Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepłe mieszkanie rodzi kłopoty. Można ich uniknąć, stosując się do rad kominiarza [ZDJĘCIA]

Redakcja
W tak zwanym okresie grzewczym znacząco rośnie liczba zatruć tlenkiem węgla, pożarów, zaś ulice miasta pogrążone są w smogu. Można uniknąć tych zagrożeń, jeśli skorzysta się z rad kominiarza.
W tak zwanym okresie grzewczym znacząco rośnie liczba zatruć tlenkiem węgla, pożarów, zaś ulice miasta pogrążone są w smogu. Można uniknąć tych zagrożeń, jeśli skorzysta się z rad kominiarza. Roman Bednarek
Nadchodzi zima, a razem z nią zagrożenia dla naszego zdrowia, a nierzadko nawet życia, związane z koniecznością ogrzewania pomieszczeń, w których mieszkamy lub pracujemy. Nic dziwnego, że w tak zwanym okresie grzewczym znacząco rośnie liczba zatruć tlenkiem węgla, pożarów, zaś ulice miasta pogrążone są w smogu. Można uniknąć tych zagrożeń, jeśli skorzysta się z rad kominiarza.

W skali kraju rokrocznie dochodzi do kilkunastu tysięcy pożarów, spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych lub ich wadami. Do tego dochodzą zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem – niejednokrotnie śmiertelne. Nie mówiąc już o tym, że specjaliści od lat alarmują, że do wielu powikłań zdrowotnych, a nawet zgonów dochodzi przez złą jakość powietrza w okresie zimowym. Głównym sprawcą smogu jest tak zwana niska emisja, czyli dym wydobywający się z kominów domów mieszkalnych.
– Można w znaczącym zakresie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery – przekonuje Marcin Ziombski, mistrz kominiarski ze Skierniewic, prezes Krajowej Izby Kominiarzy. – Wystarczy na przykłąd dostosować urządzenie grzewcze do naszych potrzeb. Jeśli niejako na zapas zakupimy piec o mocy nierzadko dwukrotnie przekraczającej nasze zapotrzebowanie, będzie on pracował znacznie poniżej swoich możliwości, przez co spalanie będzie niedokładne i większość substancji szkodliwych i pyłów dostanie się do atmosfery.
Nasz rozmówca podkreśla, że równie ważne jest, aby zadbać o czyszczenie kominów, na ściankach których osadzają się zanieczyszczenia, przez co zmniejsza się przekrój przewodu, zmniejsza tak zwany ciąg, co z kolei powoduje, że spalanie nie jest kompletne.
Prawidłową pracę urządzeń grzewczych i instalacji kominowej zapewnią też okresowe kontrole i regularne czyszczenie przewodów.
– Zalecenia są takie, że kominy na paliwa stałe powinny być czyszczone raz na kwartał, a na paliwe pozostałe, na przykład na gaz, co pół roku – mówi Marcin Ziombski. – Byłoby jednak zupełnie nieźle, gdyby mieszkańcy zlecali czyszczenie kominów raz w roku. I najlepiej pomyśleć o tym wcześniej, a nie dopiero wtedy, gdy pojawi się pierwszy szron lub śnieg, a w domu zimno, bo się palić nie chce. Nie da się oczyścić wszystkich kominów naraz.
Przeglądy instalacji grzewczych i kominów są również o tyle ważne, że w przypadku pożaru firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli właściciel domu nie będzie dysponował dokumentem, że przegląd się odbył, a komin został oczyszczony.
Warto również zainwestować w czujnik tlenku węgla, który podniesie alarm, gdy stężenie czadu w pomieszczeniu przekroczy granicę. Niejedno zdrowie, a nawet życie zostało dzięki temu uratowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto