Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Bitwa Regionów” w Dobryszycach. Wojewódzki etap konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich w Łódzkiem. ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
„Bitwa Regionów”. Wojewódzki etap konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich w Dobryszycach
„Bitwa Regionów”. Wojewódzki etap konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich w Dobryszycach M. Kulka
W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Dobryszycach w powiecie radomszczańskim zorganizowano w niedzielę (30 października) II etap konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów 2022”. W imprezie udział wzięli m. in. wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, a także posłowie Anna Milczanowska, Antoni Macierewicz i Robert Telus.

Bitwa Regionów 2022 w Łódzkiem. Wojewódzki etap w Dobryszycach

Konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” odbywa się już po raz siódmy. Jego idea zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. Każda edycja „Bitwy Regionów” skupia setki Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń

W tym roku konkurs przebiega w trzech etapach. Najpierw były eliminacje powiatowe, z kolei eliminacje wojewódzkie wyłonią uczestników finału ogólnopolskiego. W trakcie wszystkich wydarzeń KGW prezentują zgłoszone potrawy regionalne, a jurorzy oceniają je według kryteriów wskazanych w regulaminie.

Organizujemy ten konkurs, bo jest taka potrzeba. Jest bardzo dużo Kół Gospodyń Wiejskich, w całym kraju w ostatnich latach powstało kilka tysięcy takich organizacji, reaktywowały się także te działające już wcześniej. Wywierają one na nas ogromna presję, żeby organizować dla nich jak najwięcej wydarzeń. Stąd najpierw etapy powiatowe konkursu, a dziś finał wojewódzki. Warto robić takie wydarzenia. Województwo łódzkie jest na tyle zróżnicowane, że potrawy z zależności od powiatu bardzo się różnią, dlatego warto je pokazywać i promować - mówi wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

To właśnie II etap - wojewódzki konkursu zorganizowano 30 października w Dobryszycach koło Radomska. W kulinarnych zmaganiach bierze udział 16 KGW, które zdobyły najwyższą liczbę punktów w etapach powiatowych. To:

  • KGW w Korytnicy (pow. piotrkowski)
  • KGW w Niedyszynie (pow. bełchatowski)
  • KGW w Kolonii Myśliwczów (pow. radomszczański)
  • KGW w Ostrowsko (pow. poddębicki)
  • KGW w Kurzeszynie (pow. rawski)
  • KGW Wolanki (pow. kutnowski)
  • KGW w Sobieniu (pow. opoczyński)
  • KGW Społeczność Holendry (pow. zduńskowolski)
  • KGW w Parcicach (pow. wieruszowski)
  • KGW w Józefinie (pow. wieluński/pajęczański)
  • KGW w Nowym Jasieniu “Jasienianki" – (pow. tomaszowski)
  • KGW w Lniśnie (pow. skierniewicki)
  • KGW w Wielkiej Wsi (pow. łaski)
  • KGW w Kędziorkach (pow. brzeziński)
  • KGW Zapolanki (pow. sieradzki)
  • KGW Leźniczanki (pow. łęczycki)

Gospodynie przygotowały m. in. sakwę leśną z nutą słodyczy otuloną ogrodem, pierogi z komosa białą i serem, policzki pod kozią pierzynką z kluseczkami. faszerowana gęś z warzywami z przydomowego ogródka, udko kurczaka w owocach podawane z warzywami oraz ryżem na mokro, czarninę, kaczkę pieczoną z warzywami, kozia brodę, polewkę gruszkową z ziemniakami, polewkę z prażuchami okraszonymi boczkiem, zupę chrzanową, jasińską zarzucajkę na golonce z porką, kapustę z grochem, kaczkę faszerowaną na luzie z jabłkami, zalewajkę na bogato, pasztet z królika na musie z czarnego bzu, kaczkę z farszem mięsnym z sosem żurawinowym podaną z młoda kapustą, pomidorami i kluskami ziemniaczanymi...

Ale wygrało tylko jedno danie i tylko jedna drużyna. To KGW Zapolanki z powiatu sieradzkiego, które przygotowały kluski żelazne z żeberkami i kapustą zasmażaną. Drugie miejsce zajęły panie z KGW w Niedyszynie (pow. bełchatowski) i ich pierogi z komosą białą i serem, a trzecie - KGW w Kędziorkach (pow. brzeziński) i pasztet z królika.

Komisja konkursowa przyznała też dwa wyróżnienia:
1. KGW w Korytnicy za za Sakwę leśną z nutą słodyczy otulona ogrodem
2. KGW w Parcicach za Polewkę z pażuchami okraszonymi boczkiem.

16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobyły 1. miejsca w II etapie konkursu, zakwalifikują się do finału ogólnopolskiego.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W imprezie udział wzięli m. in. wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, a także posłowie Anna Milczanowska, Antoni Macierewicz i Robert Telus.

To ważny konkurs, bo jeszcze bardziej dowartościowuje on panie i panów z Kół Gospodyń Wiejskich. Od samego początku wspieramy koła, zystały one swoja podmiotowość i mogą się starać o dofinansowanie swojej działalności. I nie chodzi tu tylko o folklor, który panie z KGW kultywują, ale chodzi o wartości, które on za sobą niesie - wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Jeżeli chcemy patrzeć w przyszłość musimy pamiętać o naszej przeszłości, korzeniach i tradycji - mówi Robert Telus, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w Dobryszycach:

„Bitwa Regionów”. Wojewódzki etap konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich w Dobryszycach

„Bitwa Regionów” w Dobryszycach. Wojewódzki etap konkursu dl...

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto