Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów na zlocie w Skierniewicach

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
W Skierniewicach trwa XXIX Zlot Stowarzyszenia Szare Szeregi Oddziału Skierniewice.

Już po raz 29-ty na dorocznym dwudniowym zlocie spotkali się członkowie Stowarzyszenia Szare Szeregi Skierniewice. Na uroczystym otwarciu, które odbyło się w sali koncertowej Centrum Kultury i Sztuki nie brakło chwil zadumy, wspomnień oraz wzruszeń.

Choć czas jest nieubłagany i każdy kolejny rok odbiera osoby, które uczestniczyły w dramatycznych wydarzeniach z okresu walk z okupacją niemiecką, to dzięki inicjatywom, takich jak ta Stowarzyszenia Szare Szeregi Oddziału Skierniewice, pamięć o bohaterstwie często niezwykle młodych wówczas ludzi, przekazywana jest kolejnym pokoleniom.

– Dwudziesty dziewiąty zlot Szarych Szeregów w Skierniewicach łączy się z rokiem jubileuszowym: obchodzimy 78-mą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 80 rocznicę powstania Armii Krajowej, 83 rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego. Piękne rocznice, niestety związane z ciężkimi czasami. Nie obchodzilibyśmy ich, gdyby nie wy szaroszeregowcy, żołnierze, harcerze. Bez was nie byłoby wolnej Polski – mówił na uroczystym otwarciu spotkania prezes stowarzyszenia Mateusz Jarczyński.

Na otwarciu zlotu pojawili się nie tylko szaroszeregowcy, ich rodziny, przedstawiciele władz, lecz także młodzież, głównie harcerze Hufca Skierniewice. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów skierniewickich szkół muzycznych oraz Szkoły Podstawowej nr 4.

Uroczystość była także okazją do podziękowań i uhonorowania członków stowarzyszenia oraz osób, które swoją działalnością nie pozwalają wygasnąć pamięci o dokonaniach Szarych Szeregów. Szczególnie wzruszającą chwilą było wręczenie medali skierniewickim szaroszeregowcom: Kazimierzowi Figatowi – długoletniemu prezesowi stowarzyszenia, Halinie Zwierzchowskiej, Izabeli Witkowskiej, Joannie Orgielewskiej, Teresie Kani, Robertowi Baranczewskiemu, Andrzejowi Skrzatowi, Jerzemu Jankowskiemu oraz Edwardowi Kwiatkowskiemu.
Skierniewicki oddział Stowarzyszenia Szarych Szeregów powstały w listopadzie 1993 roku kultywuje chlubne tradycje stojąc na straży pamięci o dramatycznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej, a także niosąc pomoc ich uczestnikom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto