Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna pomoc dla ofiar wypadków drogowych

SWPS
SWPS
Koszmarne wspomnienia, unikanie jazdy samochodem, problemy w relacjach z bliskimi. Teraz ofiary wypadków drogowych mogą liczyć na pomoc specjalistów. I to zupełnie za darmo.

– Szacuje się, że około 20 proc. osób, które były uczestnikami bądź świadkami wypadku drogowego, wymaga pomocy psychologicznej, by móc powrócić do równowagi psychicznej i normalnie funkcjonować w codziennym życiu – mówi dr Magdalena Kaczmarek, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).

Z myślą o poszkodowanych stworzono program TRAKT, realizowanemy przez SWPS oraz Interdyscyplinarne Centrum Genetyki Zachowania Uniwersytetu Warszawskiego.

Dla kogo pomoc
Z bezpłatnych porad mogą skorzystać kierowcy, pasażerowie i piesi – zarówno uczestniczy, jak i świadkowie wypadków. Psychoterapeuci oraz lekarze prowadzą indywidualną psychoterapię oraz leczenie farmakologiczne.

Terapia trwa ok. 12 tygodni i opiera się na sprawdzonych i stosowanych na świecie metodach terapii poznawczo-behawioralnej oraz stosowanych w Polsce procedurach medycznych. – TRAKT to jedyny taki program w Polsce – podkreśla dr Magdalena Kaczmarek.

Gdy trauma nie mija

Z przeprowadzonych na świecie badań wynika, że u około jednej czwartej osób, które uczestniczyły w wypadku drogowym, mogą wystąpić różne trudności emocjonalne. Objawy te, pojawiające się bezpośrednio, a utrzymujące się przez co najmniej miesiąc po wypadku, u części osób mijają samoistnie.

Czasami jednak przez wiele miesięcy i lat po wypadku mogą powodować trudności w codziennym życiu: lęk i unikanie sytuacji dotychczas nie sprawiających problemów (takich jak jazda samochodem czy przejście przez jezdnię), problemy w relacjach z bliskimi, dyskomfort, nawracające niechciane wspomnienia czy sny o wypadku, obniżenie sprawności w pracy zawodowej.

Problemem opóźniającym uzyskanie pomocy pozostaje często brak świadomości, że zespól stresu pourazowego można skutecznie leczyć, a także niewielka dostępność bezpłatnej psychoterapii, jak i farmakoterapii.

Dotacje na projekt

Program badawczo-terapeutyczny "Psychologiczne przyczyny oraz następstwa wypadków drogowych" subsydiowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Grupy EOG oraz Ministerstwa Nauki RP.

Więcej informacji o programie na stronie www.wypadki-drogowe.pl. Kontakt pod numerem telefonu: 0509 127 858 lub adresem e-mailowym: [email protected].


Zobacz także:
Wypadki przy pracy - jak im zapobiec?
Ostrożnie z fajerwerkami! Zobacz, co potrafi zrobić petarda [wideo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto