Spis treści
Jak dochodzi do oparzenia słonecznego?
Oparzenie słoneczne jest konsekwencją nadmiaru działającego na skórę promieniowania ultrafioletowego, a dokładniej – jego składowej UVB. Rozwój poparzeń wiąże się ze zbyt długą ekspozycją na promienie słoneczne, czemu sprzyja zwłaszcza jego wysoka aktywność w godzinach okołopołudniowych, bliskość wody czy rozrzedzone powietrze w górach – przy jednoczesnym braku zabezpieczenia skóry za pomocą kosmetyku z filtrem SPF.
Do poparzenia skóry może dojść już w ciągu godziny ekspozycji słonecznej, a maksymalny czas, jaki może bezpiecznie wytrzymać, to zwykle 4 godziny. Reakcje skórne są skutkiem przekroczenia jej możliwości ochronnych, gdy nadmiar wolnych rodników wywołuje stres oksydacyjny, przyczynia się do niszczenia tkanek i rozwoju stanu zapalnego.
Domowe sposoby na poparzenie słoneczne
W przypadku, gdy doszło do poparzenia jedynie powierzchniowych warstw skóry możemy sięgnąć do sprawdzonych domowych metod, które przyniosą nam ulgę, schłodzą rozpaloną skórę i wspomogą procesy regeneracyjne. Większość składników znajdziemy we własnej lodówce lub kuchennych szafkach.
Sprawdź w galerii, które z naturalnych sposobów są szczególnie pomocne przy oparzeniach słonecznych!
Objawy oparzenia słonecznego – po tym je rozpoznasz
Poparzeniu najczęściej ulegają najbardziej eksponowane partie ciała, takie jak twarz, dekolt, kark i ramiona. Podatne na nie są też partie skóry, które na co dzień rzadko odsłaniamy, np. dolna część brzucha, piersi, wewnętrzna powierzchnia ud. Najczęstsze objawy oparzenia słonecznego według stopnia nasilenia to: