Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biuro to kopalnia odpadów do przetworzenia

Redakcja
Mało kto wie, że aż 75 procent materiałów używanych w biurach można wykorzystać jako surowce wtórne. Do recyklingu nadają się nie tylko papier czy szklane butelki, ale także płyty CD, baterie, pisaki, opakowania plastikowe i aluminiowe, a nawet monitory komputerowe.

Co ważne, biura, które oddają surowce wtórne do recyklingu, mogą czerpać z tego korzyści finansowe. Istnieje też możliwość, aby segregując i oddając do recyklingu odpady mieć pewność, że faktycznie trafiają one tam, gdzie zostaną przetworzone z jak największą korzyścią dla środowiska naturalnego - czyli do wyspecjalizowanych punktów recyklingowych zajmujących się odzyskiem różnych frakcji. Na takie właśnie rozwiązanie zdecydowała się Skanska Property Poland, która w marcu tego roku wdrożyła w swoim warszawskim biurze zaawansowane rozwiązania w zakresie zbierania i segregacji surowców wtórnych.
Skanska znalazła wspólny język z inną firmą o skandynawskich korzeniach - STENĄ, z którą nawiązała współpracę w zakresie kompleksowego zarządzania surowcami wtórnymi w biurze. System STENA składa się z trzech filarów: nowoczesnych, funkcjonalnych, a przy tym estetycznych pojemników, precyzyjnej i efektywnej środowiskowo logistyki oraz systematycznego doradztwa i edukacji ekologicznej wśród pracowników biurowych. Docelowo odbieranych będzie aż trzynaście frakcji odpadów. Obie firmy chciałyby, aby projekt wspólnie przez nie realizowany stał się modelowym przykładem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Już w tej chwili jest to najbardziej ambitny projekt tego typu w Polsce, bo obecnie zbieranych jest aż 10 różnych frakcji odpadów, w tym papier biurowy, gazety i inne materiały drukowane, aluminium, butelki PET, folia, szkło białe i kolorowe, nakrętki, kartony po mleku i sokach, baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady niebezpieczne (kleje, markery, pojemniki po środkach czystości, płyty CD, aerozole, rozpuszczalniki, farby itp.). W kolejnej fazie planowany jest odbiór przez STENA pozostałych tworzyw sztucznych, odpadów organicznych, a także opakowań tekturowych.
Efekty współpracy z wyspecjalizowaną firmą recyklingową były widoczne już po pierwszym miesiącu. W tym czasie w biurze zatrudniającym 50 osób udało się zebrać: 26 kg gazet, 1 kg papieru biurowego (ścinki), 13 kg szkła, 4 kg folii, a także 20 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Co to dokładnie oznacza? Z zebranych plastikowych butelek można będzie wyprodukować 9 bluz z polaru. Ponowne wprowadzenie do obiegu szklanych butelek pozwoli zaoszczędzić tyle energii, ile zużywa 1 energooszczędna, 100-watowa żarówka przez 700 godzin, czyli przez 1 miesiąc. Z kolei recykling przekazanego monitora komputerowego pozwolił zaoszczędzić energię potrzebną do wysłania 70 tysięcy wiadomości e-mailowych.
Najemcom Skanskiej, którzy zdecydują się na tego typu kompleksowy system recyklingu, deweloper i firma Stena zapewnią odpowiednie wsparcie oraz niezbędną infrastrukturę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto