Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania wykazały, że Skierniewice nie mogą skorzystać z energii geotermalnej

Roman Bednarek
Badania skierniewickich odwiertów rozpoczęły się w styczniu 2011 roku
Badania skierniewickich odwiertów rozpoczęły się w styczniu 2011 roku Roman Bednarek
Sierniewickich zasobów wód geotermalnych nie da się wykorzystać do ogrzewania miasta. Tak wynika z badań, jakie przeprowadziła w Skierniewicach spółka Geotermia Mazowiecka z Mszczonowa.

- Szczegółowe wyniki badań są własnością Ministerstwa Środowiska, więc na razie nie możemy ich podać - mówi Marek Balcer, prezes spółki. - Mogę tylko powiedzieć, że nie ma możliwości współpracy ze skierniewicką ciepłownią.

Badania były prowadzone od stycznia ubiegłego roku. Dla ciepłownictwa ważna była temperatura wód geotermalnych, ciśnienie, wydajność złoża, a także jego chłonność, ponieważ schłodzona woda miała być z powrotem tłoczona do złoża.

Strategia rozwoju ciepłowni miejskiej, która powstała na początku ubiegłego roku, przewidywała dwa kierunki przemian. Pierwszy z nich zakładał przekształcenie ciepłowni w elektrociepłownię z wykorzystaniem gazu. Drugi mówił o wykorzystaniu energii geotermalnej.
- Musieliśmy wybrać jeden z tych dwóch kierunków, aby rozpocząć prace nad koncepcją rozwoju spółki - mówił kilka miesięcy temu Jan Woźniak, prezes spółki Energetyka Cieplna. - Postawiliśmy na ten pierwszy wariant, ponieważ wykorzystanie energii geotermalnej wydało nam się problematyczne, a wyników badań nie było.

Koncepcja przekształcenia ciepłowni w elektrociepłownię okazała się zatem trafna.
Geotermia Mazowiecka nie zamierza zrezygnować z wykorzystania wód geotermalnych w celach grzewczych.
- Mogą być one wykorzystane w ten sposób przez małe jednostki jak szklarnia czy basen - mówi prezes Balcer. - Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Polem Doświadczalnym SGGW w Skierniewicach, które planuje pewne inwestycje i wszystko wskazuje na to, że uda się nawiązać współpracę. Ale jeszcze nie teraz, bo na razie mamy inne inwestycje do wykonania.

Okazuje się jednak, że inwestycja SGGW w Skierniewicach musi przesunąć się w czasie, więc siłą rzeczy do współpracy dojść nie może.
- Planowaliśmy budowę gospodarstwa ekologicznego z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej i wody geotermalne znakomicie by się do tego celu nadawały - mówi Wojciech Stępień, kierownik Pola Doświadczalnego. - Ale nie otrzymaliśmy dotacji unijnej na nasz projekt i musimy z nim poczekać do następnego rozdania.

Przewiduje się, że dotacja może być możliwa w 2014 r.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto