Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na szkołę bez nadwagi! Grube dziecko to chore dziecko

Barbara Pośledniak
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr. Walter Siegmund, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Do niedawna pokutował pogląd, że "pulchne dziecko" to szczęśliwe i zdrowe dziecko. Obecnie rzadko kto zgodzi się z powyższym stwierdzeniem. Jednakże w ostatnich latach znacząco wzrósł odsetek otyłych dziewczynek i chłopców. Problem zaniedbują rodzice, lekarze i szkoły. Może czas na szkołę bez nadwagi?

Winą za taki stan rzeczy nie należy obarczać genów, a raczej złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Wystarczy zapytać przeciętnego nastolatka jak wygląda jego typowa dieta i takie pytanie zadał gimnazjalistom Główny Inspektorat Sanitarny w 2010 roku. Aż 1/4 z nich stwierdziła, że podjada w nocy, a ich menu składa się głównie z chipsów i batonów, czyli tak zwanych pustych kalorii. Zresztą wystarczy przejść się po pierwszej lepszej galerii handlowej i przyjrzeć się kto stanowi główną klientelę sieci typu McDonald's.

Kara dla rodziców za otyłość dziecka?

Ponadto 60 proc. przebadanych przez GIS nastolatków deklaruje, że ich aktywność fizyczna ogranicza się jedynie do lekcji wychowania fizycznego oraz drogi pokonywanej do i ze szkoły. Dodatkowo dzieci, które już posiadają znaczne problemy związane z tuszą, rezygnują nawet z tej niewielkiej liczby godzin wysiłku fizycznego uzyskując zwolnienie lekarskie. Podobnie mało optymistycznie wyglądają wynik badań przeprowadzonych w okresie od listopada 2007 roku do listopada 2009 roku przez Centrum Zdrowia Dziecka w ramach projektu OLAF, które wykazały, iż otyłość i nadwaga stanowią problem dla ponad 14 proc. dziewcząt oraz ok. 18 proc. chłopców.

Kiedy pyzate dziecko staje się otyłym dzieckiem?

W świetle tych, jak i wcześniejszych badań, tym bardziej należy promować szkoły, które dążą do zmiany w zakresie nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej wśród swoich uczniów. Tak jak ma to miejsce w jednej z bydgoskich podstawówek, pokazanej w programie Uwaga nadawanym przez stację telewizyjną TVN.

Chorzy na wf - uczniowie tyją i nie chcą ćwiczyć

Nie trzeba raczej nikogo przekonywać, że otyłość to nie tylko kwestia estetyczna, ale także co najważniejsze zdrowotna, bo wbrew przytoczonemu we wstępie powiedzeniu "pulchne dziecko" to nie zdrowe, a chore dziecko. W przyszłości natomiast ma olbrzymie szanse zasilić szeregi otyłych dorosłych, zwłaszcza jeśli jego rodzice również byli otyli.

Więcej w serwisie Wiadomości24.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto