Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bunt, dywersja, kontrkultura i literatura. Spotkanie z pisarzem Darkiem Foksem

Roman Bednarek
Spotkanie z Darkiem Foksem i promocja jego książki „Cafe Spitfire” odbędzie się w MBP 21 maja o godz. 18
Spotkanie z Darkiem Foksem i promocja jego książki „Cafe Spitfire” odbędzie się w MBP 21 maja o godz. 18 Wydawnictwo Raymond Q
Darek Foks napisał nową książkę, wydaną przez witrynę Raymond Q. Promocja „Cafe Spitfire” i spotkanie z autorem książki odbędzie się 21 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach.

Spotkanie będzie okazją do rozmowy o buncie, dywersji i - oczywiście - literaturze. Bo przecież o bunt w literaturze chodzi przede wszystkim. Interlokutorem Darka Foksa będzie Jerzy Jarniewicz - poeta, tłumacz i eseista.

Książki Darka Foksa - zarówno poetyckie, jak i prozatorskie - nie są łatwe w odbiorze. Podobnie jest z pozycją „Cafe Spitfire”, najnowszym dziełem pisarza ze Skierniewic. Poproszony o to, aby powiedział parę zdań na temat tej książki odrzekł:

- Jest ona rezultatem pewnych zabiegów formalnych, które stosowałem i rozwijałem w poprzednich swoich książkach - tłumaczył Darek Foks. - Zresztą spotkanie w bibliotece będzie doskonałą okazją, aby o tym porozmawiać.

Jeśli mowa o zabiegach, jakich autor dokonywał w swoich książkach należy rozumieć, że chodzi o zabiegi językowe. W jednej z rozmów Darek Foks powiedział:

- Język jest bardzo ważny, bo on stwarza bohatera. Język umożliwia przeciwstawienie się rzeczywistości, wobec której trudno być krytycznym, używając języka, którym ona się posługuje. Jest wielu pisarzy, którzy krytykują na przykład kapitalizm, twórczo podchodząc do języka. Często tworzą literaturę nową pod względem języka, a jednocześnie mocno zaangażowaną społecznie i politycznie - i dalej: - Ja znalazłem sobie niszę, jestem docenianym autorem i to mnie satysfakcjonuje. Cieszy mnie, gdy wymyślam sobie coś, wydaję książkę i czytam później tekst naukowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który fajnie pisze, odczytując różne moje kody literackie, a nawet znajduje inne, istnienia których sam sobie nie uświadamiałem. Uważam, że piszę dla czytelnika, który jest zainteresowany literaturą, sztuką, filmem... Wbrew pozorom, takich czytelników jest całkiem pokaźna grupa.

Darek Foks jest poetą, prozaikiem, scenarzystą. Ostatnio opublikował „Wołyń Bourne’a”, „Pieśni o wszystkim”, „Café Spitfire” i ułożył „Zawrót głowy. Antologię polskich wierszy filmowych”. Laureat m.in. Nagrody TVP Kultura i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Był nominowany do Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Skierniewicach.

Jerzy Jarniewicz jest poetą, tłumaczem, eseistą. Wykładowca literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, członek zespołu „Literatury na Świecie” i kapituły Nagrody literackiej Gdynia. Laureat m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Autor wielu ważnych książek poetyckich, eseistycznych oraz przekładów poezji i prozy. Ostatnio opublikował „Bunt wizjonerów”. Mieszka w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto