Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aronia nie owocuje albo ma mało owoców? Na te błędy w uprawie uważaj! Ważne jest cięcie, miejsce i gleba. Sprawdź, jak zadbać o ten krzew

Katarzyna Józefowicz
Aronia nie jest wymagająca, ale chcemy, by dobrze owocowała, trzeba o nią nieco zadbać.
Aronia nie jest wymagająca, ale chcemy, by dobrze owocowała, trzeba o nią nieco zadbać. GoranH/pixabay.com
Aronia to krzew, który dostarcza smacznych i zdrowych owoców, które idealnie nadają się na przetwory. Jest też atrakcyjna z wyglądu – ładnie kwitnie, a jesienią jej liście przybierają intensywne kolory. Aronia niby nie ma dużych wymagań, ale czasem nie owocuje dobrze. Jedną z przyczyn może być nieprawidłowe przycinanie. Radzimy, na co zwrócić uwagę w uprawie i pielęgnacji aronii, by obsypała się owocami.

Spis treści

Aronia to piękny, okazały krzew, rodzący niezwykle wartościowe i zdrowe owoce. Są one pełne witamin, minerałów antocyjanów, garbników i pektyn. Wprawdzie do jedzenia na surowo owoce się nie nadają, gdyż mają cierpki i nieprzyjemny smak, ale już po lekkim przemrożeniu znakomicie sprawdzają się jako surowiec na soki, nalewki, galaretki, przeciery czy dżemy, nadając przetworom głębokiej, ciemnej barwy.

Aronia czarna, czyli czarnoowocowa

W ogrodach roślina bywa uprawiana dość rzadko, choć zasługuje na większą uwagę. Aronia należy do bardzo wąskiego rodzaju, skupiającego jedynie trzy gatunki. Najpopularniejszym z nich jest aronia czarna, nazywana też czarnoowocową. Krzew dorasta do ok. 2-3 m wysokości i ma rozłożysty pokrój. Jego mocne, gęsto ulistnione, wzniesione pędy przewieszają się późnym latem pod ciężarem owoców.

Podpowiadamy: Jak przycinać maliny po zbiorach i jak wtedy o nie zadbać

Uprawa aronii – podstawowe wymagania

Krzew jest bardzo tolerancyjny i mało wymagający. Najlepiej czuje się na glebach żyznych, próchniczych, zasobnych w składniki pokarmowe, przepuszczalnych i lekko wilgotnych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH, a dobrze rośnie też na przeciętnej glebie ogrodowej i znosi przejściową suszę. Preferuje słoneczne stanowiska, ale w półcieniu także sobie poradzi. Jest w pełni mrozoodporny (do -35°C) i nie jest podatny na choroby czy szkodniki. Na ogół uprawia się go dla wartościowych owoców, ale posiada też niezaprzeczalne walory ozdobne w postaci drobnych, ale licznych, białych kwiatów, atrakcyjnego pokroju i intensywnego, jesiennego zabarwienia liści.

Problemy w uprawie aronii

Choć aronia z reguły jest rośliną bezobsługową i mało kłopotliwą, nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Zdarza się, że słabo rośnie, skąpo kwitnie i nie owocuje, a czasami bywa nawet atakowana przez choroby i szkodniki. Dzieje się tak za sprawą nieodpowiednich warunków uprawy lub popełnianych przez nas błędów pielęgnacyjnych.

Dlaczego aronia nie owocuje?

Jednym z problemów, na jakie możemy być narażeni w uprawie aronii jest brak owoców, czego przyczyną może być między innymi nieodpowiednie rozmnażanie krzewu. Jeśli posiadamy aronię, która była rozmnażana przez wysiew nasion, na owoce możemy czekać wiele lat (nawet 10 lub dłużej), dlatego przed zakupem rośliny upewnijmy się, że mamy do czynienia z egzemplarzem rozmnażanym wegetatywnie, np. przez szczepienie lub sadzonki pędowe.

Przycinanie aronii jest ważne!

Czasami jednak za brak owocowania aronii odpowiada też niewłaściwa pielęgnacja roślin, a przede wszystkim zaniechanie ich przycinania. Aronia to krzew długowieczny (na jednym stanowisku może rosnąć ponad 30 lat) i szybko rosnący, który lubi tworzyć odrosty korzeniowe i ma tendencję do silnego zagęszczania się. Jeśli więc chcemy, aby aronia owocowała niezawodnie i obficie, musimy pobudzić ją do zawiązywania owoców przez odpowiednie cięcie.

Kiedy i jak przycinać aronię?

Zabieg najlepiej przeprowadzić na przedwiośniu (luty-marzec). Usuwamy wtedy z krzewu kilka najstarszych pędów, pędy połamane, cienkie i niepotrzebnie zagęszczające krzew oraz nadmiar pędów młodych, pozostawiając jedynie kilka najsilniejszych.
Należy jednak pamiętać, że z cięciem krzewu także nie należy przesadzać, gdyż aronia najobficiej owocuje na pędach 2-6 letnich. Jeśli więc wytniemy takich pędów zbyt dużo, kwiatów na roślinie, a co za tym idzie także owoców będzie mniej. Najlepiej jeśli po cięciu pozostanie na krzewie 10-15 najsilniejszych pędów szkieletowych (2-6 letnich) i ok. 5-6 silnych pędów jednorocznych.

Cięcie aronii a choroby

Brak cięcia może być też przyczyną rozwoju chorób, bo chociaż aronia jest zwykle na nie odporna, na zagęszczonych, rosnących w cieniu lub na zbyt mokrej glebie krzewach mogą rozwijać się choroby grzybowe (np. szara pleśń, drobna plamistość liści).

Brak słońca przyczyną braku owoców

Inną przyczyną słabego kwitnienia i owocowania krzewów jest posadzenie roślin w zbyt dużym cieniu. Aronia to roślina światłolubna i chociaż lekki półcień zniesie całkiem dobrze, w miejscu nadmiernie zacienionym zawiąże mniej pąków kwiatowych i wyda mniej owoców.

Zwróć uwagę na podłoże dla aronii

Za słaby rozwój krzewu i brak owoców może odpowiadać także nieodpowiednia gleba. Wprawdzie aronia jest pod tym względem tolerancyjna, ale źle będzie się czuła na glebie piaszczystej, kamienistej, jałowej, suchej lub o skrajnym odczynie pH (np. z byt wysokim lub zbyt niskim).

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Aronia nie owocuje albo ma mało owoców? Na te błędy w uprawie uważaj! Ważne jest cięcie, miejsce i gleba. Sprawdź, jak zadbać o ten krzew - RegioDom.pl

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto