Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burzliwe konsultacje na temat utworzenia osiedla Zdrojowego

Sławomir Burzyński
Czy byt naszej firmy nie jest zagrożony - dopytywał przedstawiciel SIZEI
Czy byt naszej firmy nie jest zagrożony - dopytywał przedstawiciel SIZEI Sławomir Burzyński
Konsultacje na temat utworzenia osiedla Zdrojowego były burzliwe.

Na najbliższej sesji rady miasta skierniewiccy radni podejmą uchwałę w sprawie utworzenia jednostki pomocniczej miasta pod nazwą osiedle Zdrojowe. Tymczasem nadal trwają konsultacje na temat osiedla i planowanego w dalszej kolejności uzdrowiska.

W ostatni piątek w sali konferencyjnej OSiR Nawa odbyło się spotkanie zorganizowane przede wszystkim dla przedsiębiorców, zaniepokojonych pogłoskami o czekających ich kłopotach. Na sali było około 50 osób. - Chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat przyszłego uzdrowiska i zweryfikować plotki, krążące po mieście. Nie wiemy dokładnie, jakie są plany i czy zagrażają one przedsiębiorcom - stwierdził Konstanty Marat, prezes Skierniewickiej Izby Gospodarczej.

Władze samorządowe Skierniewic czynią starania, by miasto otrzymało status uzdrowiska, które powstałoby na byłym poligonie. Jak wyjaśniła zebranym Andżelika Gola, kierownik biura projektu uzdrowisko UM, zgodnie z ustawą granicami uzdrowiska są granice gminy, miasta lub jednostki pomocniczej.

Samorządowcy chcą utworzyć osiedle Zdrojowe, będące jednostką pomocniczą miasta. Jako obszar ochrony uzdrowiskowej obejmie ono większą część miasta. Poza tym osiedlem pozostanie Widok i pozostała część miasta za torami kolejowymi, a także fragment pomiędzy torami PKP i ulicą Sobieskiego oraz teren od wschodniej granicy miasta do ulicy Rawskiej i Miedniewickiej. Poza obszarem osiedla Zdrojowego znajdzie się też osiedle Rawka, Makowska i obszar przemysłowy, zajmowany m.in. przez Zipo. Według ratusza, w przyszłej strefie ochrony uzdrowiskowej funkcjonuje obecnie 10 zakładów przemysłowych.
- Czy byt naszej firmy nie jest zagrożony? - dopytywał przedstawiciel firmy SIZEI produkującej transformatory, która znajduje się w strefie.
- Jeżeli zakład chciałby się rozbudować, a jest miejsce, to nie widzę problemu, proszę składać wniosek - stwierdził prezydent Leszek Trębski.

Jak przypomniał Piotr Zawadzki, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, przedsiębiorców wszędzie obowiązują normy ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz hałasu.
- Ograniczenia na terenach uzdrowiskowych w tym zakresie są tylko lekko obostrzone - dodał.

Według Andżeliki Goli, w strefie B i C obszaru osiedla Zdrojowego (strefa A to samo uzdrowisko) nie będzie żadnych dodatkowych ograniczeń dotyczących rozbudowy istniejących zakładów. Padło też pytanie, jak ma się idea utworzenia uzdrowiska do zanieczyszczeń, emitowanych przez producenta mrożonek warzywnych. - Nie ma normy zapachowej, nie mamy możliwości administracyjnego wpłynięcia na tego producenta - mówi prezydent.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto