Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczy obrona terytorialna w województwie łódzkim - ponad 500 żołnierzy na szkoleniu

Redakcja
Prawie 500 żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyło w weekend 15 i 16 lutego. Było to największe szkolenie w historii tej formacji w regionie łódzkim

Prawie 500 łódzkich terytorialsów szkoliło się 15 i 16 lutego w Zgierzu, Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim. Pod względem liczby uczestników było to największe szkolenie rotacyjne żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

Dwudniowe szkolenia rotacyjne są podstawową formą szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. - Każdy żołnierz przechodzi minimum 11 tego typu szkoleń w roku. W związku z napływem nowych ochotników i rozwijaniem kolejnych pododdziałów naszej Brygady tak duża liczba szkolących się w jednym czasie staje się normą - informuje mjr Arkadiusz Rubajczyk, rzecznik łódzkiej brygady.

Szkolenie specjalistyczne jest kolejnym etapem nauki rzemiosła wojskowego w trzyletnim cyklu szkolenia, w jakim uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). - W drugim roku służby żołnierze szkolą się pod kątem funkcji pełnionej w pododdziale, np. strzelca wyborowego/zwiadowcy, sapera, ratownika pola walki czy strzelca - mówi ppłk Marcin Markiewicz, dowódca 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu. - Ten etap dla terytorialsów wiąże się z nauką obsługi nowego typu uzbrojenia, w tym karabinów maszynowych, karabinów wyborowych czy moździerzy.

Po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia żołnierze WOT osiągną tzw. status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową i nadal będą doskonalić swoje szkolenie. W przyszłym roku gotowość bojową powinien uzyskać batalion w Zgierzu, który powstał jako pierwszy.

W szeregach 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” służy 1000 żołnierzy, a w całej Polsce jest ich ponad 24 tysiące. W województwie łódzkim funkcjonują już 91 batalion lekkiej piechoty w Zgierzu i 92 batalion lekkiej piechoty w Kutnie, a w 2020 r. jest planowane powstanie 93 batalionu lekkiej piechoty w Łasku.

Chętni do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej powinni zgłaszać się do swojej Wojskowej Komendy Uzupełnień (w woj. łódzkim są cztery: w Łodzi, Skierniewicach, Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim), ale akces do WOT można zgłosić także podczas trwającej obecnie kwalifikacji wojskowej. Przy komisjach często są żołnierze obrony terytorialnej, którzy udzielają informacji.

Do obrony terytorialnej mogą wstąpić osoby pełnoletnie, prowadzące normalne życie zawodowe, a także uczniowie i studenci.
Ci, którzy do tej pory nie mieli z wojskiem nic wspólnego, najpierw przechodzą 16-dniowe szkolenie, a później raz w miesiącu poświęcają jeden weekend na służbę w WOT. Ponadto raz w roku odbywają zajęcia poligonowe, które trwają dwa tygodnie, ale można je podzielić na dwie części. Miesięcznie żołnierz WOT otrzymuje obecnie 573 zł. Oddzielnie płatne są zajęcia poligonowe - 104 zł za dzień szkolenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto