Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ambasador Izraela w Polsce złożył kwiaty na Cmentarzu Żydowskim w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W Skierniewicach rozpoczęły się Dni Kultury Żydowskiej. Jego pierwszym punktem było złożenie przez ambasadora Izraela w Polsce i władze samorządowe hołdu żydowskim mieszkańcom miasta.

W piątek (2 grudnia) w Skierniewicach symbolicznie rozpoczęły się Dni Kultury Żydowskiej. Na tak zwanym Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Granicznej złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar Holocaustu, mieszkańców Skierniewic pochodzenia żydowskiego. Na uroczystości obecny był ambasador Izraela, Yacov Livne.

- Przybyliśmy do Skierniewic, aby oddać cześć ludziom, którzy żyli w tym mieście i żeby pamiętać o tym, że zostali zamordowani tylko z jednego powodu, że urodzili się Żydami. To jest lekcja, którą musimy dawać nie tylko osobom żydowskiego pochodzenia, ale ludziom na całym świecie. Ne możemy w żaden sposób nie akceptować ludzi za to, jakimi są. Musimy być tolerancyjni. W tolerancji nie ma granic, tolerancyjnym trzeba być nieustannie – mówił ambasador.

Władze województwa łódzkiego reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który podkreślał, że samorząd województwa dostrzega potrzebę kultywowania wielokulturowej regionu.

- Przez dziesięciolecia w naszym regionie żyły wspólnie i zgodnie społeczności polskie i żydowskie. To mniejszość żydowska w dużej części tworzyła nasz region. Nie tylko małe miasteczka, ale także większe ośrodki miejskie, czego przykładem jest Łódź. Dzisiaj po wielu latach, kiedy mamy świadomość jak potoczyły się losy historii i do czego doprowadziły wydarzenia drugiej wojny światowej chcemy pamiętać i pamiętamy.

„Znajdujemy się w miejscu historycznym. W XIX wieku ludność żydowska Skierniewic liczyła nawet do pięćdziesięciu procent mieszkańców miasta” - podkreślał zastępca prezydenta Skierniewic, Jarosław Chęcielewski oraz wspomniał tragiczny los mieszkańców getta skierniewickiego.

Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce dziękował władzom miasta oraz województwa za możliwość prezentowania dorobku kultury żydowskiej.

- Zaczynamy na cmentarzu, żeby pamiętać i żeby uczcić pomordowanych i tych, którzy tutaj żyli przez lata. Obowiązkiem żyjących jest pamiętać o tych, którzy zginęli. Ale również chcemy pamiętać, jak żyło się przez stulecia polskim Żydom razem z Polakami. Wspólna historia była historią piękną, bogatą i wspólną. Pamiętajmy razem, o tym co jest wspólne, ponieważ żyjemy w czasach, gdzie być może zbyt dużo nowoczesności zamazuje historię. Warto pamiętać o tym co było tragiczne, ale także o tym co było dobre.

Cmentarz Żydowski przy ulicy Granicznej w Skierniewicach został założony w 1919 roku. Był drugą żydowską nekropolią w mieście. Pierwsza istniała prawdopodobnie od pierwszej połowy XIX wieku w okolicach ulicy Strobowskiej. Oba cmentarze zostały zniszczone w czasie drugiej wojny światowej. Staraniem między innymi Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic cmentarz przy ulicy Granicznej został uporządkowany. Tam również zostały przeniesione płyty nagrobne pochodzące ze starego cmentarza, które przetrwały w czasie okupacji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto