Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej kobiet służy w Ochotniczej Straży Pożarnej w Skierniewicach

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Na 30 aktywnych strażaków ochotników, trzy to kobiety
Na 30 aktywnych strażaków ochotników, trzy to kobiety Ochotnicza Straż Pożarna w Skierniewicach
Chyba wszystkim zawód strażaka kojarzy się z mężczyznami. Jednak chętnych do wykonywania tego zawodu kobiet nie brakuje, co widać w OSP Skierniewice.

Kolejna kobieta dołączy do zespołu Ochotniczej Straży Pożarnej w Skierniewicach

W tym momencie w aktywnej służbie są dwie panie, a trzecia kończy już kurs.

- Mamy koleżanki, które razem z nami jeżdżą na wszystkie akcje. Doskonale sprawdzają się jako strażaczki, co bardzo mnie cieszy. Widać, że kobiety coraz odważniej wykonują zawody do niedawna zarezerwowane dla mężczyzn – mówi Mateusz Wójcik, prezes zarządu Ochotniczej straży Pożarnej w Skierniewicach.

Kobiety w straży to wciąż mniejszość

Aktualnie czynnych strażaków w OSP Skierniewice jest około 30. Oznacza to, że druhny cały czas są w mniejszości.

A jak kobiety sprawdzają się w akcjach prowadzonych przez strażaków ochotników? Warto zaznaczyć, że pełne umundurowanie strażaka z podręcznym sprzętem waży około 40 kilogramów, a druhowie jeżdżą często również do bardzo tragicznych zdarzeń. Mowa tu o wypadkach, w których są ciężko ranne osoby, czy pożarach, w których ludzie tracą cały dobytek.

od 16 lat

- Muszę przyznać, że nasze panie podchodzą do każdej akcji zadaniowo. Każdy z nas w czasie wykonywania służby musi wyłączyć emocje i wykonywać swoje zadania. Dziewczyny właśnie w ten sposób się zachowują, co nie znaczy, że nie mogą liczyć na wsparcie swoich kolegów mówi Mateusz Wójcik.

Czasami bardzo potrzebne jest wsparcie

Wszyscy strażacy ochotnicy mogą również liczyć na pomoc psychologa.

- Zdarzają się takie wyjazdy, które są dla nas bardzo trudne. Wtedy po powrocie do remizy dużo rozmawiamy. To są emocje, które w końcu muszą z każdego strażaka wyjść i trzeba je przepracować. Czasami wystarczy rozmowa z kolegami, czy koleżankami, a czasami potrzebny jest psycholog. To zawsze indywidualna decyzja strażaka – mówi prezes OSP w Skierniewicach.

Służba w OSP to także szkolenia

Jednak służba w Ochotniczej Straży Pożarnej to nie tylko wyjazdy na akcje. To także ciągłe szkolenia, których zadaniem jest podnoszenie kwalifikacji druhów. Wszystko po to, żeby lepiej i szybciej mogli nieść pomoc. Szkolenia są między innymi z użycia narzędzi hydraulicznych w celu wydostania osoby poszkodowanej w wypadku z samochodu.

- Dziewczyny też biorą udział w takich szkoleniach i uczą się obsługi każdego sprzętu ratowniczego, który posiadamy na stanie naszej jednostki. Muszę je bardzo pochwalić, bo nie boją się raz, że nauki obsługi sprzętu, a dwa to korzystania z niego. Podczas akcji pracują ramie w ramię z mężczyznami i tak naprawdę są świetnymi strażakami – mówi Mateusz Wójcik.

Na 30 aktywnych strażaków ochotników, trzy to kobiety

Coraz więcej kobiet służy w Ochotniczej Straży Pożarnej w Sk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto