Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biała Sobota, czyli bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat w Skierniewicach

Marta Denisiuk
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach zaprasza panie w wieku 25-59 lat na bezpłatne badania cytologiczne w trakcie organizowanej 24 października tzw. „Białej Soboty”. Badania będą wykonywane w sobotę, 24 października w godz. 9-14 w Poradni Ginekologiczno-Położniczej „K” przy ul. Wita Stwosza 1 w Skierniewicach. Nie jest wymagana rejestracja w poradni ani skierowanie od lekarza.

Organizując „Białą Sobotę” chcemy dać szansę na wykonanie badań również tym z pań, które w trakcie tygodnia nie mogą z nich skorzystać, choćby z uwagi na pracę czy inne obowiązki. - mówi Paweł Bruger, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. St. Rybickiego w Skierniewicach.

Niezależnie od akcji, badania są wykonywane również codziennie, od poniedziałku do piątku w Poradni Ginekologiczno-Położniczej „K” od godz. 8 do 14 oraz od 12 do 18. Szczegółowe informacje na temat godzin działania poradni dostępne są na stronie internetowej www.SzpitalSkierniewice.pl
Akcja jest prowadzona w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Program ten jest adresowany do wszystkich kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat.

Program składa się z 3 etapów:
etap podstawowy – polega na pobraniu przez lekarza lub położną rozmazu cytologicznego z szyjki macicy w gabinecie ginekologicznym.
etap diagnostyczny – polega na ocenie pobranego rozmazu cytologicznego w pracowni diagnostycznej.
etap pogłębiony – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym kobieta powinna być skierowana do ośrodka realizującego etap diagnostyki pogłębionej. W ramach tego etapu wykonywane jest bezpłatnie badanie kolposkopowe.

- Badanie jest bezbolesne i bezpieczne dla kobiety, a przede wszystkim jest to badanie ratujące życie. Proces nowotworowy postępuje powoli, zatem regularne badania cytologiczne dają szansę na wykrycie raka we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jeszcze można całkowicie go wyleczyć. - dodaje rzecznik szpitala.

W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia. Co roku 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Rak szyjki macicy jest nowotworem nazywanym „cichym zabójcą”. Choroba ta może się rozwijać nawet kilka lat, nie dając żadnych dolegliwości. Regularnie wykonywany wymaz cytologiczny daje poczucie bezpieczeństwa! Pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy.

Czynniki rozwoju raka szyjki macicy:
przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 16, 18 lub innymi typami onkogennymi
wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
duża liczba partnerów seksualnych
duża liczba porodów
wieloletnie palenie papierosów

Czynniki prawdopodobne:
wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych
dieta uboga w antyoksydanty
zakażenie HIV
częste nieleczone zapalenie pochwy wywołane przez Chlamydia trachomatis

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto