Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artystyczna pizza na polską nutę. Andrea Camastra otwiera nową restaurację w Warszawie i powalczy o gwiazdkę Michelin

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Andrea Camastra zdobył w 2016 roku gwiazdkę Michelin dla restauracji Senses.
Andrea Camastra zdobył w 2016 roku gwiazdkę Michelin dla restauracji Senses. materiały prasowe restauracja Nuta
Andrea Camastra to szef kuchni wyspecjalizowany w kuchni molekularnej. Restauracja Senses, którą tworzył w Warszawie, w 2016 roku zdobyła gwiazdkę Michelin. - Kocham kuchnię polską przez jej różnorodność i wielość smaków. Zainteresowali mnie nią mieszkańcy polskiej wsi, którzy są dla mnie prawdziwymi szefami polskiej kuchni - mówi Andrea Camastra. Zapytaliśmy go o szczegóły związane z otwarciem nowej restauracji, czy nie boi się otwierania lokalu w pandemii i jaką będzie podawać pizzę.

Planowane otwarcie restauracji Nuta - nowego miejsca na kulinarnej mapie Warszawy - odbędzie się w styczniu. Lokal znajduje się przy placu Trzech Krzyży 10/14. Do czasu otwarcia menu utrzymywane jest w ścisłej tajemnicy, ale szef - Andrea Camastra - zdradził nam kilka ważnych punktów z zestawu dań. Opowiedział też, czy planuje pracować na zdobycie kolejnej gwiazdki Michelin oraz podzielił się radą dla osób chcących tak jak on odnieść sukces w gastronomii.

Andrea Camastra otwiera nową restaurację

Czy restauracja Nuta będzie czymś zupełnie nowym, a może będzie podobna do kuchni znanej z Senses?
- W pewnym sensie będzie czymś zupełnie nowym, a z drugiej strony - będzie bardzo podobna do tego, co serwowaliśmy w Senses. Poziom techniczny i precyzja gotowania będą takie same. Jak już raz zaprezentowało się wysoki poziom umiejętności, to chce się go zachować. Nadal będziemy korzystać z laboratorium. To wyrafinowany sposób przygotowywania jedzenia. Zostanę przy tym, ale nowy będzie koncept restauracji. Planujemy nowe, lżejsze menu, więcej kolorów, bardziej w stylu casual. Będzie ono przypominać skandynawskie podejście do gotowania. W menu znajdzie się też polska kuchnia, z wpływami włoskimi. Jestem Włochem, więc wprowadzę w Nucie kuchnię fusion po polsku.

Co znajdzie się w menu?
- Na razie nie mogę zdradzić menu. Chcę, by goście byli zaskoczeni. Mogę jedynie zdradzić, że będzie to polsko-włoskie połączenie. W menu znajdzie się wiele tradycyjnych, polskich dań, które zostaną stworzone na nowo. Będę się też inspirował staropolskimi przepisami z XVI - XVII wieku, które unowocześnię. Jednak najważniejsze będzie podobieństwo do kuchni serwowanej w Senses, podawanej z artystycznym i nowoczesnym zacięciem, w jednym menu. Nie będę wykluczał żadnej rzemieślniczej techniki gotowania. To one mają największy wpływ na smak potrawy, np. chleba na zakwasie czy panetonne. Te produkty będą u nas na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli chodzi o technikę, będzie to najwyższy poziom, jak w Senses, bo tam wypracowaliśmy umiejętności. Tego nie chcemy zmieniać. Chcemy natomiast iść z naszym menu o krok do przodu. Wnieść świeże podejście do kuchni, a także większą dostępność menu, by w ten sposób zachęcić gości do odwiedzenia nas.

Zapowiedział pan jednak pizzę w menu. Część smakoszy może być zaskoczona. Czym będzie się ona wyróżniać na tle innych, dostępnych w Polsce?
- Tak jak wspomniałem, menu chcę na razie utrzymać w tajemnicy. Mam jednak nadzieję, że ludzie nie będą wyobrażali sobie, że podamy w Nucie talerz z ogromną porcją pizzy. Tak z pewnością nie będzie. Zaserwujemy pizzę w nowoczesnym i artystycznym stylu. Myślę o idealnym połączeniu tych dwóch czynników. Chcę stworzyć u siebie środowisko, w którym rzemieślnicze podejście nie będzie wykluczało nowoczesności. Będę serwował tradycyjną, neapolitańską pizzę, ale podaną w innej formie. Wykorzystam kuchnię molekularną i stworzę coś nowego. Nie będzie to łatwe doświadczenie. Celowo zapowiedziałem, że będę serwował w Nucie pizzę. Większość ludzi, których znam, jest tym zaskoczona, a nawet zszokowana. Pytają z niedowierzaniem: „Szefie, naprawdę będzie pan serwował pizzę?”. A ja potwierdzam.

Nie boi się pan otwierać nowej restauracji w czasie pandemii? To trudny czas dla gastronomii.
- Szczerze? W ogóle się nie boję. Jestem przekonany, że wiele osób czeka na nasze otwarcie. Dostaję liczne pytania o naszą nową restaurację, z Polski i z zagranicy. Jesteśmy znani na arenie międzynarodowej. Senses jako pierwsza restauracja w Polsce została uznana za jedno z najlepszych odkryć w 2016 roku (50 best Discovery series – przyp.red.). Jeśli już się czegoś obawiam, to nie samego otwarcia, tylko kolejnego lockdownu. Innych problemów nie widzę.

Liczy pan na gwiazdkę Michelin?
- Zdecydowanie, to będzie moim głównym celem. Gotuję w restauracjach mających gwiazdki Michelin od przeszło 20 lat. Zdobycie takiego wyróżnienia nie było wcale takie trudne.

Będę pracował, by zdobyć kolejną gwiazdkę. Zanim przyjechałem do Polski, zdobywałem doświadczenie w wielu nagradzanych restauracjach. Dlatego zdobycie gwiazdki Michelin dla Senses nie było trudne.

Za nami są święta Bożego Narodzenie. Muszę zapytać, co podaje pan na wigilijnym stole? Dominują potrawy polskie? I co jest hitem?
- W czasie wigilii jestem Polakiem. Święta spędzam w domu moich przyszłych teściów, zatem będzie tutejsze jedzenie (rozmawialiśmy przed wigilją - przyp. red.). Rodzice mojej przyszłej żony pochodzą z małej wioski na południu Polski. Podczas wigilii będzie barszcz, ja może przyniosę panetonne. Bardzo lubię polskie tradycje.

Cała pana rodzina z Włoch to restauratorzy i piekarze. Opowie pan o swoich początkach?
- Rodzina mojej mamy w całości składa się z piekarzy i restauratorów. To zresztą przeciwieństwo rodziny mojego taty, złożonej z lekarzy i bankierów. Ja sam przez długi czas byłem piekarzem. Mógłbym siebie określać jako profesjonalistę w tej dziedzinie. Gotowanie szło u mnie w parze z pieczeniem. Nawet z Senses byliśmy znani z wysokiej jakości pieczywa. Mieliśmy np. około ośmiu różnych rodzajów chleba, który zresztą kocham. To jeden z moich ulubionych produktów i jeden z ulubionych składników do gotowania. W nowej restauracji także będziemy podawać chleby na zakwasie, croissants, brioche. Większość z tych najtrudniejszych do przygotowania.

Dla wielu kucharzy jest pan autorytetem kulinarnym. Ma pan dla nich jakąś poradę, jak osiągnąć sukces w tej branży?

- Jestem skromną osobą, która twardo stąpa po ziemi. Pomimo międzynarodowej kariery i uznania w tej branży, mam w sobie dużo pokory. Każdemu, kto chciałby osiągnąć najwyższy, kulinarny poziom, polecam ciężką pracę oraz wytrwałość i pokorę. Niech tworzą najlepszą kuchnię, na jaką ich stać i nie tracą siły. Bo na początku w tej branży można dostać trudne lekcje od życia. Z czasem, gdy nabiorą więcej pewności siebie i umiejętności, wszystko zacznie się układać. Nie mogą jednak stracić pasji do gotowania.

Człowiek pochłonięty tym zawodem, często nie idzie na żadne kompromisy. Na przykład nie interesuje go, ile godzin dziennie pracuje. Dzięki pasji, będzie mógł pracować w tej branży nawet 20 lat i wciąż będzie to robić z uśmiechem. O to właśnie chodzi! O pasję do gotowania. Wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa.

Andrea Camastra to renomowany szef kuchni, który pochodzi z włoskiego Monopoli, ale od lat mieszka i pracuje w Polsce. Otrzymał liczne nagrody w dziedzinie gastronomii, między innymi Chef of The Year North England, Chef of the Future 2015 oraz tytuł Szefa Jutra Gault & Millau 2015. Restauracja Senses mieściła się w Warszawie przy ulicy Bielańskiej 12. Jej menu oparte było na kuchni molekularnej, co doprowadziło do otrzymania najważniejszego wyróżnienia w gastronomii, czyli gwiazdki Michelin. Andrea Camastra pierwszą pracę w restauracji zaczął w wieku 10 lat.

Zobacz więcej tematów kulinarnych ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto