Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja szczepienia lisów w Łódzkiem. Szczepionki przeciwko wściekliźnie zrzucane są z samolotów. Co zrobić jak znajdziemy w lesie szczepionkę

ds
Akcja szczepienia lisów w Łódzkiem
Akcja szczepienia lisów w Łódzkiem archiwum NAM
W Łódzkiem trwa akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki zrzucane są z samolotów, które startują z lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Szczepienia organizuje Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, potrwają do 27 kwietnia 2023 roku.

Akcja szczepienia lisów w Łódzkiem

W Łódzkiem trwa akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepienia organizuje Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii na terenie powiatów: opoczyńskiego, tomaszowskiego, rawskiego, skierniewickiego, kutnowskiego, łowickiego, łęczyckiego (bez gminy Świnice Warckie) oraz gminy Głowno w powiecie zgierskim.

Szczepionki z doustną szczepionką przeciwko wściekliźnie zrzucane są z samolotów z wysokości 200 metrów. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty w kształcie prostokąta o wymiarach 3,9 cm x 3.5 cm x 1.5 cm lub okrągłej o średnicy ok. 3-4 cm koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym o zapachu rybnym. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Samoloty ze szczepionkami startują z lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie.

- W akcji szczepienia lisów bierze udział osiem samolotów wraz z załogą, którą tworzą pilot i osoba wyrzucająca szczepionki - informuje Marcin Pampuch, dyrektor Aeroklubu. Lotnisko w Piotrkowie regularnie jest bazą dla tego typu akcji związanej zapobieganiem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbędzie się we wrześniu bieżącego roku.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Przyjęcie szczepionki przez lisy spowoduje wytworzenie odporności immunologicznej.

Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Wskazówki dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów

  • Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.
  • Prosimy nie podnosić i nie dotykać przynęt ze szczepionką.
  • Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych, gospodarskich i innych zwierząt wolno żyjących.
  • Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy
  • W wypadku kontaktów zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
  • Dla zachowania ostrożności prosimy przy ewentualnych kontaktach z przynętami na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos gruntownie przemyć te miejsca wodą i mydłem. W dalszym postępowaniu zgłosić się do lekarza medycyny.
Akcja szczepienia lisów w Łódzkiem

Akcja szczepienia lisów w Łódzkiem. Szczepionki przeciwko wś...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto