Budżet Rawy Mazowieckiej: blisko 28 milionów złotych przeznaczono na inwestycje

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Foto. UM Rawa Mazowiecka. Zakończenie rewitalizacji centrum miasta to jedna z inwestycji zaplanowanych na ten rok.
Udostępnij:
Jednogłośnie rawscy radni przyjęli uchwałę budżetową. „To trudny czas dla samorządowych finansów, dlatego cieszę się, że udało się przyjąć budżet uwzględniający najistotniejsze potrzeby” – mówi burmistrz Rawy Mazowieckiej, Piotr Irla. Po stronie dochodów zapisano ponad 99 milionów złotych. Tegoroczne wydatki miasta to 110 milionów złotych.

Czternastu radnych brało udział w sesji, podczas której przyjęto uchwałę budżetową. Wszyscy zagłosowali za.

- Jednomyślność Rady Miasta świadczy o tym, że jesteśmy zgodni, co do kierunków działań oraz działań inwestycyjnych, jakie burmistrz miasta Piotr Irla zaproponował – mówiła po głosowaniu przewodnicząca Rady Miasta, Grażyna Dębska.

Jak w większości samorządów, największa kwota zgodnie z uchwałą samorządową zostanie przeznaczona na wydatki związana z oświatą, na którą miasto przeznaczy blisko 38 milionów, czyli niecałe 40 procent całego budżetu. Zgodnie z tegorocznym budżetem na inwestycje zaplanowano 26,7 milionów złotych. Taki wysokiej na inwestycje jeszcze nie było w historii Rawy Mazowieckiej. Nie bez powodu taką sumę przeznaczona właśnie na inwestycje.

- W czasie rozmów z mieszkańcami Rawy Mazowieckiej często padają z ich strony pomysły mająca poprawić warunki życia rawian oraz powodujące, że miasto stanie się bardziej atrakcyjne. W magistracie staramy się w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych je realizować – mówi burmistrz Piotr Irla.

Jakie tegoroczne inwestycje, używając słów burmistrza, „mają poprawić warunki życia rawian”? Przede wszystkim to kontynuacja rozpoczętym w poprzednich latach projektów na czele z rewitalizacją obszaru staromiejskiego.

- Liczę, że za kilka miesięcy prace związane z tą częścią miasta się zakończą i tym samym zakończą się utrudnienia w poruszania się przez centrum Rawy Mazowieckiej – mówi burmistrz Piotr Irla i dodaje, że kontekście rawskich dróg, magistrat chce się skoncentrować na poprawie bezpieczeństwa: - W tym roku planujemy przebudować osiem przejść dla pieszych. Kolejne osiem zostanie przebudowane wspólnie z powiatem rawskim. We współpracy z powiatem miasto przebuduje ulice Faworną oraz aleję Konstytucji 3 Maja.

Na wymienione przez burmistrza Irlę inwestycje drogowe został już wyłoniony wykonawca, więc prace wkrótce ruszą. To nie jedyne remonty dróg, które zaplanowano na ten rok w Rawie Mazowieckiej. W ramach programu rządowego „Polski Ład” przebudowane zostaną ulice: Gąsiorowskiego, Urbańskiego, Braci Śniadeckich oraz Jeżowska. Z edycji programu miasto stara się o pieniądze do kolejne inwestycje:

- Chcemy pozyskać środki zewnętrzne na poprawę dostępności komunikacyjnej dla strefy przemysłowej „Mszczonowska” - projekt budowy aktualnie projektowanego łącznika spinającego ul. Mszczonowską z ul. Białą i Aleksandrówka, drugi etap budowy ulicy Fredry oraz przebudowa ulicy Jana III Sobieskiego oraz budowę sali gimnastycznej i przyszkolnych boisk sportowych przy Szkole Podstawowej nr 2 i bieżni lekkoatletycznej na Stadionie Miejskim – wymienia burmistrz Irla.

Sala sportowa i boisko szkolne to nie jedyne inwestycje związane z najmłodszymi mieszkańcami Rawy Mazowieckiej. W uchwale znalazł się remont nawierzchni placu zabaw przy Żłobku „Tuptuś”, przebudowa wentylacji w Przedszkolu nr 1, remont wejścia do Szkoły Podstawowej nr 1 oraz projekt „Laboratorium przeszłości”, który będzie realizowany w rawskich szkołach podstawowych.

Półtora miliona złotych w rawskim budżecie zarezerwowano na rozbudowę Szpitala Św. Ducha. Na pomoc społeczną w tym roku miasto przeznaczy 6,5 miliona złotych, na świadczenia rodzinne o dziesięć milionów więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie