Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Spycimierzu. W 2023 roku kwietne dywany znów zachwyciły. Zobacz jak powstawały!

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Spycimierskie Boże Ciało 2023. Kwietne dywany znów zachwyciły. Jak powstawały?
Spycimierskie Boże Ciało 2023. Kwietne dywany znów zachwyciły. Jak powstawały? Paweł Gołąb
Spycimierskie Boże Ciało 2023. Słynne już na cały świat kwietne dywany układane z okazji święta przez mieszkańców wsi znajdującej się pod Uniejowem w Łódzkiem znów zachwyciły. Zobacz jak powstawały.

Spycimierskie Boże Ciało za sprawą kwietnych dywanów ponownie miało nie tylko religijny wymiar. Przepiękna tradycja ściągnęła bowiem i w tym roku tłumy ludzi z całej Polski, którzy chcieli doświadczyć jej z bliska. - Słyszałam o tym niezwykłym święcie i w końcu postanowiłam sama się tu pojawić, by zobaczyć jak powstaje ta niezwykła trasa procesji. I nie żałuję. Jest jeszcze piękniej niż na zdjęciach czy filmach. Super było zobaczyć to wszystko na własne oczy – nie kryła zachwytu pani Anna, który do Spycimierza przyjechała spod Poznania.

Spycimierskie Boże Ciało 2023. Jak powstawały tegoroczne kwietne dywany? Zobacz w galerii artykułu.

Spycimierskie Boże Ciało. Kwietne dywany „przybyły” wraz z powrotem do swojej wsi żołnierzy napoleońskich?

Zwyczaj ubierania drogi w Spycimierzu na uroczystość Bożego Ciała jest szacowany na ponad 200 lat, ale – jak zaznacza stowarzyszenie Spycimierskie Boże Ciało - powstał w trudnym do sprecyzowania okresie, bowiem nieuchwyconym w archiwalnych przekazach źródłowych.

- Ustalenie jego genezy opiera się jedynie na przekazach ustnych. Za najdalej sięgający wstecz przekaz należy uznać legendę o pojawieniu się tego zwyczaju wraz z powrotem żołnierzy napoleońskich do swej rodzinnej wsi. Mieli oni zaobserwować podobne zwyczaje w Europie i przeszczepić je na grunt polski – zaznaczają społecznicy.
W przekazach międzypokoleniowych mieszkańców pojawiają się także wzmianki, że zwyczaj sięga okresu międzywojennego albo początku XX w. Najstarszy pisemny przekaz znaleźć można w  kronice parafialnej z roku 1957. Wzmianka na ten temat powstała po wizytacji biskupa w parafii połączonej z uroczystością Bożego Ciała.

Spycimierska tradycja dostrzeżona w skali całego świata

Wyjątkowy i prawdziwie historyczny moment w historii Spycimierskiego Bożego Ciała nastąpił w ostatnim czasie. Pod koniec 2021 roku po latach starań tradycja została wpisana przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na  Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto