Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bądź ekopoznaniakiem: Po co segregować odpady?

RED
mat. prasowe
Zastanawiacie się, co powstanie z odpadów, które umieszczacie w koszach do segregacji? Co na prawdę oznacza słowo recykling?

Chodź większości ludziom recykling kojarzy się z przerabianiem butelek PET na kosmiczne rakiety albo doniczki na warsztatach dla dzieci, z odpadów umieszczonych w koszach do segregacji powstaje na prawdę wiele pożytecznych przedmiotów. Wielu z nich używamy na co dzień nawet o tym nie wiedząc.

Odpady PET (folie, butelki, plastikowe pojemniki), których produkujemy całe masy są przerabiane na polar. Albo granulat, którym wypełniane są często meble, kanapy, sofy. PET to skrót nazwy tworzywa sztucznego znanego od roku 1941. Pełna nazwa to politereftalan etylenu. Wyrabia się z niego też przędzę dywanową i tekstylną, sztuczną żywicę, płyty i folie. Często stosuje się też domieszki pet w produkcji części samochodów.

Szkło białe przetapia się do powtórnego użycia. Powstają więc z niego szklanki, wazony, słoiki, butelki. Warto pamiętać, że zużyte opakowania szklane można przetapiać w nieskończoność na nowe bez specjalnego pogorszenia ich jakości, oszczędzając przy tym energię i chroniąc środowisko. Do pojemników na odpady szklane wyrzucamy jednak tylko opakowania szklane, czyli słoiki i butelki! Nie mogą tam trafić lustra, szyby, części od telewizorów czy komputerów. Nie mogą tu trafiać też szklanki, kieliszki, naczynia żaroodporne, żarówki, produkty ceramiczne, miski, talerze, znicze, szklane opakowania po lekach. Mają one inny skład chemiczny, niż butelka, dlatego podlegają innym procesom technologicznym podczas recyklingu.

Część odpadów przerabia się na energię. Spalanie odpadów z tworzyw sztucznych odbywa się przy jednoczesnym wytwarzaniu energii cieplnej albo elektrycznej. Odzyskane przy okazji segregacji drobiny szkła, piasek i resztki papieru są wykorzystywane do umacniania skarp na składowiskach lub zużywane w procesie rekultywacji terenów, na których wcześniej składowiska się znajdowały.

Włącz się w akcję „Bądź ECO poznaniakiem” i wygraj cenne nagrody!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto