilicy

Więcej:W Łodzi pancernych witało kilkaset tysięcy ludzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto