560 lat Skierniewic: uroczysta gala w Polonezie [ZDJĘCIA]

Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński
Udostępnij:
„Najlepszego, Skierniewice!” to hasło obchodów 560. urodzin Skierniewic. W niedzielę w kinoteatrze Polonez odbyła się uroczysta miejska gala, podczas której ogłoszono laureatów tytułów: Honorowego Ambasadora Miasta Skierniewice oraz Wokulskiego Roku.

Tytuł Honorowego Ambasadora Miasta Skierniewice został ustanowiony w 2007 roku. Inicjatywa ma na celu uhonorowanie osób, które poprzez swoją pracę i osiągnięcia osobiste wpływają na wizerunek Skierniewic, przyczyniając się do promocji miasta w kraju i za granicą. W tym roku wyróżniono Tadeusza Domareckiego, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Skierniewicach oraz skierniewicki zakład El-In.

Tytuły Wokulski Roku po raz pierwszy nadano za rok 2010 podczas prezydenckiego balu noworocznego w 2011 roku. Laureatów uhonorowano statuetkami wyobrażającymi Stanisława Wokulskiego, pochodzącymi z pracowni rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego. Tytuł Wokulski Roku przeznaczony jest dla wyróżniających się przedsiębiorstw i firm z regionu. W tym roku otrzymali go: Anna i Marek Kierlańczykowie (firma Armot), Piotr Dudek (Ped-Bruk), Lilianna oraz Konstanty Marat (Koma), a także Krystyna i Jerzy Dominikowscy (Hortplant).

Podczas gali nadano też tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skierniewice oraz Zasłużony dla Miasta Skierniewice, przyznane podczas ostatniej sesji Rady Miasta Skierniewice.

Honorowym Obywatelem Miasta Skierniewice został podpułkownik pilot Romuald Suliński. Nadanie tytułu jest „wyrazem wdzięczności za wybitne osiągnięcia i bohaterską postawę”. Urodzony w 1908 r. w Budach Grabskich, ukończył Państwowe Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Skierniewicach i wstąpił do wojska, potem dostał się do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Anglii, gdzie służył jako dowódca załogi w 300. Dywizjonie Bombowym Ziemi Mazowieckiej. Zginął wraz z załogą w 1946 roku podczas wykonywania lotu treningowego. W najbliższym czasie jego imieniem zostanie też nazwana obecna ulica gen. Zygmunta Berlinga (związku z obowiązującą ustawą dekomunizacyjną).

Przyznano dwa tytuły Zasłużony dla Miasta Skierniewice.

W uznaniu za „aktywną działalność kulturalną na rzecz rozwoju miasta Skierniewice oraz społeczności lokalnej” uhonorowano Wiesławę Maciejak, urodzoną w Skierniewicach autorkę książek o swoim rodzinnym mieście. Jedną z nich, wydaną przez Prószyński i S-ka, jest powieść „A życie się toczy". Fragmenty publikowaliśmy też na łamach „ITS” w 2013 roku. We wrześniu ub. roku w Izbie Historii Skierniewic odbyła się promocja nowej książki Wiesławy Maciejak „Dawno temu nad Łupią".

Za „całokształt działalności na rzecz rozwoju miasta Skierniewice” tytuł Zasłużony dla Miasta Skierniewice otrzymał Tadeusz Roszkowski. Urodzony w 1953 roku w Wałczu, ze Skierniewicami związany od 1976 roku. W 1992 roku rozpoczął pracę w budowlance, ucząc rosyjskiego i przysposobienia obronnego, a niecałe trzy lata później został dyrektorem ZSZ nr 3, gdzie doczekał emerytury. Przez cztery kadencje był radnym RM Skierniewice. Zmarł w sierpniu ub. roku, tytuł odebrał jego syn.

Wywiad z Pauliną Gałązką o "Dziewczynach z Dubaju" i "Furiozie"

Wideo

Dodaj ogłoszenie